Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اتحادیه اروپا و حمایتهای قانونی از معلولان؛ به سوی جهانی با دسترسی بهتر در دوران پساکرونا

Vadim Ghirda
Vadim Ghirda Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برنامه‌های حمایتی بروکسل تنها در خدمت جامعۀ معلولان ساکن در اتحادیه اروپا نبوده و به کمک افراد ناتوان در عراق و افغانستان و اردن نیز رفته است.

آگهی

بحران کرونا در حال تعمیق نابرابری‌ها در سراسر جهان است و این وضعیت، شدت محرومیت‌ها را برای افراد معلول (که شمار آنها حدود ۱ میلیارد نفر تخمین زده می‌شود) بیش از هر زمان کرده است.

امسال روز جهانی معلولان از ۳۰ نوامبر تا ۴ دسامبر گرامی داشته شد و همزمان با آن نیز سیزدهمین کنفرانس کشورهای عضو کنوانسیون حقوق معلولان با شعار «به سوی جهانی با دسترسی بهتر و پایدارتر برای معلولان در دوران پساکرونا» برگزار گردید.

هدف از این کنفرانس، افزایش سطح استانداردها در موضوع حقوق معلولان (افراد دارای نقایص طولانی مدت جسمی، ذهنی یا حسی) است و اتحادیه اروپا نیز یکی از مشارکت کنندگان جدی در این کنفرانس به میزبانی سازمان ملل محسوب می‌شود.

اما در کنار این تلاش جهانی، اتحادیه اروپا خود نیز بطور مستقل برای بهبود وضعیت معلولان در قاره سبز وارد عمل شده است.

نگاهی به آمار معلولان در اتحادیه اروپا

بر اساس آمارهای رسمی، تخمین زده می‌شود که حدود ۱۰۰ میلیون معلول در اشکال مختلف آن در اتحادیه اروپا ساکن باشند.

نرخ اشتغال افراد دارای معلولیت (۲۰ تا ۶۴ ساله) در این اتحادیه ۵۰.۶ درصد است؛ در حالی که این نرخ برای افراد بدون معلولیت ۷۴.۸ درصد گزارش شده است.

آمارها همچنین حاکی از آن است که ۲۸.۷ درصد از افراد دارای معلولیت در این اتحادیه در معرض خطر فقر یا محرومیت اجتماعی قرار دارند؛ این درصد برای جمعیت غیرمعلول اتحادیه ۱۹.۲ است.

گزارش‌ها همچنین حاکی از آن است که ۸۰۰ هزار نفر از افراد معلول ساکن اتحادیه از داشتن حق رای در سطح این اتحادیه محروم شده‌اند.

اقدام قانونگذاران پارلمان و کمیسیون اروپا برای کاهش محدودیت‌ها

اولین قدم را در این باره در سال جاری میلادی پارلمان اروپا برداشت که با پایان یافتن دورۀ اجرای استراتژی ده سالۀ حمایت از معلولان؛ از کمیسیون اروپا طراحی یک راهبرد جدید و بلندپروازانه برای تقویت حمایت از معلولان را خواستار شد.

بر این اساس پارلمان در قطعنامه‌ای که در ۱۸ ژوئن به تصویب رساند اولویت‌های مد نظر خود را برای طراحی این استراتژی جدید برای سال‌های پس از ۲۰۲۰ میلادی اعلام کرد و خواستار تعیین بودجه‌ای روشن برای تحقق آن شد.

در این قطعنامه آمده است که:

- استراتژی جدید باید در همکاری نزدیک با افراد معلول، خانواده‌ها و سازمان‌های مرتبط با آنها تدوین شود.

- در تدوین آن باید یک رویکرد مبتنی بر جنسیت با هدف رسیدگی به اشکال خاص تبعیض علیه زنان و دختران معلول در نظر گرفته شود.

- سیاست الزام آوری طراحی گردد تا حقوق معلولان توسط کشورها در جریان تدوین همۀ برنامه‌هایشان در نظر گرفته شود.

- اهداف مشخص و قابل اندازه گیری تعیین شود و بر اجرای آنها نظارت دقیقی وجود داشته باشد.

- با توسعۀ پروژۀ آزمایشی اعطای «کارت معلولیت اتحادیه اروپا»، دسترسی برابر افراد معلول به خدمات بهداشتی، حمل و نقل و شغلی و مسکن در سراسر اروپا فراهم شود.

- یک تعریف مشترک از معلولیت در سطح اتحادیه ارائه شود و برای ابتلای کمتر افراد معلول به کووید۱۹ نیز برنامه‌ریزی گردد.

در پی تصویب این قطعنامه، کمیسیون اروپا با همکاری ۵۹ فرد و سازمان مرتبط، پیش‌نویس «استراتژی حقوق معلولان برای سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۳۰» را تهیه و منتشر کرد.

آگهی

در این پیش‌نویس با تاکید بر تمام حقوق اعطا شده به معلولان در چهارچوب کنوانسیون‌های سازمان ملل و در نقشۀ راه پیشین اتحادیه برای معلولان (سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ میلادی)، بر اولویت «ورود معلولان به فعالیتهای اقتصادی و اجتماعی جامعه با رعایت همه حقوق آنها و توسعه مهارتهای آنها به عنوان یک ضرورت برای دسترسی به فرصتهای شغلی» تاکید شده است.

حمایت‌های بروکسل از معلولان در ده سال گذشته

اتحادیه اروپا در کنار اجرای کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت سازمان ملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی قانونی را با نام «قانون دسترسی اروپا» (European Accessibility Act) تصویب کرد تا در چهارچوب آن یک جامعۀ اروپایی «منصفانه‌تر» برای زندگی سالمندان و معلولان ایجاد شود.

با تصویب این قانون، کشورهای موظف شدند تا از دسترسی معلولان به همۀ داده‌ها و خدمات کشوری بصورت آنلاین اطمینان یابند. بر همین اساس همه سازمانهای فعال در بخش خدمات عمومی از جمله بیمارستانها، دادگاهها و دانشگاهها موظف به آنلاین کردن داده‌های خود روی وبسایت و اپلیکیشن‌هایشان شدند.

دولتها همچنین موظف شدند تا محصولات و خدمات بیشتری همچون تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ و خودپرداز همچنین کتاب‌های الکترونیکی و خدمات رسانه‌های دیداری و شنیداری را در دسترس افراد معلول قرار دهند و بازار وسایل کمکی آنها را نیز ارتقاء دهند.

در چهارچوب برنامه‌های آموزشی اروپایی از جمله اراسموس نیز امکان تحرک بیشتر معلولان در سطح اتحادیه فراهم شد.

آگهی

طراحی شماره تلفنی‌هایی برای ارتباطات ضروری همچنین توسعه تجارت الکترونیک از دیگر برنامه‌هایی بود که اتحادیه دولتها را موظف به عملی کردن آنها کرد.

کشورها همچنین ملزم شدند تا از برخورداری افراد معلول از تمام مزایای شهروندی اتحادیه اروپا اطمینان یافته، تبعیض‌های موجود علیه آنها را برطرف کرده و در راه مشارکت بیشتر افراد معلول در بازارهای کار گام بردارند.

پارلمان اروپا پس از تصویب و اجرای این قانون نیز از سال ۲۰۱۹ میلادی کار ارزیابی و چگونگی اجرای آن در کشورهای عضو را آغاز کرد.

این اتحادیه همچنین تنها در سال ۲۰۱۹ میلادی بیش از ۳۰ میلیون یورو را به پروژه‌هایی اختصاص داد که با هدف رفع نیازهای معلولان اجرا می‌شدند. علاوه بر این مبلغ، در تامین مالی ۷۴ پروژه دیگر که کمک به رفع محرومیتهای افراد معلول یکی از محورهای آنها بود، کمک کرد.

کمک‌های بروکسل به جامعه معلولان در خارج از مرزهای اتحادیه

برنامه‌های حمایتی بروکسل تنها در خدمت جامعۀ معلولان ساکن در اتحادیه اروپا نبوده و به کمک افراد ناتوان در خارج از محدوده شنگن نیز رفته است. از جمله:

آگهی

- ارائه خدمات توانبخشی شامل مراقبت‌های جسمی، خدمات پروتز و ارتز، بهداشت روانی و حمایتهای اجتماعی از افراد معلول در سوریه.

- کمک به بهبود وضعیت زندگی پناهندگان و پناهجویان بوروندی در تانزانیا.

- کمک به بهبود زیرساخت‌های آموزشی و تامین تجهیزات با هدف افزایش قابلیتهای دسترسی کودکان معلول در عراق و اردن.

- تقویت سیستم‌های مراقبت از افراد معلول در اوکراین.

- افزایش دسترسی به خدمات توانبخشی برای بازماندگان انفجارها و سایر افراد دارای نقص جسمی در افغانستان.

آگهی

- تهیه اماکنی با امکانات بهداشتی و سلامت عمومیِ قابل استفاده برای کودکان معلول، در اتیوپی و سودان جنوبی.

- و درنهایت تقویت دسترسی‌ها به مراقبت‌های بهداشتی برای پناهندگان در ترکیه.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دُبی، شهری سازگار با نیازهای افراد دارای معلولیت

گزارش تکان‌دهنده دیده‌بان حقوق بشر از آزار جنسی دختران و زنان معلول در افغانستان

برگزاری رژۀ مد معلولان در مکزیکو سیتی