Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کمک‌های اتحادیه اروپا برای آموزش کودکان سوری دارای معلولیت در اردن

با همکاری The European Commission
کمک‌های اتحادیه اروپا برای آموزش کودکان سوری دارای معلولیت در اردن
Copyright 
نگارش از Monica Pinna
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کمیسیونر کمک‌های بشردوستانه اتحادیه اروپا می‌گوید: «بخش آموزش و پروش دارای کمترین پشتیبانی مالی در میان کمک‌های بشردوستانه است و به همین دلیل ما بودجه آموزش در شرایط بحرانی را تا ۱۰ برابر افزایش داده‌ایم.»

آگهی

با اینکه سیستم آموزش و پروش اردن کودکان پناهنده سوری را در مدارس ثبت‌نام می‌کند اما همچنان نزدیک به ۴۰ درصد از آنان به خصوص کودکان دارای معلولیت به دلایلی از تحصیل محروم مانده‌اند. در این مطلب به نقش اروپا در ادغام کودکان پناهنده سوری در مدارس اردن پرداخته‌ایم:

بیش از ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار سوری در پی جنگ و درگیری از کشور خود فرار کرده و به لبنان، ترکیه، اردن و دیگر کشورها پناه آوردند. نیمی از جمعیت این آوارگان سوری را کودکان تشکیل می‌دهند.

نزدیک به [۷۰۰ هزار پناهنده سوری در اردن](730,000 Syrian refugees out of school https://www.unicef.org/emergencies/syria/media_102802.html) زندگی می کنند. اردن سومین کشور میزبان این پناهجویان پس از ترکیه و لبنان است. نزدیک به ۷۰۰ هزار کودک سوری در این کشورها هنوز وارد سیستم آموزشی نشده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اکثریت پناهندگان سوری در اردن در مناطق شهری ساکن هستند و «المفرق» یکی از سه استان این کشور است که بیشترین تعداد این پناهندگان را در خود جای داده است. مدارس این منطقه با وجود کمبود ظرفیت تعداد زیادی از کودکان پناهنده از جمله کودکان دارای معلولیت را ثبت نام کرده‌اند.

عبدالرحمن دارای اختلال حرکتی «فلج مغزی» است که راه رفتن او را دچار اختلال کرده است. این کودک هشت ساله که دو سال به دلیل مجهز نبودن مدارس به امکانات مخصوص از تحصیل عقب مانده است می‌گوید: «من درس علوم را از همه بیشتر دوست دارم. علوم خیلی خوب است و من هر چیزی به آن مربوط باشد را دوست دارم.»

...

عبدالرحمن در مدرسه الحمرا مانند دیگر کودکان آموزش می‌بیند اما او نیازهای خاصی نیز دارد که آنها هم مورد توجه قرار می‌گیرند. این مدرسه بخشی از برنامه آموزشی فراگیر سازمان غیردولتی «سپاه رحمت» (Mercy Corps) است که تامین مالی آن را اتحادیه اروپا بر عهده دارد. 

میسا اسمار از انجمن «سپاه رحمت» می‌گوید: «ما به مدارس با در اختیار گذاشتن مربی‌ و دستیارکمک می‌کنیم. همچنین برای بهبود کیفیت آموزش برای آنان امکانات و ابزار کمک‌رسان فراهم می‌کنیم. در حال حاضر حدود ۳۰۰ کودک از امکانات توانبخشی ما استفاده می‌کنند.»

آمار و ارقام دقیق پناهندگان سوری دارای معلولیت در اردن مشخص نیست. رقم کودکان پناهنده سوری حدودا ۱۵ هزار نفر برآورد می‌شود که سه درصد آنان از تحصیل محروم هستند. دلیل این موضوع نه تنها گنجایش و ظرفیت سیستم آموزش کشورها که شرایط اقتصادی و اجتماعی این پناهندگان از جمله نرخ بالای فقر در میان آنان است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

اتحادیه اروپا از زمان آغاز بحران در سوریه نزدیک به ۱۱ میلیارد یورو هزینه کرده و بودجه آموزشی خود را نیز افزایش داده است. کریستوس استایلیانیدس، کمیسیونر کمک‌های بشردوستانه اتحادیه اروپا می‌گوید: «بخش آموزش و پروش دارای کمترین پشتیبانی مالی در میان کمک‌های بشردوستانه است و به همین دلیل ما بودجه آموزش در شرایط بحرانی را تا ۱۰ برابر افزایش داده‌ایم.»

دارین احمد مکی، یکی از ۱۶۰ مربی‌ و دستیاری است که از سوی سازمان (Mercy Corps) آموزش دیده‌‌اند و در ۴۰ مدرسه در سراسر کشور مشغول به کار هستند. او برای آگاهی رسانی درباره کودکان دارای معلولیت با کمک یک مترجم به دانش‌آموزان زبان اشاره یاد می‌دهد.

ارین احمد مکی، مربی کمکی از سازمان (Mercy Corps) می‌گوید: «اولین‌بار که به مدرسه آمدم نگران بودم که چگونه می‌توانم با دانش‌آموزان و معلمان ارتباط برقرار کنم. اما از روز اول در کلاس با بچه‌ها راحت بودم. از طریق زبان اشاره و بدن با آنها ارتباط گرفتم و دانش آموزان هم این موضوع را دوست داشتند.»

اردن اخیرا قانون جدیدی را درباره افراد دارای کم توانی و معلولیت تصویب کرده و یک برنامه راهبردی ۱۰ ساله را برای ارتقای امکانات در دست دارد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

قوانین مدارس فرانسه در احترام به حقوق خانواده‌های همجنسگرا تغییر کرد