دادگاه استکهلم سفیر پیشین سوئد در چین را از اتهاماتش تبرئه کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
دادگاه استکهلم سفیر پیشین سوئد در چین را از اتهاماتش تبرئه کرد
کپی رایت  AFP

آنا لینستد، سفیر پیشین سوئد در پکن روز جمعه از سوی دادگاه استکهلم از اتهامات خود تبرئه شد.

خانم لینستد که بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ میلادی سفیر سوئد در جمهوری خلق چین بود، در ژانویه سال گذشته به کارگزاری و شرکت در جلسه‌ای غیرمجاز متهم شد که گفته می‌شد با هدف آزادی یک ناشر چینی-‌سوئدی از زندان‌های چین برگزار شده بود.

دولت سوئد می‌گوید از برگزاری چنین گردهمایی بی‌خبر بوده است.

گویی مینهای، نویسنده و ناشر چینی‌-سوئدی پنج سال پیش در تایلند ناپدید و بعدها معلوم شد که در یکی از زندان‌های چین است.

جلسه‌ای که سفیر پیشین سوئد آن در حاضرشده بود توسط دختر «گویی مینهای» ترتیب داده شده بود. در این جلسه برخی از تجار مشهور چینی نیز ظاهرا حضور داشتند.

خانم آنگلا گویی، دختر این نویسنده بعدها در وبلاگش درباره میهمانان این جلسه و همچنین حضور سفیر سوئد مطالبی می‌نویسد و به این ترتیب دادستان سوئد خانم لینستد را به اتهام «سوء‌استفاده از موقعیت سیاسی و لابی علیه یا له یک کشور خارجی» تحت تعقیب قرار می‌دهد.

این اولین بار پس از قرن هجدهم میلادی است که در سوئد یک سیاستمدار به این اتهام محاکمه می‌شود.

دادگاه اتهام اصلی او را مذاکره با طرف چینی بدون اینکه در تقویم سیاسی سفیر باشد، اعلام کرد اما نهایتا معلوم شد که طرف مذاکره خانم لینستد هیچکدام از مقامات پکن نبوده‌اند.

آنا لینستد در جلسه دادگاه گفت بیشتر از ۳۰ سال است که به دولت و ملت سوئد وفادار مانده و به جز منافع کشورش به موضوع دیگری فکر نکرده است.

گویی مینهای ابتدا بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ میلادی در زندان بود و سپس آزاد شد. اما بار دیگر درسال گذشته میلادی به اتهام خدشه دار کردن امنیت ملی چین دادگاهی شد و حکم ده سال زندان دریافت کرد.

آنا لینستد بلافاصله پس از افشای خبر این میهمانی از سوی دولت وقت سوئد از مقام سفیری برکنار شد اما همچنان کارمند وزارت خارجه باقی ماند.