چه کسی پالمه را کشت؟ سرنخ‌های جدید در پرونده ترور نخست وزیر پیشین سوئد

اولاف پالمه، نخست وزیر پیشین سوئد
اولاف پالمه، نخست وزیر پیشین سوئد Copyright ویکی‌پدیا
Copyright ویکی‌پدیا
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اولاف پالمه همچنین برای پایان داده به جنگ ایران و عراق تلاش بسیاری کرده بود.

آگهی

سی و چهار سال پس از کشته شدن اولاف پالمه، نخست وزیر پیشین سوئد روزنه‌های امیدی برای یافتن قاتل او گشوده شده است.

کریستر پیترسون دادستان این پرونده قرار است روز چهارشنبه نتیجه تحقیقاتی را که در سال ۲۰۱۷ در مورد قتل اولاف پالمه در خیابانی در استکهلم آغاز شده، اعلام کند. پالمه اندکی قبل از نیمه شب ۲۸ فوریه ۱۹۸۶ هنگامی که از پسرش جدا شده و به همراه همسرش از سینما به خانه می‌رفت، در خیابانی شلوغ با گلوله فردی ناشناس ترور شد.

حل نشدن این پرونده به رغم صدور بزرگ‌ترین پیگرد مجرم در تاریخ سوئد، مدت‌هاست که باعث سرخوردگی جامعه این کشور شده؛ جامعه‌ای که همواره به باز بودن و رواداری خود افتخار می‌کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

استفان لووِن، نخست وزیر سوئد در ماه فوریه در این زمینه گفته بود: «این موضوع برای سوئد مانند یک زخم باز است زیرا ما هنوز نمی‌دانیم دقیقا چه اتفاقی افتاده است.»

هنگامی که پیترسون به عنوان دادستان پرونده مسئولیت تحقیقات را به عهده گرفت، کمتر کسی در سوئد انتظار داشت که او در این زمینه پیشرفتی حاصل کند. اما او در ماه فوریه گفت امیدوار است که این پرونده حل شده و تحقیقات پایان یابد، گرچه «ممکن است دادگاهی برگزار نشود».

این جمله دادستان احتمالا بدان معنی است که متهم به قتل ممکن است مرده باشد.

سخنان دادستان همچنین نظر مردم و رسانه‌ها را به یک مظنون به خصوص معطوف کرده است، یک طراح گرافیک معروف به «اسکاندیا من» که در صحنه قتل حضور داشته و در سال ۲۰۰۰ درگذشته است. زن سابق این مرد دو سال پیش به روزنامه «افتونبلادت» گفته بود مطمئن است که شوهرش قاتل نبوده است.

اولاف پالمه، سیاستمدار سوسیال دموکرات، بین سال‌های ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۶ و نیز از ۱۹۸۲ تا ۱۹۸۶ دو دوره نخست وزیر بود. برخی او را به عنوان معمار سوئد مدرن می‌شناسند اما محافظه‌کاران از رویکردهای ضداستعماری و انتقادهای او از آمریکا دل خوشی نداشتند. اولاف پالمه همچنین برای پایان داده به جنگ ایران و عراق تلاش بسیاری کرده بود.

آسوشیتدپرس
اولاف پالمه در دیدار با صدام حسینآسوشیتدپرس

ترور او در سن ۵۹ سالگی منجر به طرح نظریه‌های توطئه‌ای بسیاری شد که البته هیچ کدام به اثبات نرسید.

پلیس به تضییع نتایج تحقیقات اولیه متهم شد. در سال ۱۹۸۹ یک بزهکار خرده‌پا را به جرم قتل پالمه مقصر شناختند اما او با تجدید نظر در پرونده آزاد شد و در سال ۲۰۰۴ درگذشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاه استکهلم سفیر پیشین سوئد در چین را از اتهاماتش تبرئه کرد

جوان سوئدی به ظن دست داشتن در انفجار مقابل اداره مالیات دانمارک بازداشت شد

استکهلم یک خبرنگار چینی را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی اخراج کرد