کارمند وزارت خارجه سوئد به مشارکت در صدور ویزای غیرقانونی به افغان‌ها محکوم شد

اداره مهاجرت سوئد
اداره مهاجرت سوئد Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کارمند متخلف سفارت سوئد در پاکستان از سال ۲۰۱۹ به این سو به ظن تخلف و ارتباط با فعالیت‌های قاچاق تحت نظر بود و پس از محرز شدن تخلف در صدور برخی اسناد مهاجرتی مورد تایید او محکوم و در همان سال از کار برکنار شد.

دولت سوئد یک کارمند سابق اداره مهاجرت و وزات خارجه این کشور را به مشارکت در صدور ویزای غیرقانونی کار برای ۱۲۰ تبعه افغانستان محکوم کرد.

آگهی

این فرد که نامی از وی برده نشده در سفارت سوئد در پاکستان مسئولیت داشته و اجازه صدور ویزای غیرقانونی برای اتباع افغانستان را صادر کرده بود.

پس از برملا شدن این ماجرا روند رسیدگی به مدارک ارائه شده از سوی متقضیان افغان اقامت و کار در سوئد مورد بررسی قرار گرفت و دست کم به کشف شصت مورد سند مهاجرتی صادر شده بر اساس مدارک جعلی منجر شد.

 کارمند متخلف سفارت سوئد در پاکستان از سال ۲۰۱۹ به این سو به ظن تخلف و ارتباط با فعالیت‌های قاچاق تحت نظر بود و پس از محرز شدن تخلف در صدور برخی اسناد مهاجرتی مورد تایید او محکوم و در همان سال از کار برکنار شد.

بر اساس گزارش تلویزیون «اس وی تی» سوئد و وب‌سایت «شنگن ویزا اینفو»، دادستان‌های این پرونده نمایندگانی از شرکت‌های سوئدی را برای شهادت در خصوص فرصت‌های شغلی وعده داده شده و پیشنهادات استخدام با وعده صدور ویزای کار به دادگاه کشاندند.

قضات رسیدگی کننده به این پرونده در نهایت به شواهد کافی برای محکوم کردن کارمند متخلف وزارت خارجه سوئد به جرم قاچاق انسان دست نیافتند و به محکومیت وی به دلیل رفتار متخلفانه و نادرست اکتفا کردند.

داستان‌ها همچنین وی را به سوء استفاده مدام از موقعیت شغلی و تهدید کشور از طریق کمک به مهاجرت غیرقانونی در حوزه شنگن متهم کردند.

قاضی پرونده در حکم خود آورده است که کارمند متخلف باید تحت نظارت قضایی قرار گیرد و جریمه نقدی روزانه به مدت ۸۰ روز نیز پرداخت کند.

یکی از دادستان‌‌های پرونده سال گذشته برای این فرد تقاضای مجازات زندان کرده بود اما دادگاه با توجه به اینکه وی کار خود را از دست داده و بختی نیز برای یافتن شغل مشابه ندارد و نیز به دلیل اینکه دو سال از سپری شدن تحقیقات پرونده گذشته حکم به لغو مجازات شش ماه حبس داد.

سوئد طی دهه گذشته میلادی شاهد افزایش چشمگیر شمار مهاجران بوده و طی این مدت یک میلیون و دویست هزار ویزا برای اقامت و کار در این کشور صادر شده است.

مهاجرت یکی از مهم‌ترین علل رشد جمعیت در سوئد به شمار می‌رود؛ این فاکتور دست کم ۷۳ درصد از رشد کلی جمعیت را به خود اختصاص داده است.

سوئد تنها برای یک ماه از ژانویه تا فوریه سال جاری میلادی بیش از ۱۲۲۵ اجازه اقامت برای پناهجویان و متقاضیان اقامت در این کشور صادر کرده است.

آگهی

این در حالیست که نرخ زاد و ولد در سوئد طی چند سال گذشته بر اساس میانگین ۱.۷۸ کودک به ازای هر زن در سال ۲۰۱۸ کاهش یافته است.

یک عضو پارلمان اروپا اکتبر سال گذشته میلادی پاکستان را به عنوان کشوری که بیشترین گذرنامه‌ها و اسناد مهاجرتی جعلی در آنجا صادر می شود تهدیدی برای امنیت اتحادیه اروپا توصیف کرده بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اجازه کار در فرانسه؛ صدور مجوز برای خارجی‌ها آنلاین شد

دادگاه استکهلم سفیر پیشین سوئد در چین را از اتهاماتش تبرئه کرد

تلاش‌ برای پیوستن به ناتو؛ سوئد یک پناهجوی کرد را به ترکیه تحویل داد