سوئد؛‌ ۳۴ سال پس از قتل اولاف پالمه، قاتل او شناسایی شد

Access to the comments نظرها
نگارش از نیما قدکپور
اولاف پالمه
اولاف پالمه   -   کپی رایت  Anonymous/AP1969

دادستانی سوئد اعلام کرد پس از ۳۴ سال موفق به شناسایی قاتل نخست وزیر پیشین این کشور اولاف پالمه شده است.

 نام این شخص «اتیگ انگستروم» بوده که در سال ۲۰۰۰ میلادی دست به خودکشی زده است. 

با مرگ وی دادستانی ناگزیر پرونده قتل نخست وزیر را برای همیشه بست. پالمه یکی از محبوبترین سیاستمداران دهه هشتاد میلادی بود. نام کامل او «اسون اولاف یواخیم پالمه» بود که در سال ۱۹۶۹ به عنوان رهبر حزب سوسیال دموکرات کارگران سوئد برگزیده شد. پالمه تا پای مرگ این حزب را رهبری کرد. 

نخست وزیر مقتول سوئد که بود؟‌

اسون اولاف یواخیم پالمه بین سال‌های ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۶ و نیز از ۱۹۸۲ تا ۱۹۸۶ دو دوره نخست وزیر بود. برخی او را به عنوان معمار سوئد مدرن می‌شناسند اما محافظه‌کاران از رویکردهای ضداستعماری و انتقادهای او از آمریکا دل خوشی نداشتند. اولاف پالمه همچنین برای پایان دادن به جنگ ایران و عراق تلاش بسیاری کرده بود.

اولاف پالمه که تحصیل کرده علوم سیاسی در ایالات متحده بود بارها در مقام رهبر حزب علیه جنگ ویتنام موضع گیری کرده بود. حضور شخص او در یک تظاهرات گسترده احزاب چپ در محکومیت حضور آمریکا در ویتنام باعث قطع کوتاه رابطه بین سوئد وایالات متحده شد.  

 پالمه هم چنین مواضع جدی و قاطعی علیه «گسترش سلاح های کشتار جمعی و هسته ای جهان» در دوران جنگ سرد داشت. 

اولاف پالمه یکی از معدود سیاست مداران اروپایی است که کمک زیادی به پناهجویان در سراسر جهان کرد و سوئد در زمان زمامداری  او بین سال های ۱۹۸۲ تا ۱۹۸۶ تبدیل به بهشت پناهندگان شد. 

پالمه که بدون محافظ و بادیگارد در سوئد تردد می کرد در ۲۸ فوریه ۱۹۸۶ در کنار همسرش در خیابان های استکهلم به قتل رسید. پالمه در هنگام مرگ ۵۹ سال داشت.