Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سوئد؛‌ ۳۴ سال پس از قتل اولاف پالمه، قاتل او شناسایی شد

اولاف پالمه
اولاف پالمه Copyright Anonymous/AP1969
Copyright Anonymous/AP1969
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادستانی سوئد اعلام کرد قاتل اولاف پالمه، نخست وزیر سابق این کشور را شناسایی کرده که البته به دلیل مرگ وی در سال ۲۰۰۰ پرونده مخدومه اعلام می شود.

آگهی

دادستانی سوئد اعلام کرد پس از ۳۴ سال موفق به شناسایی قاتل نخست وزیر پیشین این کشور اولاف پالمه شده است.

 نام این شخص «اتیگ انگستروم» بوده که در سال ۲۰۰۰ میلادی دست به خودکشی زده است. 

با مرگ وی دادستانی ناگزیر پرونده قتل نخست وزیر را برای همیشه بست. پالمه یکی از محبوبترین سیاستمداران دهه هشتاد میلادی بود. نام کامل او «اسون اولاف یواخیم پالمه» بود که در سال ۱۹۶۹ به عنوان رهبر حزب سوسیال دموکرات کارگران سوئد برگزیده شد. پالمه تا پای مرگ این حزب را رهبری کرد. 

نخست وزیر مقتول سوئد که بود؟‌

اسون اولاف یواخیم پالمه بین سال‌های ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۶ و نیز از ۱۹۸۲ تا ۱۹۸۶ دو دوره نخست وزیر بود. برخی او را به عنوان معمار سوئد مدرن می‌شناسند اما محافظه‌کاران از رویکردهای ضداستعماری و انتقادهای او از آمریکا دل خوشی نداشتند. اولاف پالمه همچنین برای پایان دادن به جنگ ایران و عراق تلاش بسیاری کرده بود.

اولاف پالمه که تحصیل کرده علوم سیاسی در ایالات متحده بود بارها در مقام رهبر حزب علیه جنگ ویتنام موضع گیری کرده بود. حضور شخص او در یک تظاهرات گسترده احزاب چپ در محکومیت حضور آمریکا در ویتنام باعث قطع کوتاه رابطه بین سوئد وایالات متحده شد.  

 پالمه هم چنین مواضع جدی و قاطعی علیه «گسترش سلاح های کشتار جمعی و هسته ای جهان» در دوران جنگ سرد داشت. 

اولاف پالمه یکی از معدود سیاست مداران اروپایی است که کمک زیادی به پناهجویان در سراسر جهان کرد و سوئد در زمان زمامداری  او بین سال های ۱۹۸۲ تا ۱۹۸۶ تبدیل به بهشت پناهندگان شد. 

پالمه که بدون محافظ و بادیگارد در سوئد تردد می کرد در ۲۸ فوریه ۱۹۸۶ در کنار همسرش در خیابان های استکهلم به قتل رسید. پالمه در هنگام مرگ ۵۹ سال داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاه استکهلم سفیر پیشین سوئد در چین را از اتهاماتش تبرئه کرد

مغز متفکر مهار کرونا در سوئد: با ممانعت از قرنطینه مردم زیادی را به کُشتن دادم

حمید نوری در مبادله با دو زندانی سوئدی آزاد شد و به ایران برگشت