هشدار وزیر امور خارجه ترکیه به اتحادیه اروپا در حضور جوزپ بورل

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
هشدار وزیر امور خارجه ترکیه به اتحادیه اروپا در حضور جوزپ بورل
کپی رایت  Cem Ozdel/Turkish Foreign Ministry

وزیر خارجه ترکیه و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه بعد از یک نشست دو جانبه، جلسه کنفرانس مطبوعاتی مشترک برگزار کردند که در آن در مورد روابط دو جانبه و همچنین تنش ها در دریای مدیترانه ووضعیت مهاجران توضیح دادند.

ژوزپ بورل، نماینده سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا تاکیدکرد که تنش ها با ترکیه درباره موضوعات مختلف تبدیل به یکی از مهم‌ترین چالش های اتحادیه اروپا در زمینه سیاست خارجی شده است. نماینده دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این دیدار گفت:‌‌ «روابط ترکیه و اتحادیه اروپا در وضع مناسبی قرار ندارد. چالش های فراوانی وجود دارند که باید به آنها پاسخ داد.»‌

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه در سخنان خود با انتقاد از رویکرد بروکسل به این کشور گفت اتحادیه اروپا پیمان سال ۲۰۱۶ را نقض کرده است و اجازه ورود شهروندان ترک به اتحادیه اروپا بدون ویزا را نمی دهد.

وی اتحادیه اروپا را تهدید کرد در صورت ادامه سیاست های اروپایی، ترکیه همان طور که در گذشته نشان داده است « جلوی خروج پناهجویان و ورود آنها به خاک اروپا را نمی گیرد.»‌

وزیر خارجه ترکیه به اروپا هشدار داد تا در جلسه بعدی رهبران اروپایی باید سیاست های تازه ای در قبال پیمان پناهجویان سال ۲۰۱۶ گرفته شود در غیراین صورت ترکیه بطور کامل از این پیمان خارج می شود.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه نیز پس از این دیدار در پایتخت ترکیه،‌ آنکارا گفت: «ترکیه از وساطت اتحادیه اروپا در مورد منابع انرژی در دریای مدیترانه شرقی حمایت خواهد کرد.» وی افزود: «ترکیه در روابط خود با اتحادیه اروپا همیشه منصفانه و شفاف بوده و انتظار دارد که اتحادیه اروپا هم چنین رفتاری داشته باشد.»

وزیر خارجه ترکیه تأکید کرد که اگر اتحادیه اروپا تصمیمات دیگری را علیه این کشور اتخاذ کند، این کشور چاره ای جز پاسخ دادن نخواهد داشت.

ژوزپ بورل، نماینده دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم در این کنفرانس خبری گفت:‌ «اتحادیه اروپا توجه زیادی به ترکیه و روابط این کشور با کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارد و به دلیل تنش ها در سال های اخیر، ترکیه به یکی از مهمترین موضوعات مورد بحث در صحن اتحادیه اروپا تبدیل شده است.»

به گفته آقای بورل ترکیه کلیدی ترین شریک اتحادیه اروپا در سال های اخیر و یکی از نامزدهای الحاق به اتحادیه اروپاست.

این نشست پس از دیدار بورل از دو همسایه ترکیه، یونان و قبرس انجام شد.

در هفته های اخیر تنش بین ترکیه و یونان در دریای مدیترانه افزایش یافته است. همچنین روابط میان پاریس و آنکارا هم به دلیل دخالت ترکیه در بحران لیبی با فرانسه نیز وارد تیره شده است. 

بسیاری از منتقدان سیاست‌های اتحادیه اروپا در مقابل دولت ترکیه می‌گویند به دلیل پیمان مهم میان دو طرف برسر کنترل میلیون پناهجوی ساکن در ترکیه، اتحادیه اروپا نتوانسته قاطعانه در مقابل سیاست های بلندپروازانه رجب طیب اردوغان در دریای مدیترانه بایستد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید