Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ناتو درباره حادثه دریایی بین ترکیه و فرانسه در دریای مدیترانه تحقیق می‌کند

AP Photo
AP Photo Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو وعده داده است این سازمان تا زمان روشن شدن جزئیات و ابعاد حادثه دریایی بین نیروی دریایی فرانسه و ناوهای ترکیه‌ای به تحقیقات خود ادامه خواهد داد.

آگهی

ناتو روز پنجشنبه ۱۹ ژوئن، اعلام کرد درباره حادثه دریایی که در دریای مدیترانه بین دو عضو این سازمان یعنی فرانسه و ترکیه رخ داده تحقیق می‌کند.

فرانسه مدعی است رادار یک کشتی این کشور بعد از آنکه یک کشتی را به ظن حمل بار اسلحه به مقصد لیبی برای بازرسی متوقف می‌کند، توسط ناوچه‌های ترکیه نشانه گرفته می شود.

بازرسی کشتی که با پرچم تانزانیا در حال حرکت به سمت لیبی بوده‌است از جمله وظایف محوله به نیروی دریایی فرانسه از سوی ناتو به شمار می‌رود. حالا پاریس عصبانی است که چرا در حین انجام این ماموریت، کشتی‌هایش باید از سوی نیروی دریایی یک عضو دیگر ناتو مورد تعرض قرار گیرد.

فرانسوا پرلی، وزیر دفاع فرانسه، روز چهارشنبه اعلام کرده بود یک ناوشکن فرانسوی که قصد شناسایی یک کشتی حامل اسلحه به مقصد لیبی را داشته با اقدام شدیداً خصمانۀ ناوچه‌های ترکیه روبرو شد که احتمالا وظیفه حفاظت از محمولۀ این کشتی را برعهده داشته‌اند.

در حالی که فرانسه ناوچه‌های ترکیه در دریای مدیترانه را «به انجام مانوری شدیداً خصمانه علیه یک ناوشکن» خود متهم می‌کند آنکارا، اظهارات فرانسه را «اتهاماتی بی اساس» می خواند.

یک مقام نظامی ارتش ترکیه با رد این اتهام متقابلاً ناو فرانسوی را به انجام مانوری خطرناک و با سرعت بالا متهم ساخته است.

این ماجرا تازه‌ترین روند تنش‌های میان فرانسه و ترکیه است که از شدت‌گیری اختلاف نظر دو کشور بر سر تحولات سیاسی و نظامی در لیبی حکایت دارد.

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو روز پنجشنبه پس از نشست ویدیویی وزرای دفاع عضو ناتو اطمینان داد که مقامات این سازمان در حال تحقیق در خصوص چرایی و جزئيات وقوع این حادثه هستند و تا حاصل شدن نتیجه شفاف و روشن در این زمینه به تحقیقات خود ادامه خواهند داد.

فرانسه که به شدت از این اقدام ترکیه و همچنین سکوت ناتو عصبانی شده است خواستار ورود این سازمان به مناقشه اخیر شده بود.

پیشتر وزارت دفاع فرانسه این اقدام ترکیه را «عملی بسیار تهاجمی» خوانده بود و تاکید کرده بود این کشور نمی‌تواند بپذیرد که نیروی دریایی یک عضو ناتو علیه کشتی در حال انجام ماموریت ناتو چنین عمل خصمانه‌ای انجام دهد.

اختلافات میان ترکیه و فرانسه بر سر آینده لیبی، تنها بخش کوچکی از پازل پیچیده تحولات سیاسی و نظامی در این کشور شمال آفریقایی است. ترکیه به همراه کشورهایی چون ترکیه، قطر و ایتالیا از دولت وفاق ملی به ریاست فائز سراج در لیبی حمایت می‌کند. این در حالیست که گفته می‌شود فرانسه به همراه کشورهایی چون عربستان سعودی، مصر، روسیه و امارات از رقیب او یعنی خلیفه حفتر پشتیبانی می‌کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرو ریختن پل کلیدی در بالتیمور؛ جستجو برای پیدا کردن مفقودین حادثه ادامه دارد

هشدار وزیر امور خارجه ترکیه به اتحادیه اروپا در حضور جوزپ بورل

با افزایش تنش ها بین آنکارا و پاریس، فرانسه از شرکت در عملیات ناتو خودداری کرد