Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سازمان ملل: نبردهای اخیر در غرب لیبی ۱۶ هزار نفر را آواره کرده است

نبردهای اخیر در غرب لیبی ۱۶ هزار نفر را آواره کرده است
نبردهای اخیر در غرب لیبی ۱۶ هزار نفر را آواره کرده است Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیروهای نظامی تحت امر خلیفه حفتر و مزدورانی که توسط ارتش ملی لیبی برای تصرف پایتخت به خدمت گرفته شده بودند هم اکنون با توجه به متحمل شدن شکست های سنگین در موضع دفاعی قرار گرفته‌اند.

آگهی

سازمان ملل متحد می‌گوید که درگیری‌های نظامی اخیر میان نیروهای حامی طرابلس و نظامیان تحت امر خلیفه حفتر بیش از ۱۶ هزار نفر آواره برجای گذاشته است.

این درگیری‌ها که به کنترل کامل نیروهای دولت وفاق ملی بر پایتخت و مناطق اطراف آن منجر شده در پی مجموعه‌ شکست‌ها و ناکامی‌های اخیر ارتش ملی لیبی در نبردهای حومه پایتخت روی داده بود.

هیئت مامور سازمان ملل متحد برای حمایت از روند صلح در لیبی روز دوشنبه با تاکید بر آواره شدن بیش از ۱۶ هزار شهروند این کشور در پی درگیری‌ها اخیر، نسبت به رنج و آلامی که به دلیل تداوم چرخه خشونت‌ها به غیرنظامیان تحمیل می‌شود،‌ به شدت ابراز نگرانی کرد.

در بیانیه هیئت مامور سازمان ملل متحد در امور لیبی آمده است که تحولات نظامی اخیر در طرابلس بزرگ و «ترهونه» شهری قدیمی در جنوب شرق پایتخت لیبی موج جدید از آوارگی و رنج را برای بیش از ۱۶ هزار شهروند لیبیایی طی روزهای اخیر رقم زده است.

هیئت مامور سازمان ملل همچنین از انتشار برخی اطلاعات مرتبط با کشف اجساد غیرنظامیان در بیمارستان ترهونه،‌ آخرین سنگر نظامیان تحت امر خلیفه حفتر در غرب لیبی بسیار ابراز نگرانی کرده است.

 ترهونه همانند بسیاری از مناطق حومه طرابلس و فرودگاه بین‌المللی این کشور در پی شکست‌های اخیر نیروهای حفتر تحت کنترل مجدد دولت وفاق ملی درآمد.

خبر مربوط به کشف اجساد غیرنظامیان در بیمارستان ترهونه که سازمان ملل نسبت به آن ابراز نگرانی کرده هنوز از سوی منابع مستقل مورد تایید قرار نگرفته است.

سازمان ملل متحد همچنین ضمن درخواست از طرابلس برای انجام هرچه سریع‌تر تحقیقات مستقل و بی طرفانه در این خصوص از دریافت هشدارهایی در خصوص غارت و تخریب اموال خصوصی و دولتی در ترهونه و «الاصبعه»،‌ منطقه‌ای واقع در ۸۰ کیلومتری جنوب پایتخت لیبی خبر داده است.

اوضاع امنیتی در ترهونه روز یکشنبه، دو روز پس از بازگشت نیروهای دولت وفاق ملی به شهر بسیار شکننده گزارش شده بود.

مقامات طرابلس در این خصوص نسبت به هرگونه اقدام انتقام جویانه یا غارت هشدار داده و تاکید کرده بود که با خاطیان به شدت برخورد می‌شود.

وزارت کشور دولت وفاق ملی از کلیه نیروهای نظامی و امنیتی فعال در «مناطق آزاد» شده خواسته است که ضمن تلاش برای حفظ شان و امنیت شهروندان از اموال آنها نیز حفاظت کنند.

نیروهای نظامی تحت امر خلیفه حفتر و مزدورانی که توسط ارتش ملی لیبی برای تصرف پایتخت به خدمت گرفته شده بودند هم اکنون با توجه به متحمل شدن شکست های سنگین در موضع دفاعی قرار گرفته‌اند.

خلیفه حفتر، مرد قدرتمند شرق لیبی آوریل ۲۰۱۹ با حمایت نظامیان وفادار به خود در ارتش ملی لیبی لشگرکشی برای تصرف پایتخت را آغاز کرد اما اکنون با توجه به شکست‌های اخیر به آتش بس رضایت دارد.

فائز سراج، رئیس دولت وفاق ملی در لیبی که حمایت ویژه ترکیه را با خود به همراه دارد و دولت‌اش نیز مورد تایید جامعه بین‌المللی است به تازگی از ادامه نبردها برای تصرف کامل لیبی خبر داده است.

او با رد هرگونه توافق صلح یا آتش بس گفته که نیروهای حامی طرابلس به پیروزی‌های اخیر بسنده نکرده و تا بازپس‌گیری کلیه مناطق لیبی به نبرد ادامه خواهند داد.

مناقشه لیبی طی بیش از یکسال گذشته صدها کشته برجای گذاشته که شمار زیادی از آنها را غیرنظامیان تشکیل می‌دهند. این مناقشه همچنین بیش از دویست هزار نفر را از خانه و کاشانه خود آواره کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گوترش: تلفات جنگ لیبی در سه ماه اخیر ۱۷۲ درصد افزایش یافته است

دولت وفاق ملی لیبی آتش‌بس یک جانبه خلیفه حفتر را رد کرد

ترکیه و جنگ داخلی لیبی؛ جنگجویان سوری در طرابلس چه می‌خواهند؟