Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نیروهای دولت لیبی پایگاه هوایی استراتژیک «الوطیه» را از خلیفه حفتر پس گرفتند

نیروهای دولت لیبی پایگاه هوایی استراتژیک «الوطیه» را از خلیفه حفتر پس گرفتند
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به نوشته المرصد،‌ یکی از نشریات لیبی،‌ تصرف پایگاه هوایی الوطیه پس از آن صورت گرفت که این پایگاه طی روزهای گذشته هدف بیش از یکصد حمله هوایی از سوی جنگنده‌های ترکیه قرار گرفته بود.

آگهی

دولت لیبی روز دوشنبه اعلام کرد که کنترل یک پایگاه استراتژیک را در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غرب طرابلس در دست گرفته است.

دولت وفاق ملی که مشروعیت جامعه بین‌المللی را به همراه دارد با اعلام این خبر یادآور شد که نیروهای وفادار به طرابلس موفق شدند کنترل پایگاه هوایی الوطیه را از دستان نیروهای تحت امر خلیفه حفتر خارج کنند و این پایگاه را به صورت کامل تحت تصرف خود درآورند.

فایز السراج، رئیس دولت وفاق ملی لیبی که مقر آن در طرابلس است با انشار بیانیه‌ای تصریح کرد: «با افتخار و غرور اعلام می‌کنیم که پایگاه نظامی الوطیه از تصرف شبه نظامیان جنایتکار و مزدوران تروریست (هوادار ژنرال حفتر) خارج شده است.»

رئیس دولت وفاق ملی در حالی از «مزدوران تروریست» سخن به میان آورده است که سازمان ملل متحد به تازگی با استناد به گزارش کارشناسان خود از حضور مزدوران نظامی روس و نیز سربازان سوری در میان صفوف نیروهای ارتش ملی لیبی خبر داده است.

نیروهای وفادار به خلیفه حفتر که از وی به عنوان مرد قدرتمند شرق لیبی و فرمانده نیروهای نظامی موسوم به «ارتش ملی لیبی» نام می‌برند هنوز به این خبر واکنشی نشان نداده و آنرا تایید یا تکذیب نکرده‌اند.

این تحول نظامی در حالی روی می‌دهد که نیروهای وفادار به طرابلس طی هفته های گذشته بارها اقدام به محاصره و تصرف این پایگاه هوایی استراتژیک کرده بودند که نظامیان تحت امر خلیفه حفتر از آن برای به زمین نشاندن هواپیماهای خود استفاده می‌کردند.

رئیس دولت وفاق ملی لیبی در بیانیه خود همچنین آورده است: «پیروزی امروز به منزله پایان نبرد نیست اما کسب این موفقیت ما را بیش از گذشته به یک پیروزی بزرگ نزدیک می‌کند.»

به گفته آقای سراج با کسب پیروزی بزرگ‌تر که به ادعای وی دور از دسترس نیست «کلیه شهرها و مناطق اشغالی آزاد می‌شوند و پروژه هژمونیک و استبدادی جاری در کشور که امید‌ تشکیل یک دولت مدنی و دمکراتیک را با تهدید روبرو کرده به نابودی کامل نزدیک می‌شود.»

بدین ترتیب با اعلام تصرف موفقیت آمیز یک پایگاه هوایی بدست نیروهای طرابلس، ژنرال حفتر شکست سنگین دیگری را در لشگرکشی یک سال گذشته خود برای فتح پایتخت لیبی تجربه می‌کند.

نظامیان ارتش ملی لیبی در نبردهای هفته‌های گذشته کنترل دو شهر استراتژیک را در مناطق غربی کشور از دست داده بودند.

نیروهای نظامی حامی دولت وفاق ملی طی هفته‌های گذشته بر شدت حملات هوایی بر ضد مواضع حریف افزوده و به ویژه خطوط پشتیبانی و تامین مهمات را در اطراف پایگاه الوطیه به شدت بمباران کرده بودند.

به نوشته المرصد،‌ یکی از نشریات لیبی،‌ تصرف پایگاه هوایی الوطیه پس از آن صورت گرفت که این پایگاه طی روزهای گذشته هدف بیش از یکصد حمله هوایی از سوی جنگنده‌های ترکیه قرار گرفته بود.

محمد قنونو سخنگوی دولت وفاق لیبی نیز گفته است که در جریان حملات هوایی پیش از تصرف پایگاه الوطیه سه سامانه پدافند موشکی ساخت روس در این پایگاه منهدم شده بودند.

بر اساس آخرین گزارش‌ها از مناقشه جاری در لیبی، هجوم نظامیان تحت امر خلیفه حفتر به مناطق غربی برای تصرف طرابلس در آوریل سال گذشته میلادی تاکنون صدها کشته برجای گذاشته و حدود ۲۰۰ هزار نفر را نیز آواره کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آثار باستانی غارت‌شده عراق؛ مجموعه‌های باستانی دیگری از ژاپن و سوئیس در راه بغداد است

حلقه گمشده اوکراین در جنگ با روسیه؛ خیر و شر جنگنده‌های اهدایی اف-۱۶ برای کی‌یف چیست؟

هشدار سازمان ملل نسبت به تنش در خاورمیانه؛ اسرائیل: می‌توانیم لبنان را به عصر حجر بازگردانیم