Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

خلیفه حفتر خود را رهبر لیبی خواند وانتقاد حامیان را برانگیخت

 خلیفه حفتر خود را رهبر لیبی خواند وانتقاد حامیان را برانگیخت
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از سوی دیگر خبرگزاری اینترفاکس به نقل از وزیر امور خارجه سوریه اعلام کرده است که مسکو با تصرف قدرت در لیبی از سوی حفتر مخالف است و تماس‌ها با کلیه طرف‌های شرکت کننده در فرایند صلح این کشور را دنبال می کند.

آگهی

روسیه از متحدان بزرگ خلیفه حفتر،‌ فرمانده نظامی حاکم در شرق لیبی تنها راه حل مناقشه جاری در این کشور را پیگیری روند سیاسی و دیپلماتیک عنوان کرد.

این موضع کرملین پس از آن اعلام شد که مرد قدرتمند شرق لیبی که مدت‌هاست به همراه نظامیان تحت امر خود برای تصرف پایتخت به سوی طرابلس لشگر‌کشی کرده روز دوشنبه در اقدامی غیرمنتظره و غافلگیرکننده خود را رهبر کشورش خواند.

خلیفه حفتر در این خصوص تصریح کرد که ارتش ملی لیبی (نظامیان تحت امر وی در شرق لیبی) «حکم مردمی» برای هدایت کشور را پذیرفته‌اند. وی بدین ترتیب تشکیلات دولتی غیرنظامی که هدایت امور در شرق را برعهده دارد و نیز مشروعیت دولت حاکم بر طرابلس را که مورد تایید جامعه بین المللی است به کلی نادیده گرفت و زیر سوال برد.

دیمیتری پسکوف،‌ سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه روز سه شنبه گفت: «مسکو اعتقاد دارد که تنها راه حل ممکن برای مناقشه لیبی مذاکره و گفتگو‌های سیاسی و دیپلماتیک میان کلیه طرف‌ها،‌ به خصوص تعامل و گفتگو میان طرف‌های درگیر است.»

از سوی دیگر خبرگزاری اینترفاکس به نقل از وزیر امور خارجه سوریه اعلام کرده است که مسکو با تصرف قدرت در لیبی از سوی حفتر مخالف است و تماس‌ها با کلیه طرف‌های شرکت کننده در فرایند صلح این کشور را دنبال می کند.

واکنش‌ها در درون لیبی

محمد عماری، عضو شورای ریاستی دولت وفاق ملی لیبی با انتشار پستی در شبکه اجتماعی فیس‌بوک تصمیم حفتر را اقدامی خواند که از سال ۲۰۱۵ توسط وی دنبال می شود.

محمد صوان، رئيس حزب عدالت والبناء (بزرگترین حزب اسلامی لیبی) گفته است که حفتر بدلیل نداشتن رقیب در شرق کشور اقدام به کودتا کرده و بدیت ترتیب تلاش داشته تا خود را از قید و بند پایبندی به مجلس نمایندگان نیز رها کند.

طاهر السنی، نماینده دائم لیبی در سازمان ملل متحد با انتشار توییتی تاکید کرد که این پنجمین اقدام به کودتا از سوی خلیفه حفتر است و اگر واقعا به مشروعیت خود از ناحیه مردم اعتماد دارد نبایست از انتخابات هراسی داشته باشد.

جامعه بین المللی خواهان آغاز فوری گفتگوهای صلح در لیبی است

لیبی پس از سقوط معمر قذافی در سال ۲۰۱۱ دستخوش آشوب و هرج و مرج شد. این کشور اکنون توسط دو دولت اداره می شود. دولت وفاق ملی GNA که در طرابلس مستقر است و حمایت جامعه بین المللی را با خود به همراه دارد و دولتی دیگر تحت ریاست خلیفه حفتر که کنترل اوضاع در شرق کشور را در دست دارد و تحت حمایت ارتش ملی لیبی در بنغازی مستقر است.

خلیفه حفتر از سوی روسیه،‌ امارات عربی متحده و مصر حمایت می‌شود و دولت وفاق ملی تحت حمایت ویژه ترکیه است.

مناقشه لیبی پس از شدت گرفتن درگیری‌ها در ماه جاری میان نیروهای تحت امر خلیفه حفتر و نظامیان وفادار به دولت وفاق ملی در مناطق غربی این کشور به خصوص در اطراف طرابلس وارد مرحله تازه‌ای شده است.

این در حالیست که سازمان ملل متحد به واسطه شیوع گسترده ویروس کرونا در جهان و افزایش موارد ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در بسیاری از مناطق تنش خیز از طرف‌های مناقشه در لیبی درخواست کرده است که ترک مخاصمه کنند.

یک منبع وزارت امور خارجه روسیه ضمن غافلگیرانه توصیف کردن اقدام خلیفه حفتر در رهبر خواندن خود برای کشورش تصریح کرد: «مهم‌ترین مسئله این است که طرف‌های مشارکت کننده لیبایی خود اجرای تصمیم‌‌های اتخاذ شده در کنفرانس ماه ژانویه برلین را البته با کمک جامعه بین المللی در دست بگیرند.»

بلند پایه ترین دیپلمات اتحادیه اروپا به همراه وزرای خارجه سه فرانسه، آلمان و ایتالیا روز شنبه گذشته خواستار توقف فوری درگیری‌ها در لیبی و آغاز گفتگوهای صلح میان طرف‌های مناقشه شدند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشف ۸ گور دسته‌جمعی در لیبی؛ آیا پای نیروهای خلیفه حفتر در میان است؟

بحران لیبی؛ خلیفه حفتر پیش از کنفرانس صلح برلین راهی آتن شد

گفتگو‌های آتش بس لیبی؛ ژانرال حفتر بدون امضای توافق مسکو را ترک کرد