Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

کشف ۸ گور دسته‌جمعی در لیبی؛ آیا پای نیروهای خلیفه حفتر در میان است؟

 کشف ۸ گور دسته‌جمعی در لیبی؛ آیا پای نیروهای خلیفه حفتر در میان است؟
Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

خبرنگارخبرگزاری فرانسه روز پنجشنبه ۲۴ ژوئن به مکانی رفت که در آن تعداد زیادی جسد توسط نیروهای هلال احمر لیبی کشف و از آن محل خارج شدند. تکه‌های لباس در نزدیکی قبور پراکنده شده بود.

آگهی

دیده بان حقوق بشر روز سه شنبه ۲۲ ژوئن و بدنبال کشف گورهای دسته جمعی در مناطقی که پیشتر تحت کنترل خلیفه حفتر، فرمانده ارتش خودخوانده ملی لیبی بود از وی خواست تا جنایات جنگی نیروهای تحت امر خود را بررسی کند.

خبرنگارخبرگزاری فرانسه روز پنجشنبه ۲۴ ژوئن به مکانی رفت که در آن تعداد زیادی جسد توسط نیروهای هلال احمر لیبی کشف و از آن محل خارج شدند. تکه‌های لباس در نزدیکی قبور پراکنده شده بود. همزمان ۱۶۰ جسد در بخش سردخانه بیمارستان «ترهونا» کشف شده است.

دیده بان حقوق بشر مستقر در نیویورک درهمین زمینه اعلام کرد که هنوز پاسخی از نیروهای تحت فرمان حفتر در مورد استعلام پیشین این نهاد دریافت نکرده است. 

آنلاین‌سازی تصاویر اعدام افراد

ماه گذشته فیلم‌هایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن به نظر می‌رسید نیروهای تحت فرمان حفتر افرادی را اعدام و به اجساد بی حرمتی کرده بودند. 

هانان صلاح، محقق ارش دیده بان حقوق بشر در همین زمینه گفت: «حفتر باید فورا نیروهایش را وادار کند تا درباره جنایات جنگی مرتکب شده پاسخگو باشند. به‌ویژه درباره آنچه ظاهرا به صورت آنلاین تبلیغ شده است.»

صلاح همچنین افزود:« فرمانده ارتش ملی لیبی این جنایات را نادیده گرفته است، اما آنها باید به دادگاه‌های داخلی و بین‌المللی به خاطر همدستی در خشونت‌ها پاسخگو باشند.»

بقایای هشت گور دسته‌جمعی

این اتهامات پس از آن مطرح شد که نیروهای وابسته به دولت وفاق ملی توانستند در هفته های اخیر تمامی نیروهای نظامی نزدیک به حفتر را از مواضع باقیمانده در مناطق غرب لیبی بیرون راندند.

نیروهای دولتی می گویند هشت گور دسته‌جمعی را اکثرا در داخل یا در اطراف شهر ترهونا واقع در جنوب شرقی طرابلس، پایتخت، کشف کرده‌اند. نیروهای تحت امر خلیفه حفتر در حمله تهاجمی ۱۴ ماهه‌ خود به پایتخت بیشتر در این مناطق مستقر بودند. 

نیروهای سازمان ملل متحد در لیبی از کشف این گورهای دسته‌جمعی ابراز نگرانی و از تصمیم دولت برای ایجاد کمیته‌ای جهت تحقیق و بررسی در مورد این واقعه استقبال کرده است.

جنگ قدرت در لیبی پس از برافتادن قذافی

بدنبال سقوط حکومت سرهنگ معمر قذافی در سال ۲۰۱۱ میلادی لیبی با جنگ داخلی دست به گریبان است و گروه‌های متعددی از جمله شاخه‌ای از گروه داعش در این کشور فعال هستند.

 دولت وفاق ملی در لیبی به ریاست فایز سراج مناطقی از غرب از جمله طرابلس، پایتخت این کشور را تحت کنترل خود دارد. نیروهای حفتر و «ارتش ملی لیبی» نیز مناطق شرق و برخی نقاط در جنوب این کشور را در اختیار دارند.

در حالی که دولت وفاق ملی توسط ترکیه و قطر پشتیبانی می‌شود، خلیفه حفتر و نیروهای تحت فرمانش از حمایت روسیه
و امارات متحده عربی و همچنین مصر برخوردارند.

خلیفه بالقاسم حفتر از فرماندهان نظامی لیبی است. او اواخر دهه ۱۹۸۰ از حکومت معمر قذافی جدا شد و سال ۲۰۱۱ برای مشارکت در انقلاب ۲۰۱۱ به این کشور بازگشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عفو بین‌الملل: پناهجوها در لیبی مجبورند برای آب آشامیدنی به رابطه جنسی تن دهند

بازتولید خشونت در لیبی؛ غیرنظامیان به انتقام از شبه‌نظامیان می‌اندیشند

خلیفه حفتر خود را رهبر لیبی خواند وانتقاد حامیان را برانگیخت