عملیات جدید گشت دریایی اتحادیه اروپا برای کنترل تحریم تسلیحاتی لیبی آغاز می‌شود

عملیات جدید گشت دریایی اتحادیه اروپا برای کنترل تحریم تسلیحاتی لیبی آغاز می‌شود
Copyright Gregorio Borgia/AP
Copyright Gregorio Borgia/AP
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جوزپ بورل، رئیس دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا هشدار داده بود که غیاب اروپا، سرنوشت لیبی را به دست روسیه و ترکیه می‌سپارد.

آگهی

اتحادیه اروپا از اواخر ماه آویل (ماه آینده) یک عملیات گشت دریایی جدید برای اجرای تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه نیروهای درگیر در جنگ داخلی لیبی اجرا می‌کند.

به گزارش رویترز و خبرگزاری فرانسه، نمایندگان اعضای اتحادیه اروپا شامگاه پنجشنبه برای اجرای عملیات جدید به توافق رسیدند. قرار است روز جمعه این توافق به صورت کتبی و رسمی اعلام شود.

اختلاف میان دولت‌های عضو و به‌ویژه کشورهای حوزه دریای مدیترانه بر سر چگونگی مواجهه با مهاجران، توافق برای ادامه عملیات اجرای تحریم‌های تسلیحاتی لیبی را به تاخیر انداخته بود. جوزپ بورل، رئیس دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا هشدار داده بود که نرسیدن به توافق، سرنوشت لیبی را به دست روسیه و ترکیه می‌سپارد.

به گفته منابع دیپلماتیک عملیات جدید ایرینی نام دارد و جایگزین برنامه نظامی فعلی که سوفیا نام دارد، می‌شود. یونان نقشی محوری در این برنامه دارد و قرار است پذیرای قایق‌های آسیب دیده و مهاجرانی باشد که نجات پیدا می‌کنند. دیگر کشورهای اتحادیه اروپا کمک مالی برای اسکان پناهجویان در بنادر یونان را تقبل می‌کنند.

دوره عملیات سوفیا در آخر ماه مارس به پایان می‌رسد. قرار است از اواخر ماه آوریل گشت دریایی هوایی نیروهای نظامی کشورهای اتحادیه اروپا در شرق مدیترانه آغاز شود. با این حال دیپلمات‌های اروپایی پیشاپیش اعلام کرده اند که امکان گشت‌زنی در آب‌های مرزی میان مصر و لیبی وجود ندارد و ارسال غیرقانونی سلاح از این منطقه به لیبی، ادامه خواهد یافت.

مقام‌های سیاست خارجی کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌گویند تنها هدف عملیات ایرینی نظارت بر اجرای کامل قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل برای جلوگیری از انتقال سلاح به طرف‌های درگیر جنگ داخلی در لیبی است.

از زمان سقوط دولت معمر قذافی در اکتبر سال ۲۰۱۱، لیبی به میدان یک جنگ داخلی میان قبایل، جنگ‌سالاران و گروه‌های اسلام‌گرای افراطی همسو با داعش کشیده شده است. شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌خواهد با تحریم تسلیحاتی این کشور، به چرخه خشونت‌ها پایان دهد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات ریاست جمهوری در مقدونیه شمالی؛ فرصتی برای جلب نظر رای‌دهندگان در آستانه انتخابات پارلمانی

جوانترین نماینده تاریخ پارلمان اروپا با ایده‌های «سبز» به رقابت با جریان راست می‌رود

معاون وزیر دفاع روسیه به اتهام «رشوه‌خواری» بازداشت شد