Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

دولت وفاق ملی لیبی آتش‌بس یک جانبه خلیفه حفتر را رد کرد

طرابلس لیبی
طرابلس لیبی Copyright Hazem Ahmed/AP
Copyright Hazem Ahmed/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت وفاق ملی لیبی مستقر در طرابلس روز گذشته با استناد به نقض توافق‌های پیشین، آتش‌بس یک جانبه اعلام شده از سوی نیروهای وفادار به خلیفه حفتر را رد کرد.

آگهی

دولت وفاق ملی لیبی مستقر در طرابلس روز گذشته با استناد به نقض توافق‌های پیشین، آتش‌بس یک جانبه اعلام شده از سوی نیروهای وفادار به خلیفه حفتر را رد کرد.

نیروهای وابسته به خلیفه حفتر،‌ فرمانده نظامی حاکم در شرق لیبی پیش از این اعلام کرده بودند که در ماه رمضان خصومت‌ها را پایان می‌دهند.

«ارتش ملی لیبی» که تحت کنترل خلیفه حفتر قرار دارد از ماه آوریل سال گذشته عملیات نظامی خود علیه دولت لیبی را با هدف تصرف طرابلس، پایتخت این کشور آغاز کرده است.

سازمان ملل پیش از شروع ماه رمضان خواستار توقف جنگ و برقراری آتش‌بس شده بود و پس از تصمیم نیروهای وابسته به خلیفه حفتر از آن، تمجید کرد. سازمان ملل از هر دو طرف خواست که این موضوع را به واقعیت تبدیل کنند و مذاکرات تحت حمایت سازمان ملل را از سر بگیرند.

دولت وفاق ملی لیبی هر گونه آتش‌بس در این کشور را نیازمند ضمانت بین‌المللی عنوان کرده‌ و معتقد است خلف وعده‌های رخ داده باعث شده تا هیچ‌گاه به آنچه که آتش‌بس خوانده می‌شد اعتماد نکنند.

علاوه بر درگیری‌های این دو گروه در لیبی، این کشوراز شیوع ویروس کرونا نیز ضربه خورده است به طوریکه وزارت بهداشت لیبی روز پنجشنبه از مرگ سومین فرد مبتلا به کرونا خبر داد. آزمایش کرونا در این کشور آفریقایی به‌طور محدود انجام می‌شود.

سازمان ملل: ۲۷ کودک از ابتدای سال میلادی در لیبی بر اثر درگیری‌ها جان باخته‌اند

سازمان ملل در گزارشی که روز پنجشنبه منتشر کرد، از افزایش ۴۵ درصدی کشته شدن غیرنظامیان در سه ماهه نخست سال میلادی نسبت به سه ماه آخر سال ۲۰۱۹ در جنگ داخلی لیبی خبر داد.

از ابتدای ژانویه ۲۰۲۰ میلادی، ۶۲ شهروند از جمله ۲۷ کودک در حملات مختلف در این کشور جان خود را از دست داده‌اند.

از سال ۲۰۱۱ و سقوط حکومت معمر قذافی، لیبی با جنگ داخلی دست به گریبان است و گروه‌های متعددی از جمله شاخه‌ای از گروه داعش در این کشور فعالند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل: نبردهای اخیر در غرب لیبی ۱۶ هزار نفر را آواره کرده است

درگیری‌ها در حومه پایتخت لیبی با وجود قطعنامه سازمان ملل از سر گرفته شد

گزارشگر ویژه سازمان ملل: کشتار دهه شصت ممکن است «نسل کشی» قلمداد شود اما جنایات ایران فراتر است