مذاکرات سازمان ملل با طرف‌های متخاصم در لیبی بدون نتیجه پایان یافت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
 مذاکرات سازمان ملل با طرف‌های متخاصم در لیبی بدون نتیجه پایان یافت
کپی رایت  AP

مذاکرات سازمان ملل متحد با طرف‌های متخاصم در لیبی برای تحکیم آتش‌بس موقت در داخل و اطراف طرابلس، پایتخت که از سوم فوریه در ژنو آغاز شده بود روز شنبه بدون نتیجه پایان یافت.

بیانیه سازمان ملل متحد که روز شنبه منتشر شد تاکید می کند که گفتگوهای دیگری برای اواخر ماه جاری میلادی پیشنهاد شده است زیرا هر دو طرف با لزوم ادامه مذاکرات موافق‌اند.

آتش‌بس کنونی میان دولت فائز السراج که پایتخت لیبی را در کنترل دارد و ژنرال خلیقه حفتر که منطقه نفت‌خیز شرق لیبی را کنترل می کند در ۱۲ ژانویه و بواسطه تلاش روسیه و ترکیه بدست آمد با این حال دو طرف در چندین نوبت این آتش‌بس شکننده را نقص کرده‌اند.

کشور نفت‌خیز لیبی اکنون بین دو دولت رقیب تقسیم شده است و هر دو طرف از حمایت چندین کشور خاریج برخوردارند که ظاهرا در پی گسترش نفوذ خود در لیبی برای دسترسی به منابع نفتی این کشور‌اند.

دولت فائز از سراج که مورد حمایت سازمان ملل متحد است تنها منطقه کوچکی در غرب لیبی از جمله طرابلس را در اخیتار دارد.

از ماه آوریل گذشته نیروهای ژنرال حفتر که بخش بزرگی از شرق و جنوب لیبی را کنترل می کنند با حمله به پایتخت تلاش دارند طرابلس را از دست نیروهای فائز السراج خارج کنند.

در این میان کشورهای خارجی با نقض تحریم تسلیحاتی لیبی که از سوی سازمان ملل وضع شده است و با ارسال سلاح، تجهیزات و حتی جنگجویان خارجی برای هر دو طرف درگیری، شرایط را در لیبی وخیم‌تر کرده‌اند.

بیانیه روز شنبه سازمان ملل متحد بر توافق گسترده میان دو طرف برای حفاظت از حاکمیت و تمامیت ارضی لیبی تاکید دارد و خواستار متوقف شدن اعزام مبارزان خارجی به لیبی و خروج این نیروها شده است.

ژنرال حفتر از حمایت روسیه، فرانسه، امارات متحده عربی و مصر برخوردار است و دولت مورد پشتیبانی سازمان ملل متحد در طرابلس توسط ترکیه، ایتالیا و قطر حمایت می شود.

در تازه‌ترین تحولات جنگ داخلی در لیبی، ترکیه جنگجویان سوری وابسته به القاعده و داعش را برای حمایت از دولت فائز السراج به طرابلس اعزام کرده است.

سازمان ملل متحد همچنین با اشاره به اینکه دوطرف بر سر مبادله زندانیان، بازگرداندن اجساد جنگجویان و بازگشت غیرنظامیان آوار به خانه‌هایشان توافق دارند، پیشنهاد کرده است که دور جدید مذاکرات آتش‌بس در ۱۸ فوریه در ژنو برگزار شود.