دولت لیبی مستقر در طرابلس: ۳۰ مهاجر در حمله‌ای انتقام‌جویانه کشته شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
عکس تزئینی از پناهجویان در لیبی
عکس تزئینی از پناهجویان در لیبی   -   کپی رایت  AP Photo

دولت لیبی روز پنجشنبه از کشته شدن ۳۰ مهاجر در جریان یک حمله انتقام‌جویانه خبر داد که بر اساس تصویه حساب خانوادگی صورت گرفته است.

دولت وفاق ملی لیبی که کنترل طرابلس،‌ پایتخت این کشور را در دست دارد با تایید این خبر تصریح کرد که اعضای خانواده یک قاچاقچی انسان که پیشتر به دست مهاجران کشته شده بود به گروهی از افراد پناه‌جو حمله کرده و ۳۰ نفر از آنان را به قتل رساند‌ه‌اند.

به گفته وزارت کشور لیبی،‌ این حمله که در جریان آن یازده نفر دیگر نیز زخمی شدند در شهر «مزده»، واقع در حدود ۱۵۰ کیلومتری جنوب پایتخت انجام گرفته است.

در بیانیه وزارت کشور لیبی آمده است فرد قاچاقچی که «بنا به دلایل نامعلوم بدست مهاجران غیرقانونی کشته شده» ۳۰ سال داشته است.

بر اساس این گزارش اعضای خانواده این قاچاقچی انسان در حمله‌ای انتقام‌جویانه ۲۶ مهاجر بنگلادشی تبار و ۴ پناهجوی آفریقایی را به تلافی مرگ وی به قتل رسانده‌اند.

دولت لیبی در ادامه یادآور شده که یازده مجروج این حملات که ملیت آنها مشخص نشده به بیمارستانی در ۱۷۰ کیلومتری جنوب غرب طرابلس منتقل شده‌اند.

وزارت کشور لیبی در بیانیه خود اطمینان داده است که هر طور شده عاملان این کشتار را دستگیر خواهد کرد و به دست عدالت خواهد سپرد.

وضعیت ناپایدار و بی سر و سامانی که لیبی پس از سقوط معمر قذافی درسال ۲۰۱۱ به آن دچار شده این کشور را به ایستگاه مهم و مطلوب پناهجویان آفریقایی و آسیایی در راه عزیمت غیرقانونی به اروپا تبدیل کرده است.

چندین هزار مهاجر و پناهجو که این مسیر را برای سفر رویایی خود انتخاب کرده‌‌اند هم‌اکنون در لیبی گرفتار شده و در شرایطی بسیار سخت و دشوار روزنه امیدی برای انجام سفر دریایی خود جستجو می‌کنند.

وضعیت این پناهجویان پس از شدت گرفتن مناقشه مسلحانه در جنوب پایتخت از آوریل گذشته تاکنون بسیار وخیم تر از پیش نیز شده است.

لازم به یادآوری است که بسیاری از این پناهجویان در طول سفر دریایی به سواحل اروپا به دلیل شرایط جوی نامناسب و یا سوار شدن بر قایق‌های نا امن جان اسیر حوادث گوناگون شده و جان خود را از دست داده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید