Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اصابت چند خمپاره‌ به نزدیکی سفارتخانه‌های ترکیه و ایتالیا در لیبی

طرابلس
طرابلس Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چند خمپاره‌ پنجشنبه شب ۷ مه (۱۸ اردیبهشت) در نزدیکی سفارتخانه‌های ترکیه و ایتالیا در مرکز شهر طرابلس لیبی فرود آمدند.

آگهی

چند خمپاره‌ پنجشنبه شب ۷ مه (۱۸ اردیبهشت) در نزدیکی سفارتخانه‌های ترکیه و ایتالیا در مرکز شهر طرابلس لیبی فرود آمدند.

گرچه هنوز به‌طور رسمی کسی مسئولیت این حملات را بر عهده نگرفته، اما انگشت اتهام به سمت «ارتش ملی لیبی» تحت رهبری خلیفه حفتر گرفته شده است. این گروه نظامی از ماه آوریل سال گذشته عملیات نظامی خود علیه دولت لیبی را با هدف تصرف طرابلس، پایتخت این کشور آغاز کرده است. خلیفه حفتر که حمایت برخی از کشورهای غربی را با خود دارد در بنغازی در شرق لیبی مستقر است.

طبق گزارشی که اخیرا سازمان ملل منتشر کرده است دست‌کم ۱۳۱ غیرنظامی در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۰ در لیبی کشته یا زخمی شده‌اند.

با این حال، ارتش ترکیه از دولت وفاق ملی مستقر در طرابلس که مورد تایید سازمان ملل است، حمایت می‌کند و تلاش کرده است در هفته‌های اخیر نیروهای ارتش ملی لیبی را از چندین منطقه در نزدیکی طرابلس عقب براند.

سفیر ترکیه در پیامی به رویترز گفت که یک موشک گراد به ساختمان دیوان عالی لیبی، در نزدیکی سفارت ترکیه برخورد و خمپاره دیگری به ساختمان وزارت خارجه اصابت کرده است.

وزارت خارجه ایتالیا نیز در توییتی نوشت که منطقه نزدیک محل اقامت سفیر این کشور مورد اصابت خمپاره قرار گرفته و دست‌کم دو کشته برجای گذاشته است. در این توییت آمده است: «ایتالیا به شدت حمله‌ای که از سوی نیروهای حفتر انجام شد را محکوم می‌کند.»

وزارت خارجه ایتالیا تاکید کرده است که این حملات غیر قابل قبول و به معنای تحقیر قوانین بین‌المللی و زندگی انسان‌ها است.

خمپاره‌هایی نیز در حوالی بندر شهر فرود آمده است؛ جایی که آژانس مهاجرت سازمان ملل متحد واقع است.

سخنگوی ارتش ملی لیبی این هفته از آغاز دور جدید عملیات‌ هوایی خبر داده بود. این درحالی است که این نیروها اعلام کرده بودند که در ماه رمضان خصومت‌ها را پایان می‌دهند با این حال دولت وفاق ملی لیبی هرگونه آتش‌بس در این کشور را نیازمند ضمانت بین‌المللی عنوان کرده‌ و معتقد بود خلف وعده‌های رخ داده باعث شده تا هیچ‌گاه به آنچه که آتش‌بس خوانده می‌شود اعتماد نکنند.

از سال ۲۰۱۱ و سقوط حکومت معمر قذافی، لیبی با جنگ داخلی دست به گریبان است و گروه‌های متعددی از جمله شاخه‌ای از گروه داعش در این کشور فعالند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مذاکرات سازمان ملل با طرف‌های متخاصم در لیبی بدون نتیجه پایان یافت

مسابقات یورو ۲۰۲۴؛ اسپانیا مقتدرانه شروع کرد، ایتالیا گام اول را لرزان برداشت

رهبران گروه ۷ به ایران درباره برنامه هسته‌ای و نیز ارسال موشک به روسیه هشدار دادند