سازمان ملل در گزارشی محرمانه از حضور مزدوران روس در لیبی پرده برداشت

سازمان ملل در گزارشی محرمانه از حضور مزدوران روس در لیبی پرده برداشت
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در این سند شمار گروه ویژه مزدوران نظامی روس بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ نفر عنوان و تاکید شده است که آنها از اکتبر ۲۰۱۸ در لیبی حضور دارند.

آگهی

سازمان ملل متحد با استناد به گزارش کارشناسان تسلیحاتی خود حضور مزدوران نظامی روس و نیز سربازان سوری در لیبی را مورد تایید قرار داده است.

در این گزارش،‌ کارشناسان ناظر بر تحریم تسلیحاتی لیبی تایید کرده‌اند که گروه روسی «واگنر» Wagner متشکل از مزدوران ویژه ارتش روسیه برای پشتیبانی و تقویت نظامیان تحت امر خلیفه حفتر به لیبی اعزام شده و در این کشور مستقر هستند.

کارشناسان سازمان ملل متحد در این سند که روز بیست و چهارم آوریل در اختیار شورای امنیت قرار گرفت، یادآور شده‌اند که مشارکت این نیروها در نبردهای جاری در لیبی تنش‌هایی را نیز با فرماندهی مرکزی نیروهای تحت امر خلیفه حفتر به همراه داشته است.

این سند در واقع نوعی به روزرسانی گزارش سالانه پیشین کارشناسان سازمان ملل متحد است که ماه دسامبر منتشر شده بود. کارشناسان تسلیحاتی سازمان ملل متحد در آن گزارش نیز بدون نام بردن از مزدوران روس به حضور گروه‌های مسلح خارجی عمدتا از کشورهای چاد و سودان اشاره کرده بودند.

در این سند همچنین شمار گروه ویژه مزدوران نظامی روس بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ نفر عنوان و تاکید شده است که آنها از اکتبر ۲۰۱۸ در لیبی حضور دارند.

جزئیات گزارش تازه کارشناسان ناظر بر تحریم تسلیحاتی لیبی که محرمانه عنوان شده توسط برخی دیپلمات‌ها به رسانه‌ها درز پیدا کرده است.

این نخستین بار است که سازمان ملل متحد حضور مزدوان گروه نظامی روس را که به ظاهر توسط بخش خصوصی اداره می‌شود و ارتباط نزدیکی نیز با ولادیمیر پوتین دارد،‌ مورد تایید قرار می‌دهد.

رسانه‌های آمریکایی نیویورک تایمز و واشنگتن پست پیش‌تر در سال گذشته میلادی از حضور این نیروها در نبردهای لیبی پرده برداشته و شمار آنها را بین ۲۰۰ تا چند هزار نفر عنوان کرده بودند.

این درحالیست که روسیه همواره هرگونه نقش و دخالت در حضور مزدوران نظامی این کشور در لیبی را تکذیب کرده است.

مشارکت چند وجهی مزدوران روس

کارشناسان سازمان ملل متحد در گزارش خود تصریح کرده‌اند که مزدوران روسِ عضو گروه واگنر علاوه بر پشتیبانی فنی برای تعمیر و مرمت خودورهای نظامی لیبی،‌ به صورت مستقیم در نبردها و نیز عملیات نفوذ مشارکت دارند.

بنا به این گزارش مزدوران روس همچنین در زمینه تقویت حملات توپخانه،‌ کنترل های هوایی،‌ جنگ الکترونیک و استقرار تک تیرانداز‌های نخبه نظامیان تحت امر خلیفه حفتر را یاری می‌کنند.

سازمان ملل متحد در ادامه یاد‌آوری می‌کند که مشارکت مزدوان روس در نبردها، به نوعی نیروی نظامیان تحت امر خلیفه حفتر را در جهات گوناگون دو چندان تقویت کرده است.

در گزارش کارشناسان سازمان ملل همچنین آمده است که تحقیقی نیز در خصوص برخی اطلاعات منتشر شده مبنی بر حضور اعضای دو شرکت امنیتی خصوصی دیگر روس موسوم به گروه‌های «موران» و «شیت» در دست انجام است.

بر اساس این گزارش نیروهای وابسته به گروه‌های یاد شده روز ششم ژانویه در بنغازی مستقر شده بودند.

گزارش محافظه‌کارانه دبیر کل سازمان ملل متحد

این در حالیست که آنتونیو گوترش،‌ دبیرکل سازمان ملل در گزارشی با موضوع لیبی که دو روز پیش به شورای امنیت ارائه شد ضمن اشاره به مزدوران خارجی عمل کننده در لیبی، از اشاره به نام روسیه به عنوان کشور تامین کننده این مزدوران خودداری کرده بود.

جالب اینجاست که در هر دو گزارش دبیرکل و کارشناسان سازمان ملل متحد هیچ توصیه و سفارشی برای مجازات و تحریم عاملان مظنون به نقض تحریم‌های تسلیحاتی لیبی یا اقدام برای ممانعت از فعالیت آنها صورت نگرفته است.

لیبی پس از سقوط معمر قذافی در سال ۲۰۱۱ میلادی دستخوش آشوب و هرج و مرج شد. این کشور اکنون توسط دو دولت اداره می شود. دولت وفاق ملی GNA که در طرابلس مستقر است و حمایت جامعه بین المللی را با خود به همراه دارد و دولتی دیگر تحت ریاست خلیفه حفتر که کنترل اوضاع در شرق کشور را در دست دارد و تحت حمایت ارتش ملی لیبی در بنغازی مستقر است.

خلیفه حفتر از سوی روسیه،‌ امارات عربی متحده و مصر حمایت می‌شود و دولت وفاق ملی تحت حمایت ویژه ترکیه است.

آگهی

مناقشه لیبی پس از شدت گرفتن درگیری‌ها در ماه جاری میان نیروهای تحت امر خلیفه حفتر و نظامیان وفادار به دولت وفاق ملی در مناطق غربی این کشور به خصوص در اطراف طرابلس وارد مرحله تازه‌ای شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادعای قتل سربازان آمریکایی در افغانستان؛ بایدن سکوت ترامپ را «خیانت به ملت» خواند

جسد الکسی ناوالنی با حضور هزاران نفر در روسیه به خاک سپرده شد

طرفداران الکسی ناوالنی از مردم خواستند تا در مراسم تشییع جنازه او شرکت کنند