Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ادعای قتل سربازان آمریکایی در افغانستان؛ بایدن سکوت ترامپ را «خیانت به ملت» خواند

Matt Slocum
Matt Slocum Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«اگر گزارش نیویورک تایمز درست باشد، به آن معنی خواهد بود که رئیس جمهور ترامپ به عنوان فرمانده کلِ نیروهای آمریکا، درحالی که سربازانمان در میانه جنگی خطرناک در حال خدمت هستند، برای ماه‌ها از این موضوع خبر داشته و بدتر از همه اینکه هیچ کاری انجام نداده است. این یک افشاگری تکان دهنده است.»

آگهی

جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری پیش ‌روی ایالات متحده آمریکا روز شنبه دونالد ترامپ را در موضوع گزارش اخیر نیویورک تایمز که از قتل هدفمند نظامیان آمریکایی در افغانستان آنهم به تحریک روسیه خبر داده بود، به باد انتقاد گرفت.

نیویورک تایمز یک روز پیش از این با انتشار گزارشی مدعی شد که به استناد تحقیقات سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا، روسیه سال گذشته به شبه‌نظامیان طالبان پول داده تا سربازان آمریکایی حاضر در افغانستان را بکشند.

جو بایدن خطاب به دونالد ترامپ اعلام کرد که چنانچه این گزارش درست باشد، آنگاه آن را باید «افشاگری واقعاً تکان دهنده‌ای» درباره رئیس جمهوری آمریکا و شکست او در محافظت از نیروهای آمریکایی حاضر در افغانستان، همچنین شکست او در ایستادگی در برابر روسیه دانست.

بر اساس گزارش نیویورک تایمز، گزارش سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا با اتکاء به یافته‌های حاصل از بازجویی ستیزه‌جویان طالبان و دیگر جنایتکاران اسیر شده در افغانستان تهیه شده است.

جو بایدن گفت: «اگر گزارش نیویورک تایمز درست باشد، به آن معنی خواهد بود که رئیس جمهور ترامپ به عنوان فرمانده کلِ نیروهای آمریکا، درحالی که سربازانمان در میانه جنگی خطرناک در حال خدمت هستند، برای ماه‌ها از این موضوع خبر داشته است و بدتر از همه اینکه هیچ کاری انجام نداده است. این یک افشاگری تکان دهنده است.»

کایلی مک‌انانی، سخنگوی کاخ سفید در واکنش به این گزارش و انتقادهایی که علیه دونالد ترامپ مطرح شده، اعلام کرد که نه رئیس جمهوری آمریکا و نه معاون او در جریان گزارش سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا نبوده‌اند.

این درحالی است که نیویورک تایمز می‌گوید گزارش این تحقیقات پیش از این در اختیار دونالد ترامپ قرار گرفته و حتی شورای امنیت ملی کاخ سفید این موضوع را در نشستی در ماه مارس به بحث گذاشته است.

نیویورک تایمز مدعی است که پس از برگزاری نشست شورای امنیت ملی، فهرستی از واکنش‌های احتمالی در قبال روسیه (از اعتراض دیپلماتیک به مسکو گرفته تا تحریم روسیه) آماده شده و برای اجرا در اختیار دونالد ترامپ قرار گرفته است. اما آقای ترامپ تا کنون دستوری برای اجرایی شدن اقدامات پیشنهادی نداده است.

جو بایدن به سکوت دونالد ترامپ در قبال این گزارش نیز انتقاد کرد و گفت: «دونالد ترامپ نه تنها برای تحریم روسیه یا هر نوع اقدام دیگری به عنوان پیامد منفی این عمل روسیه که نقض قوانین بین‌الملل است وارد عمل نشده، بلکه به جای آن به فعالیت شرم‌آور خود در دفاع از ولادیمیر پوتین ادامه داده است.»

جو بایدن این کار دونالد ترامپ را «خیانت به مقدس‌ترین وظیفۀ یک ملت» توصیف کرد که از نظر او «محافظت و تجهیز سربازانمان در زمانی است که آنها را به راهی پر خطر می‌فرستیم.»

او گفت اگرچه آمریکایی‌هایی که در بخش‌های نظامی فعالند اما پذیرفته‌اند که زندگیشان را به خطر بیندازند «اما آنها هرگز نباید با چنین تهدیدی روبرو می‌شدند؛ آنهم در حالی که فرمانده کل آنها چشم‌هایش را روی فعالیت‌های یک قدرت خارجی که برای سرشان پاداش گذاشته، می‌بندد.»

بایدن قول داد در صورت پیروزی در این انتخابات، مقابل اقدامات پوتین ایستاده و روسیه را مجبور به پرداخت بهای سنگین فعالیت‌هایش کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل در گزارشی محرمانه از حضور مزدوران روس در لیبی پرده برداشت

جانسون به جای جکسون؛ ترامپ موقع مسخره کردن حواس‌پرتی بایدن دچار فراموشی شد

افسر ارتش آمریکا تایید کرد: هواپیمای آواکس روسیه با «موشک پاتریوت» سرنگون شد