درگیری‌ها در حومه پایتخت لیبی با وجود قطعنامه سازمان ملل از سر گرفته شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
درگیری‌ها در حومه پایتخت لیبی با وجود قطعنامه سازمان ملل از سر گرفته شد
کپی رایت  AFP

با وجود صدور قطعنامه آتش‌بس شورای امنیت سازمان ملل متحد، نظامیان دولت توافق ملی لیبی و سربازان وابسته به ژنرال حفتر روز پنجشنبه با در حومه جنوبی طرابلس، پایتخت با یکدیگر درگیر شدند.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد شامگاه چهارشنبه از دو طرف درگیر در کشور جنگ زده لیبی خواسته بودند تا با پایان دادن فوری به درگیری‌ها، یک آتش‌بس بلندمدت برقرار کنند.

این در حالی است که فرودگاه معيتيقه، تنها فرودگاه مشغول به کار در طرابلس شامگاه چهارشنبه و در پی برخورد راکت، فعالیت خود را متوقف کرد.

نیروهای ژنرال حفتر، مستقر در شهر مصراته در شرق لیبی از نزدیک دو سال پیش با نظامیان دولت مرکزی به ریاست فائز سراج در حال جنگ هستند. سازمان ملل متحد دولت آقای سراج را به‌عنوان تنها قدرت سیاسی مشروع در لیبی به رسمیت می‌شناسد. دولت ترکیه با حمایت از ژنرال حفتر، شماری از شبه‌نظامیان ارتش ملی (ارتش آزاد سابق) را به لیبی فرستاده است.

با وجود پا در میانی بسیاری از قدرت‌های جهانی و منطقه‌ای برای پایان دادن به جنگ داخلی در لیبی، هیچکدام از دو نیروی اصلی درگیر از مواضع خود کوتاه نمی‌آیند.

لیبی از سال ۲۰۱۱ و همزمان با آغاز مخالفت‌های گسترده با رژیم ژنرال معمر قذافی وارد یک چرخه ناتمام خشونت و جنگ داخلی شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید