اردوغان: ارتش ترکیه به نیروهای حامی فائز السراج در لیبی آموزش نظامی می‌دهد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
اردوغان: ارتش ترکیه به نیروهای حامی فائز السراج در لیبی آموزش نظامی می‌دهد
کپی رایت  Presidential Press Service via AP

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز جمعه اعلام کرد آن دسته از نیروهای ارتش ترکیه که به لیبی اعزام شده‌اند، مشغول پشتیبانی و آموزش نیروهای فائز السراج، رئیس دولت وحدت ملی لیبی هستند؛ دولتی که از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده است.

اردوغان که در استانبول و پس از گفتگو با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان سخن می‌گفت، اعلام کرد کشورهایی که یکشنبۀ گذشته در نشست لیبی به میزبانی برلین شرکت کردند، نباید پس از ترک این نشست از خلیفه حفتر، رقیب فائز السراج حمایت کنند.

رجب طیب اردوغان روز جمعه ۲۴ ژانویه میزبان خانم مرکل بود که برای افتتاح یک دانشگاه ترک‌آلمانی به ترکیه سفر کرده بود.

در جریان این دیدار رئيس جمهوری ترکیه بر اختلافات کشور خود با اروپا در مسئله لیبی تاکید کرد و اظهار داشت: «امیدوارم اروپا بار دیگر اشتباهات خود را در لیبی تکرار نکند.»

او همچنین هشدار داد در صورت عدم کنترل شرایط در لیبی ممکن است شبه نظامیانی شبیه القاعده در این کشور قدرت بگیرند.

رئیس‌جمهور ترکیه درباره توسعه دانشگاه ترک‌آلمانی استانبول نیز گفت: «امیدواریم این دانشگاه نیز مانند دبیرستان آلمانی با ۱۵۰ سال سابقه، تبدیل به نماد دوستی دو ملت شود.»

آنگلا مرکل هم ابراز امیدواری کرد همکاری‌های آموزشی ترکیه و آلمان ادامه یابد. او همچنین از ترکیه به دلیل میزبانی از پناهندگان سوری تقدیر کرد و افزود: «آموزش و پرورش نه تنها برای ادغام پناهندگان در کشورهای میزبان، که حتی به عنوان پیش‌نیازهای لازم برای بازسازی کشورهای خودشان در زمان بازگشت ضروری و حائز اهمیت است.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید