با افزایش تنش ها بین آنکارا و پاریس، فرانسه از شرکت در عملیات ناتو خودداری کرد

با افزایش تنش ها بین آنکارا و پاریس، فرانسه از شرکت در عملیات ناتو خودداری کرد
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت دفاع فرانسه می گوید تا زمانی که پاسخی مشخص از سوی سازمان ناتو درباره اقدام نیروی دریایی ترکیه دریافت نکند، در هیچ کدام از عملیات امنیتی و نظامی این سازمان در مدیترانه شرکت نخواهد کرد.

آگهی

دولت فرانسه شرکت در عملیات دیده بانی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو در دریای مدیترانه را موقتا متوقف کرد. دلیل این اقدام افزایش تنش‌های میان فرانسه و ترکیه است.  

وزارت دفاع فرانسه با اعلام این خبر تاکید کرد تا زمانی که ناتو به درخواست‌های فرانسه در قبال مداخله نظامی ترکیه در دریای مدیترانه پاسخگو نباشد، پاریس در هیچ کدام ازعملیات امنیتی ناتو در دریای مدیترانه شرکت نخواهد کرد.

تنش بین فرانسه و ترکیه برسر مداخله دولت رجب طیب اردوغان در لیبی بالا گرفته است. ناوچه نیروی دریایی فرانسه مستقر در مدیترانه روز نوزده ژوئن خواستار بازرسی یک کشتی باری تانزانیایی شده بود که توسط یک ناوچه ارتش ترکیه اسکورت می‌شد. 

فرانسوی‌ها از سوی ناتو وظیفه بازرسی در این بخش دریا را به عهده دارند اما به محض نزدیک شدن ناوچه فرانسوی به این کشتی باری، ناو ترکیه اقدام به مقابله کرد و اجازه نداد کشتی نظامی فرانسوی نزدیک شود. وزارت دفاع فرانسه در آن زمان اعلام کرد که ناوچه فرانسوی برای بازرسی کشتی تانزانیایی نزدیک شد، اما از سوی ناو ترک با «بالاترین درجه خشونت» روبرو شده و آنها مانع بازرسی کشتی شدند.

فرانسوی‌ها می ‌ویند در این کشتی باری که با پرچم تانزانیا حرکت می‌کرد تسلیحات نظامی ترکیه برای کمک به شورشیان اسلام گرای لیبی قرارداشته است. پاریس، آنکارا را متهم می‌کند که برخلاف مقررات بین المللی به لیبی سلاح ارسال می‌کند.

ناتو نوزدهم ژوئن گذشته اعلام کرد که درباره این حادثه که میان دو عضو این سازمان، یعنی فرانسه و ترکیه رخ داده تحقیق می‌کند. اما به‌دلیل عدم پاسخگویی مشخص ناتو به فرانسه تا امروز، کاخ الیزه تصمیم گرفت تا همکاری‌های خود با این سازمان در دریای مدیترانه را موقتا متوقف کند.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی که فرانسه و ترکیه هر دو عضو آن هستند از اساس یک سازمان نظامی برای دفاع از کشورهای عضو است. این اولین بار نیست که ترکیه با یکی از اعضای ناتو وارد تنش می شود.

اختلاف میان ترکیه و فرانسه بر سر آینده لیبی، تنها بخش کوچکی از پازل پیچیده تحولات سیاسی و نظامی در این کشور شمال آفریقایی است. ترکیه به همراه کشورهایی چون قطر و ایتالیا از دولت وفاق ملی به ریاست فائز سراج در لیبی حمایت می‌کند. این در حالیست که گفته می‌شود فرانسه به همراه کشورهایی چون عربستان سعودی، مصر، روسیه و امارات از رقیب او یعنی خلیفه حفتر پشتیبانی می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ناتو درباره حادثه دریایی بین ترکیه و فرانسه در دریای مدیترانه تحقیق می‌کند

بقایای بالگرد کانادایی حاضر در رزمایش ناتو در آب‌های مدیترانه پیدا شد

رژیم غذایی مدیترانه‌ای چیست و چطور به سلامت ما کمک می‌کند؟