Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

۲۰۰ هزار مرگ بیش از میانگین در اروپا در دوران همه‌گیری کرونا ثبت شد

۲۰۰ هزار مرگ بیش از میانگین در اروپا در دوران همه‌گیری کرونا ثبت شد
Copyright Claudio Furlan/LaPresse
Copyright Claudio Furlan/LaPresse
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در برخی کشورها تردیدهای جدی نسبت به آمار رسمی قربانیان کووید-۱۹ با آمار واقعی وجود دارد اما شمار متوفیان در کشورهای مختلف نسبت به مدت مشابه در سال گذشته چه میزان تغییر داشته است؟

آگهی

ویروس جدید کرونا همچنان در جهان قربانی می‌گیرد و موج اول شیوع این ویروس هنوز در بسیاری از کشورها مهار نشده است.

در برخی کشورها تردیدهای جدی نسبت به آمار رسمی قربانیان کووید-۱۹ با آمار واقعی وجود دارد اما شمار متوفیان در کشورهای مختلف نسبت به مدت مشابه در سال گذشته چه میزان تغییر داشته است؟

شمار مرگ‌ومیرها در دوره همه‌گیری ویروس کرونا بسیار بیشتر از حد معمول بوده است. طبق اطلاعات رسمی جمع‌آوری شده از سوی شبکه روزنامه‌نگاری داده‌محور اروپا، در مقایسه با میانگین مرگ و میرهای ثبت شده در مدت مشابه بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ در ۲۰ کشور عضو اتحادیه اروپا، ۲۰۰ هزار مرگ اضافی در مدت همه‌گیری کرونا ثبت شده است.

این میزان مرگ و میر بیش از میانگین، در برخی کشورهای اروپایی نسبت به کشورهای دیگر بیشتر دیده می‌شود. در بریتانیا، ایتالیا، فرانسه و اسپانیا شمار متوفیان در مقایسه با سال‌های گذشته به شدت افزایش یافته است. اما در مقابل این آمار در کشورهایی مانند بلغارستان، نروژ و اسلوواکی شمار مرگ و میرها حتی نسبت به سال‌های گذشته کمتر بوده است.

از سوی دیگر داده‌های یوروستات، مرکز آمار اتحادیه اروپا که هر هفته منتشر می‌شود به‌طور واضح تراکم موج نخست شیوع کرونا در ماه مارس و آوریل ۲۰۲۰ را نشان می‌دهد که نقطه اوج آن در اواسط دوره یعنی اواخر ماه مارس ثبت شده است.

اکثر مناطق اروپا با مرگ و میر غیر معمول چشمگیر روبه‌رو نشده‌اند

تقریبا نیمی از مرگ‌ومیرها بیش از حد معمول در ۵۰ منطقه از ۵۰۰ منطقه مورد مطالعه از سوی شبکه روزنامه‌نگاری داده‌محور اروپا ثبت شده است. همچنین یک سوم از مناطق که شامل ۱۳۶ نقطه از ۵۰۰ منطقه مورد مطالعه است، شمار مرگ و میرهای بیش از حد نسبت به سال‌های گذشته چشمگیر و قابل توجه بوده است، به‌طوریکه افزایش ۲۵ درصدی را نشان می‌دهد. همچنین در ۱۵۶ منطقه بررسی شده میزان مرگ و میرها تا حدودی بیشتر از حد معمول نسبت به سال‌های گذشته بوده است.

با این حال در بسیاری از مناطقِ ۲۰ کشور اروپایی مورد مطالعه، شمار مرگ و میرها با سال‌های قبل تفاوت قابل توجهی نداشته است.

پنج کشور ایتالیا، اسپانیا، فرانسه، بلژیک و بریتانیا بالاترین میزان مرگ و میر بیش از میانگین را در سال ۲۰۲۰ در مقایسه با سال‌های گذشته ثبت کرده‌اند.

در ۱۴ نقطه ایتالیا میزان این مرگ و میرها نسبت به مدت مشابه در سال گذشته با افزایش بین ۸۰ تا ۳۴۷ درصدی روبرو شده است.

در بریتانیا نیز به غیر از ایرلند شمالی در بقیه کشورهای این پادشاهی میزان مرگ و میر بین ۲۵ تا ۴۵ درصد بیش از سال‌های قبل بوده است.

در مقابل در تمام مناطق لیتوانی، نروژ و اسلوواکی کمتر از ۵ درصد مرگ و میر اضافی و یا مرگ و میر بدون تغییر را گزارش کرده‌اند. نروژ هیچ مرگ و میر بیش از حدی را در هیچ منطقه‌ای نداشته است. در بلغارستان تنها در یک منطقه میزان مرگ و میرها نسبت به سال گذشته ۸ درصد بیشتر بوده است.

فرانسه

در فرانسه در سه منطقه شمار مرگ و میرها نسبت به مدت مشابه در سال گذشته بسیار بیشتر بوده است به طوریکه در شهرستان او-رن ( Haut-Rhin) (راین علیا) درشرق فرانسه افزایش شمار مرگ‌ و میرها بیش از ۹۳ درصد بوده است. در منطقه سِن سَن دونی (حومه پاریس) افزایش بالای ۹۰ درصد است و در اوت دو سن (حومه پاریس) نیز افزایش ۸۲ درصد گزارش شده است.

بلژیک

در سه منطقه بلژیک نیز میزان مرگ و میرهای بیش از حد معمول بوده است. به طوریکه در شهر مون (Mons) این افزایش بالای ۸۵ درصد، در شهر هاسل بالای ۷۶ درصد و در بروکسل، پایتخت بالای ۷۴ درصد گزارش شده است.

سوئیس

در سوئیس نیز بیشترین شمار مرگ‌ومیرهای بیش از حد در تسن (جنوب) بالای ۵۲ درصد، در ژنو بالای ۳۷ درصد و در ابوالد بالای ۳۰ درصد گزارش شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانشمندان بریتانیایی: دگزامتازون مرگ و میر در میان بیماران کرونا را کاهش می‌دهد

نخست‌وزیر اسپانیا: کرونا مرگ و میر در میان بیماران دیگر را هم افزایش داد

چرا شمار مرگ و میر ناشی از ویروس‌کرونا در ایتالیا بالاست؟