نشست یوروگروپ؛ هشدار نخست وزیر ایتالیا نسبت به فروپاشی اتحادیه اروپا

نشست یوروگروپ؛ هشدار نخست وزیر ایتالیا نسبت به فروپاشی اتحادیه اروپا
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در آستانه نشست وزرای دارائی بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپا برای گفتگو برسر بسته کمک های مالی به کشورهای بحران زده ناشی از ویروس کرونا، نخست وزیر ایتالیا به دولتمردان قاره سبز هشدارداد.

آگهی

جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا، در آستانه نشست یوروگروپ، وزرای دارایی منطقه پولی یورو در عصر پنجشنبه، اعلام کرد «آینده اتحادیه اروپا در چالش پاسخ گویی مناسب به بحران کرونا قراردارد.»

این در حالی است که صبح پنج شنبه خبرها نشان می دهد، آلمان هم با تغییر رای، آماده است تا با بسته کمک‌های مالی به ارزش ۵۰۰ میلیارد یوروبه کشورهای بحران زده از کرونا موافقت می کند.

وزرای دارائی ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا ابتدا روز سه شنبه با شرکت در یک ویدئوکنفرانس که گفته شده شانزده ساعت طول کشیده و تا سحرگاه چهارشنبه ادامه داشته، برسر بسته کمک‌های مالی به کشورهای عضو به توافق می رسند، اما با مخالفت وزیر دارائی هلند مواجه می شوند.

در همین راستا، قرار است روز پنج شنبه از ساعت چهاربعدازظعر به وقت پاریس، جلسه جدیدی میان این وزیران برگزار شود.

برگزاری این جلسه اهمیت زیادی دارد چرا که کشورهای اروپایی، بدهی‌های زیادی پیش از این بحران داشته اند و با پرداخت ۵۰۰ میلیارد یورو جدید بدهی این کشورها افزایش خواهد یافت و «این یکی از انتقادهایی است که همواره کشورهای اصطلاحا شمالی عضو اتحادیه اروپا نسبت به کشورهای جنوبی، غالبا اسپانیا و ایتالیا، داشته اند. »

اما این بار به نطر می رسد، با اعلام توافق آلمان، ابرقدرت اقتصادی اروپا، این توافق روز پنج شنبه اجرایی شود.

پیش از نخست وزیر ایتالیا، مقامات دولت اسپانیا از سخنگوی دولت تا وزیر کشاورزی و اقتصاد این کشور با انتقاد از سیاست های اتحادیه اروپا در آغاز بحران کرونا، متفق القول اعلام کردند که «عدم توافق اروپا برسر بسته کمک‌های مالی در شرایط بحرانی اخیر بنوعی پایان اتحادیه اروپا خواهدبود.»

جوزپه کونته هم پیش از سخنان پنج شنبه خود، در مصاحبه با شبکه بی‌بی سی تاکید کرده بود « ما نیاز به یک پاسخ قاطع اروپایی به بحران اقتصادی و اجتماعی اخیر» داریم. به گفته نخست وزیر ایتالیا، که بیشترین شمار قربانیان ناشی از کووید-۱۹ در جهان را دارد، «اگر اروپا نتواند از لحاظ مالی به این عظیم‌ترین چالش از زمان جنگ جهانی دوم تا به امروز پاسخ مناسب بدهد، نه تنها شهروندان ایتالیایی بلکه تمام اروپایی‌ها از اتحادیه اروپا ناامید و سرگردان خواهندشد.»

وزیر دارایی ایتالیا در جلسه پیشین وزرای دارائی اروپا خواسته بود تا با حذف موقت بدهی‌های مشترک کشورهای عضو، بسته کمک‌های جدید مالی روی اقشار آسیب دیده فشار وارد نکند اما هلندیها مثل دهه گذشته و پس از بحران مالی سال ۲۰۰۸، می خواهند که بار دیگر اروپایی‌ها در صورتی موافقت با بسته‌های مالی، تدابیر سختگیرانه تر اقتصادی را اتخاذ کنند.

بسیاری از کشورهای اصطلاحا جنوبی عضو اتحادیه اروپا که بیشترین ضررهای مالی را از بحران مالی سال ۲۰۰۸ متحمل شدند با فشار کشورهای شمالی و قدرتمند اروپا، از جمله آلمان و هلند، تدابیرسختگیرانه اقتصادی در پیش گرفتند که امروز منتقدان و تحلیلگران آنها را عامل مرگ و میر بیشتر بدلیل شیوع ویروس کرونا می دانند. گفته می شود در پی تدابیرسختگیرانه اقتصادی که در یک دهه اخیر بیش از همه شامل کشورهای جنوبی اتحادیه اروپا، اسپانیا و ایتالیا و یونان شده است بسیاری از بیمارستان‌های دولتی تعداد پرسنل و حتی تخت‌هایشان را کاهش داده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش مرکل به توافق یوروگروپ: تنها با همدیگر می‌توانیم از این بحران عبور کنیم

ادعای دو رسانه فرانسوی درباره ارتباط مشاوران ماکرون با شرکت‌های داروسازی

سازمان تجارت جهانی: همه‌گیری کرونا ممکن است به عمیق‌ترین رکود اقتصادی تاریخ بشر منجر شود