ادعای دو رسانه فرانسوی درباره ارتباط مشاوران ماکرون با شرکت‌های داروسازی

ادعای دو رسانه فرانسوی درباره ارتباط مشاوران ماکرون با شرکت‌های داروسازی
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وبسایت مدیاپارت و مجله ماریان با انتشار گزارش‌هایی ادعا کردند که اغلب مشاوران امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در جریان بحران شیوع کرونا بنوعی با شرکت‌های داروسازی ارتباط دارند.

آگهی

وبسایت مدیاپارت و مجله ماریان در فرانسه با انتشار گزارش‌هایی ادعا کردند که اغلب پزشکان و پژوهشگران فعال در ستاد مبارزه با شیوع ویروس کرونا در این کشور و همچنین مشاوران اصلی امانوئل ماکرون با شرکت‌های بزرگ داروسازی فرانسه در ارتباط هستند.

بنا به گزارش این دو رسانه فرانسوی بسیاری از مشاوران کنونی رئیس جمهوری این کشور از شرکت های داروسازی حقوق گرفته اند و یا صاحب سهام آنها هستند. امری که مشاوران رئیس جمهوری فرانسه را در موقعیت «تعارض منافع» قرار می دهد.

«تعارض منافع» به وضعیتی اطلاق می شود که منافعی شخصی صاحب یک مقام در تعارض با جایگاه و مسئولیت سیاسی و اجتماعی او قرار می گیرد. این وضعیت یکی از شاخصه های فساد محسوب می شود.

دولت فرانسه از روز دهم مارس گذشته (حدود یکماه پیش) از چندین پزشک و دانشمند متخصص برای کمک به دولت برای مدیریت بحران شیوع نوع جدید ویروس کرونا کمک خواسته است.

امانوئل ماکرون علاوه بر این کمیته علمی، کمیته دیگری به نام کمیته «تحقیق و تحلیل تخصصی (CARE)» را در روز ۲۴ مارس تشکیل داد که دوازده متخصص عضو آن هستند.

ژان فرانسوا دلفرسی، رئیس شورای پزشکی مشاور دولت فرانسه روز ۳۱ مارس اعلام کرد که همه پزشکان و پژوهشگران مشاور دولت، یک گواهی مبنی بر اینکه هیچ نفعی در شرکت‌های داروسازی فرانسه و جهان ندارند ارائه کرده اند. این در حالی است که تحقیقات دو رسانه مدیاپارت و ماریان خلاف این مساله را نشان می دهد.

یزدان یزدان پناه، یکی از مهم‌ترین متخصصان عضو کمیته تحقیق و تحلیل تخصصی، CARE، است.

یزدان پناه
یزدان پناهیزدان پناه

بنا به گزارش مدیاپارت و ماریان، یزدان یزدان پناه در مقام یکی از کارشناسان سازمان بهداشت جهانی، برای ارائه مشاوره به شرکت‌های داروسازی مهم از جمله «جانسون جانسون» و «جی اس کی» هر بار بیش تر از پانزده هزار یورو دستمزد گرفته است. دو رسانه مدیاپارت و ماریان همچنین ادعا کرده اند که دکتر یزدان پناه نزدیک به ۹۷ هزار یورو در طول پنج سال از شرکت‌های مختلف داروسازی دریافت کرده است.

این دو رسانه فرانسوی همچنین مدعی شده اند که ژان فیلیپ اسپانو، متخصص بیماری های عفونی و مشاور دولت در ستاد مبارزه با شیوع ویروس جدید کرونا، با پنج شرکت بزرگ داروسازی جهان در ارتباط است و این شرکت ها در سال‌های اخیر بیش از ۲۵۰ هزار یورو به او پرداخت کرده اند.

ماری پل کینی، میکروبیولوژویست، متخصص مشهوری است که به ادعای مدیاپارت در هیات مدیره شرکت داروسازی «بیومریو» فرانسه عضویت دارد. شرکت «بیومریو» با یکی از اصلی‌ترین رقبای تجاری خود یعنی «لاروش»، دیگر شرکت بزرگ داروسازی، بر سر تولید کیت‌های آزمایش کرونا در رقابت است.

دو رسانه مدیاپارت و ماریان همچنین ادعا کرده اند که بحث «تعارض منافع» یک مقام دولتی با شرکت‌های داروسازی شامل یکی از نزدیکان رئیس جمهوری، امانوئل ماکرون هم می شود. ژان ژاک موراد، مشاور سلامت و بهداشت رئیس جمهوری کنونی فرانسه در جریان کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۷، به دلیل ارتباطاتش با شرکت داروسازی «سرویه»، پس از انتخاب ماکرون برای او حواشی زیادی درست کرد و در نهایت مجبور به ترک کاخ الیزه شد.

ادعاهای دو رسانه فرانسوی درباره «تعارض منافع» مشاوران رئیس جمهوری این کشور در حالی مطرح می شود که بحران شیوع ویروس جدید کرونا ممکن است منجر به اصلاحاتی گسترده در صنایع داروسازی اروپا و جهان شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نشست یوروگروپ؛ هشدار نخست وزیر ایتالیا نسبت به فروپاشی اتحادیه اروپا

موافقت اتحادیه اروپا با نخستین قانون مبارزه با خشونت علیه زنان؛ بر سر تعریف تجاوز جنسی توافق نشد

توافق بر سر «تقویت» حوزه شنگن؛ کمیسیون اروپا استقبال کرد