اجلاس غیر‌رسمی در مالت برای حل مشکل پناهجویان نجات یافته در مدیترانه

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
اجلاس غیر‌رسمی در مالت برای حل مشکل پناهجویان نجات یافته در مدیترانه
کپی رایت  REUTERS/Darrin Zammit Lupi

ایتالیا و مالت به همراه فرانسه و آلمان در تلاشند تا راهی برای پاسخ به شرایط اضطراری پناهجویان در دریای مدیترانه پیدا کنند.

وزرای کشور این چهار کشور در اجلاسی غیررسمی در والتا، پایتخت مالت جمع شده‌اند تا بتوانند توافق‌نامه‌ای برای توزیع پناهجویانی که از مدیترانه نجات می‌یابند، دست یابند.

آلمان و فرانسه پیش از این اعلام آمادگی کرده‌اند که یک چهارم پناهجویان نجات یافته از مدیترانه را در کشورهایشان بپذیرند و امیدوارند که دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز به این برنامه بپیوندند.

هورست زهوفر، وزیر کشور آلمان درباره این اجلاس گفته است: «برای من بسیار مهم است که پس از سالها مبارزه برای قانون پناهندگی در اروپا، ما کمی به جلو برویم و اولین قدم توافق در مورد چگونگی رویارویی با عملیات نجات اضطراری در دریا خواهد بود.»

دولت قبلی ایتالیا بنادر ایتالیا را به روی کشتی‌های نجات پناهجویان بسته بود و فعالیت‌های سازمان‌های غیردولتی نجات پناهجویان را مجرمانه تلقی می‌کرد که حتی به دستگیری کارلا راکته، کاپیتان ۳۱ ساله «دیده‌بان دریا ۳» انجامید و تنش‌هایی را در اروپا باعث شد.

اکنون با کنار رفتن ماتئو سالوینی وزیر کشور سابق ایتالیا از دولت، به نظر می‌رسد که راه برای گفتگو برای دولت حامی اروپا در ایتالیا باز شده است.

سرجیو کاررا، پژوهشگر ارشد در اندیشکده CEPS در بروکسل می‌گوید: «تعجب‌آور است؛ چرا فقط کشورهایی مانند آلمان و فرانسه این مسئولیت را برعهده می‌گیرند. این مسئولیت همه کشورهای عضو اتحادیه اروپاست که در توزیع پناهجویان مشارکت کنند.»

توافق‌نامه‌ای که وزرای کشور این چهار کشور اروپایی در حال گفتگو دربارۀ آن هستند وضعیت اضطراری را شامل می‌شود و اکنون وظیفه کمیسیون جدید اروپاست که پیمان جدیدی درباره مهاجرت و پناهندگی ارائه کند.