راهپیمایی اروپاییان در حمایت از اتحادیه اروپا و علیه راست‌گرایان‌افراطی

راهپیمایی اروپاییان در حمایت از اتحادیه اروپا و علیه راست‌گرایان‌افراطی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

۷۰ گروه حامی اتحادیه اروپا این راهپیمایی‌ها در شهرهای اروپایی ساماندهی کردند. از جمله شعارهایی که معترضان سر دادند، «نه به نفرت، آری به تغییر» بود.

آگهی

ده‌ها هزار نفر در تعدادی از شهرهای کشورهای اروپایی روز یکشنبه ۱۹ مه (۲۹ اردیبهشت) به خیابان‌ها آمدند و یک هفته قبل از برگزاری انتخابات پارلمان اروپا، علیه احزاب راست افراطی شعار دادند.

در آلمان تظاهرات‌کنندگان پلاکاردهایی را در دست داشتند که روی آن‌ها نوشته شده بود: «یک اروپا برای همه: صدای شما علیه ملی‌گرایان». از دیگر شعارهایی که معترضان سر دادند، «نه به نفرت، آری به تغییر» بود.

این راهپیمایی در آلمان در شهرهای کلن، برلین، فرانکفورت، مونیخ، لایپزیگ و هامبورگ برپا شد. حضور مردم در برخی شهرها از جمله در بوداپست مجارستان، جنوا ایتالیا، اوترخت هلند، ورشو لهستان و بخارست رومانی گسترده بود.

۷۰ گروه حامی اتحادیه اروپا، این راهپیمایی‌ها را شهرهای اروپایی سازماندهی کردند. این گروه‌ها خواهان تغییر سیاست‌ها درباره مهاجران هستند و معتقدند باید از ماموریت‌های نجات پناهجویان در دریای مدیترانه حمایت شود.

رویترز
راهپیمایی در کلن آلمانرویترز

در بخارست پایتخت رومانی، هزاران نفر در میدان ویکتوریای این شهر جمع شدند و این شعار را سر دادند: «رومانی اروپا را دوست دارد.»

یکی از ساکنان بخارست، پایتخت، درباره حضور خود در این راهپیمایی گفت: « می‌خواهیم بگوییم که رای دادن [در انتخابات پارلمانی اتحادیه اروپا] مهم است. باید به اروپا نشان دهیم که رومانی اروپا را دوست دارد.»

طبق گزارش خبرگزاری دپ‌آ، تخمین زده شده‌ است که ۲۰ هزار نفر در برلین در این راهپیمایی حضور داشتند. طبق برآورد پلیس هم ۱۰ هزار نفر در مونیخ، ۱۴ هزار نفر در فرانکفورت و ۱۰ هزار نفر هم در هامبورگ به خیابان‌ها آمدند.

۲۶ مه (۵ خرداد) برای ۷۵۱ کرسی پارلمان اروپا انتخابات سراسری برگزار می‌شود. نتیجه آخرین نظرسنجی ها نشان می دهد که اتحاد احزاب راست افراطی اروپا با محوریت لگا خواهد توانست در پارلمان آینده اروپا چهارمین فراکسیون قدرتمند را تشکیل دهد. این در حالی است که مارین لوپن اعلام کرده است که احتمال پیوستن حزب «فیدز» مجارستان به رهبری ویکتور اوربان، نخست وزیر این کشور به اتحاد احزاب راست افراطی وجود دارد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ویکتور اوربان: امیدوارم ضدمهاجرها در تمام اروپا پیروز شوند

انتخابات پارلمان اروپا؛ سقوط حزب حاکم بریتانیا به جایگاه پنجم

جنجال فرهنگی در لهستان؛ مشق شب دانش‌آموزان حذف می‌شود