Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

افزایش هشدار دهنده مصرف کوکائین در اروپا

افزایش هشدار دهنده مصرف کوکائین در اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با این که حشیش و ماری‌جوانا مصرف‌کنندگان بیشتری دارد اما استفاده از کوکایین با سرعت چشمگیری در حال افزایش است.

آگهی

مرکز اروپایی نظارت بر مواد مخدر و اعتیاد (EMCDDA) روز ۷ ژوئن/ هفده خرداد با انتشار گزارشی از میزان مصرف و انواع مواد مخدر در اروپا زنگ خطر را در محافل سیاست گذاری اتحادیه اروپا به صدا درآورده است.

طبق این گزارش ۲ میلیون و سیصد هزار شهروند اروپایی کوکائین مصرف می کنند. این مرکز در سال ۲۰۱۷ توانسته است ۵۱ نوع ماده جدید روانگردان را از مجموع ۶۷۰ داروی تحت مطالعه شناسایی کند.

مرکز اروپایی نظارت بر مواد مخدر و اعتیاد می گوید «خلوص»، «دسترسی آسان» و تولید کوکائین در اروپا در حال افزایش است و این بسیار نگران کننده است.

دیمیتریس آورامپولوس کمیسر مهاجرت و امورداخلی اتحادیه اروپا درباره این گزارش می گوید:«بازار مواد مخدر بسیار پویا و منعطف است و همین انعطاف آن را خطرناک تر می کند.»

European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction
مقدار کوکائین کشف شده در اتحادیه اروپا در سال گذشته و میزان خلوصیتEuropean Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction

در حالی که ماری جوانا و حشیش با ۱۷.۲ میلیون مصرف کننده بین ۱۵ تا ۳۴ ساله در اروپا، مقام اول بیشترین میزان مصرف کننده را به خود اختصاص داده است، این مرکز هشدار می دهد که میزان مصرف کوکائین به شدت رو به افزایش است. در میان این ۱۷،۲ میلیون مصرف کننده ماده مخدر، ۵.۱ درصد کوکائین را در طول زندگی خود امتحان کرده اند. دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفر گفته‌اند که این ماده مخدر را در سال گذشته مصرف کرده‌اند.

طبق این گزارش، با اینکه قیمت کوکائین از ۶۰ تا ۷۰ یورو برای یک گرم تغییری نکرده است، خلوص این ماده مخدر تا ۶۰درصد افزایش داشته  که بیشترین میزان خلوص در ده سال گذشته است.

الکسی گوسدیل، مدیر مرکز اروپایی نظارت بر مواد مخدر و اعتیاد معتقد است که افزایش مصرف کوکائین در اروپا نتیجه افزایش تولید این ماده مخدر در آمریکای جنوبی است: «ما باید در مورد پیامدهای افزایش مصرف کوکائین گوش به زنگ باشیم زیرا شاهد تحولات نگران کننده‌ای هستیم. تعداد افراد پذیرفته شده برای اولین بار در مراکز درمانی برای ترک مصرف کوکائین رو به افزایش است. این تحولات اهمیت اقدامات پیشگیری کننده و مداخلات درمانی برای ترک اعتیاد به کوکائین را بیش از پیش نشان می دهد.»

European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction
میزان مصرف کنندگان مواد مخدر که برای اولین بار وارد مراکز ترک اعتیاد می شوندEuropean Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction

از میان ۱۷ میلیون مصرف کننده مواد مخدر در اروپا، بیشتر میزان مصرف کننده کوکائین در کشورهای اروپایی در سال گذشته به ترتیب بریتانیا با ۴، هلند با ۳.۷، اسپانیا با ۳ و ایرلند با ۲.۹ درصد است.

طبق این گزارش ۹۲ میلیون نفر از شهروندان اتحادیه اروپا بین سنین ۱۵ تا ۶۴ ساله، حداقل یک بار در زندگی‌شان ماده مخدر را امتحان کرده اند. در سال ۲۰۱۶ در اتحادیه اروپا  ۷ هزار و ۹۲۹ مرگ ناشی از مصرف بیش از حد ماده مخدر گزارش شده است که بریتانیا با ۳۴ و آلمان با ۱۵ درصد بیشترین تعداد مرگ ها را به خود اختصاص داده اند.

European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction
میزان مصرف و انواع مواد مخدر در اتحادیه اروپاEuropean Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسپانیا؛ کشف شش تن کوکائین در میان خوشه‌های موز

حملات هوایی آمریکا علیه آزمایشگاه های تولید مواد مخدر در افغانستان

عالی‌ترین دادگاه اتحادیه اروپا مجارستان را تا زمان رعایت قوانین پناهدگی اتحادیه روزانه یک میلیون یورو جریمه کرد