Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

جنگ تجاری اروپا و آمریکا به روزهای حساس نزدیک می شود

جنگ تجاری اروپا و آمریکا به روزهای حساس نزدیک می شود
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تعرفه روی واردات آلومینیوم و فولاد اروپا به آمریکا از اول ماه ژوئن آغاز خواهد شد و کشورهای عضو اتحادیه اروپا در اقدام تلافی جویانه تعرفه های جدید روی محصولات وارداتی آمریکا به اروپا در نظر گرفته اند که در روزهای آینده باعث افزایش قیمت محصولات آمریکایی در قاره سبز و کاهش تقاضا خواهد شد.

آگهی

با نزدیک شدن به زمان اجرایی شدن تعرفه های واردات فولاد و آلومینیوم اروپا به ایالات متحده، اتحادیه اروپا نیز تعرفه هایی برای برخی از محصولات وارداتی آمریکا در نظر خواهد گرفت. دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تصمیم‌گیری درباره تعیین تعرفه‌های گمرکی برای واردات فولاد و آلومینیوم از اتحادیه اروپا را به روز اول ژوئن موکول کرده است.

به این ترتیب قیمت برخی از محصولات وارداتی آمریکایی در اروپا افزایش عمده ای خواهد یافت و می توان گفت جنگ تجاری بین دو سوی اقیانوس اطلس، بین [اروپا و آمریکا](اروپا و آمریکا) شکل واقعی بخود گرفته است. 

کمیسیون اروپا پیش تر نام برخی از محصولاتی را که تعرفه ها شامل آنها می شوند را منتشر کرده است. در میان محصولات وارداتی آمریکا می توان به آب پرتقال، ذرت و برخی محصولات دیگر صنعتی اشاره کرد.

تعرفه های جدید محصولات آمریکایی در اروپا می تواند ۲.۸ میلیارد یورو به شرکت های صادرکننده به اروپا ضرر برساند. این در حالی است که دونالد ترامپ، که در آغاز سال میلادی ابتکار عمل اجرای تعرفه های جدید روی محصولات وارداتی اروپایی از جمله فولاد و آلومینیوم را بکار گرفت، گفته بود این تعرفه ها «بازی برد-برد» برای ایالات متحده است. حال به نظر می رسد که اتحادیه اروپا رویای برد-برد آمریکا را می تواند به کابوس بدل کند.

**بیشتر بخوانید: **واکنش‌ گسترده جهانی به تهدید «جنگ تجاری» ترامپ با عوارض واردات فولاد

در ادامه جنگ تجاری دو سوی اقیانوس اطلس، رئیس جمهوری آمریکا در حرکتی جدید در اوائل این هفته از وزیر بازرگانی خود خواست عوارض گمرکی جدیدی را برای خودروهای وارداتی اروپا به آمریکا در نظر بگیرد. احتمال می‌رود که دولت آمریکا برای واردات خودرو عوارض گمرکی تا حد ۲۵ درصد تعیین کند.

آقای ترامپ در یک صفحه توییتر خود از «یک خبر خوب» برای صنایع خودروسازی آمریکا نوشت.

دونالد ترامپ در سال جدید میلادی تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم به این کشور را بین ۲۵ تا ۱۰ درصد افزایش داد و اعضای اتحادیه اروپا به عنوان اصلی ترین متحد ایالات متحده از این تصمیم خشمگین شدند.

قرار بود در جریان نشست سران رهبران اروپایی در بروکسل در ماه مارس، واکنش تندی به این تصمیم رئیس جمهوری آمریکا نشان داده شود که پس از اعلام تعلیق این تعرفه‌ها یکی از مهم‌ترین محورهای گفتگوی رهبران اروپایی در بروکسل از برنامه حذف شد. اما اکنون مشخص شده است که آمریکا همچنان بر خواسته خود مبنی بر افزایش تعرفه‌ها تاکید دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ تجاری؛ چین از آمریکا به سازمان تجارت جهانی شکایت می‌کند

آمریکا: تصمیم در مورد جنگ تجاری با اتحادیه اروپا خواهد بود

آیندۀ اروپا و آمریکا در شام کاری وزرای خارجۀ اتحادیۀ اروپا