Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آیندۀ اروپا و آمریکا در شام کاری وزرای خارجۀ اتحادیۀ اروپا

آیندۀ اروپا و آمریکا در شام کاری وزرای خارجۀ اتحادیۀ اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

وزرای خارجۀ اتحادیۀ اروپا روز یکشنبه در یک نشست فوق العاده با موضوع رابطه با آمریکا در دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا در بروکسل گردآمدند.

آگهی

وزرای خارجۀ اتحادیۀ اروپا روز یکشنبه در یک نشست فوق العاده با موضوع رابطه با آمریکا در دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا در بروکسل گردآمدند. این نشست به دعوت فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا برگزار شد.

میروسلاو لاجکاک، وزیر خارجۀ اسلواکی در حاشیۀ این دیدار به خبرنگار یورونیوز گفت: «اینکه آمریکایی ها از این پس رویکرد عملگراتری داشته باشند برای ما قابل درک است اما ما هم باید صدای اروپا را به گوش همه برسانیم. هیچ کس در اینجا نتیجۀ انتخابات را انکار نمی کند و ما آمادۀ کار با ایالات متحده هستیم.»

بوریس جانسون، وزیر خارجۀ بریتانیا از شرکت در این نشست که با شام کاری همراه بود، خودداری کرده بود. وی با بیان اینکه این نشست کاربردی ندارد در این نشست غایب بود. علاوه بر وزیر خارجۀ بریتانیا، ژان مارک آیرو، وزیر خارجۀ فرانسه به دلیل تراکم تقویم کاری دیگر غایب این شام کاری بود.

مسئول سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا در این باره می گوید: «برخی در اروپا از اینکه این کشور [بریتانیا] این روزها در اینگونه نشست ها غایب است اما در میان ۲۸ عضو اتحادیه دور میز می نشیند تعجب می کنند. فکر می کنم اینکه کشوری ترک این اتحادیه را انتخاب کرده و به همین دلیل در این گونه نشست ها و این گفت و گوها بر سر آیندۀ روابط با آمریکا غیبت می کند کاملا طبیعی به نظر می رسد.»

خبرنگار یورونیوز از محل این نشست می گوید: «بسیاری از وزرای خارجۀ اروپا تلاش می کنند این شام کاری را کم اهمیت جلوه بدهند، شامی که رسانه ها و کارکنان [این اتحادیه] آن را آنهم بعد از پیروزی ترامپ شام وحشت نام داده اند. وزرای خارجۀ اروپا می گویند منتظر سرفصل های سیاست خارجی دولت آمریکا هستند اما نگرانی از حالا بویژه در مواردی مانند روابط با روسیه بسیار هم زیاد است و این مساله ایست که کشورهای عضو اتحادیه را چند دسته کرده است.»

قرار است روز دوشنبه روسای ۲۸ کشور عضو اتحادیۀ اروپا در بروکسل نشست دیگری را در همین رابطه برگزار کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ تجاری اروپا و آمریکا به روزهای حساس نزدیک می شود

اتحادیه اروپا ۹ نهاد و شخص ایرانی از جمله وزیر دفاع را به دلیل ارسال پهپاد به روسیه تحریم می‌کند

جوزپ بورل: ناتو مکمل استقلال راهبردی اروپاست؛ اتحادیه هم باید در مواجهه با چالش‌ها سریع‌تر عمل کند