موافقت مدیرعامل فیس‌بوک با پخش زنده دیدارش با نمایندگان پارلمان اروپا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
Facebook CEO Zuckerberg
Facebook CEO Zuckerberg   -  کپی رایت  REUTERS/Aaron P. Bernstein

مارک زاکربرگ، مدیر عامل فیسبوک روز سه‌شنبه ۲۲ مه (اول خرداد) در پارلمان اروپا حاضر خواهد شد تا با رهبران گروه‌های سیاسی حاضر در پارلمان گفتگو کند. قرار است این دیدار بصورت مستقیم از اینترنت پخش شود؛ پیش از این رسانه‌ها از تشکیل نشستی پشت درهای بسته خبرداده بودند که اعتراضات بسیاری را در پی داشت.

خبر برگزاری این دیدار، بامداد دوشنبه از سوی آنتونیو تایانی، رئیس پارلمان اروپا نیز تایید شد.

او در پیامی توییتری نوشت: «من شخصا با آقای زاکربرگ مدیر عامل فیسبوک دربارۀ پخش زندۀ این دیدار، گفتگو کردم. خوشحالم که اعلام کنم که او این درخواست را پذیرفته است. این خبرِ بزرگی برای شهروندان اتحادیه اروپا است. از احترامی که او نشست به پارلمان اروپا نشان داده سپاسگزارم. این دیدار فردا از ساعت ۱۸:۱۵ تا ۱۹:۳۰ برگزار خواهد شد.»

نشست مارک زاکربرگ با نمایندگان پارلمان اروپا در پی رسوایی فیسبوک انجام می‌شود؛ یعنی پس از آنکه مشخص شد شرکتی به نام « گلوبال ساینس ریسرچ Global Science Research» با دسترسی به پروفایل ۸۷ میلیون کاربر فیسبوک، اطلاعات شخصی کاربران را در قالب داده و بدون جلب رضایت آنها، در اختیار شرکت «کمبریج آنالیتیکا» قرار داده و شرکت خصوصی کمبریج آنالیتیکا نیز از این داده‌ها با هدف تبلیغ برای کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ استفاده کرده است.

پیش از این در ماه آوریل، مدیرعامل فیسبوک در کنگره آمریکا حاضر شده بود تا به پرسش نمایندگان و سناتورها دربارۀ چگونگی محافظت از داده‌های کاربران در این شبکه اجتماعی پاسخ دهد.

بیشتر بخوانید: