ترکیه در بوسنی چه اهدافی را دنبال می کند؟

ترکیه در بوسنی چه اهدافی را دنبال می کند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

برنامه کندوکاو اینبار به بررسی نفوذ ترکیه، کشورهای عربی و جریان های سلفی در بوسنی هرزگوین می پردازد. سوال مشخص ما این است که آیا هویت بوسنیایی و اروپایی این کشور در معرض خطر قرار دارد؟ ِاشرف کنان رازیداجیچ، استاد دانشگاه سارایوو بیش از هر چیر انگشت اتهام خود را به سوی اقدامات ترکیه نشانه می رود.

در برنامه ای دیگر از کندوکاو که به بوسنی هرزگوین و نفوذهای خارجی در این کشور اختصاص دارد از ِاشرف کنان رازیداجیچ، استاد دانشگاه سارایوو در باره انگیزه های اصلی ترکیه و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس جهت یافتن پایگاهی قوی در بوسنی سوال کردیم. این مدرس دانشگاه و تحلیلگر مسائل سیاسی معتقد است که کشورش از اقدامات مداخله جویانه ترکیه به خصوص تلاش برای مقابله با جنبش گولن که آنکارا آنرا جنبشی «تروریستی» می داند، رنج می برد.

یورونیوز: همانطور که در گزارش به آن اشاره شد، به نظر می آید ترکیه در امور داخلی بوسنی نفوذ دارد، به خصوص وقتی شاهد حمایت از گروه های هوادار اردوغان هستیم. نظر شما در این باره چیست؟

اشرف کنان رازیداجیچ: «پس از به هم خوردن رابطه گولن و حزب عدالت و توسعه، ترکیه دست به تخریب کل ساختار زد. این اقدام درست برخلاف منافع بوسنی هرزگوین صورت گرفت. برخلاف منافع کشوری که در آن موسسات آموزشی بسیار کارآمد اقدام به تربیت فرزندان محلی می کنند و زمینه ایجاد فرصت های شغلی مناسب در بازار آکادمیک محلی فراهم است. حال منافع بوسنی در این میان کجاست؟»

یورونیوز: بوسنی، کشورهای بالکان و ترکیه از روابط تاریخی دیرین بهره می برند، به خصوص در عصر امپراتوری عثمانی. آیا آنها منافع دیگری در منطقه ندارند؟

اشرف کنان رازیداجیچ: «اگر به این روی قضیه نگاه کنیم باید گفت که کشورهای بالکان قربانی گذشته خود هستند. می خواهم بگویم همانطور که بارها از زبان سیاستمداران برجسته ترک از جمله خود اردوغان شنیدیم ترکیه می تواند ادعا کند که ما به این منطقه بازگشته و در اینجا حضور داریم، بدون آنکه کسی از آنها انتظار بازگشت را داشته باشد. اما در خصوص این کشور خاص باید گفت که مراوده های مالی، اقتصادی و روابط ترکیه در دیگر زمینه ها با صربستان قوی تر از کشورهای دیگر منطقه همچون بوسنی است، در صورتی که اینگونه تصور نمی شود.»

یورونیوز: اما در باره کشورهای عرب خلیج فارس؛ ما می دانیم که آنها در بخش های خدماتی سرمایه گذاری می کنند و گردشگران بسیاری از این کشورها به بوسنی می آیند. آنها همچنین هزینه ساخت مساجد و کلاس های مذهبی را تامین می کنند. فکر می کنید برند اسلام محافظه کارانه آنها نسبت به اسلامی که اینجا به آن عمل می شود، هوادار خواهد داشت؟

اشرف کنان رازیداجیچ: «با وجود اینکه برخی کشورهای خلیج فارس اقدام به ساخت یا مشارکت در ساخت مساجد در بوسنی هرزگوین کرده اند، اما هیچیک از آنها امامی به اینجا نفرستاده اند. کلیه امامان مساجد در بوسنی از مجمع اسلامی کشور حقوق دریافت می کنند حتی پیشوای مسجد ملک فهد که هزینه ساخت آنرا عربستان سعودی پرداخت کرده است. اداره امور این مسجد در اختیار مجمع اسلامی بوسنی هرزگوین است و یک امام محلی و بوسنیایی در آن فعالیت دارد. هیچ امام سعودی در آنجا نماز به پا نکرده است. بنابر این باید به یاد داشت که نقش کشورهای عربی در این میان تنها به ساخت مساجد در بوسنی هرزگوین خلاصه می شود، نه اداره و مالکیت آنها.»

یورونیوز: در باره گروه های اسلامی تندرو چطور؟ آنها ابتدا در دهه نود، در طول جنگ و بعد با شکل گرفتن گروه دولت اسلامی در خاورمیانه به اینجا نفوذ کردند. آیا شواهدی دال بر حمایت مالی کشورها و یا تشکلات عربی از گروه های رادیکال وجود دارد؟

ِاشرف کنان رازیداجیچ: «با وجود حدود دو میلیون مسلمان در بوسنی هرزگوین و بیست سال حضور آنچه شما از آن به عنوان حمایت خارجی نام بردید، و اینکه شاهد هستیم شمار جوانان رادیکایزه شده تنها به هزاران نفر رسیده، باید گفت که شواهد زیادی دال بر تلاش برنامه ریزی شده جهت رادیکالیزه کردن مسلمانان بوسنی وجود ندارد...می خواهم بگویم مسلمانان در بوسنی در طول جنگ و پس از آن گرایش قابل توجهی به اسلام رادیکال پیدا کردند اما اکنون به واقع چنین چشم اندازی مشاهده نمی شود.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پایان رای‌گیری در بوسنی ‌و ‌هرزگوین؛ حزب ناسیونالیست صرب مدعی پیروزی شد

بازی‌های ویدئویی که خشم سیاستمداران بوسنی را برانگیخت

برگزاری مراسم سالگرد تاسیس جمهوری صرب بوسنی علیرغم ممنوعیت آن توسط دادگاه