Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

«بلاروس می‌خواهد بین نفوذ روسیه و اتحادیه اروپا تعادل به‌وجود آید»

«بلاروس می‌خواهد بین نفوذ روسیه و اتحادیه اروپا تعادل به‌وجود آید»
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گفتگو با رسانه‌ها به‌خصوص رسانه‌های خارجی فرصتی است برای مردم تا نظراتشان را بگویند، چون رسانه‌های ملی و محلی با محدودیت های فراوان مواجه هستند.»

بلاروس کشوری است که درآمد عمده اش نفت و گاز، و بسیار وابسته به شریک تجاری اصلی خود یعنی روسیه است. از سوی دیگر این کشور سعی می کند به اتحادیه اروپا نزدیک تر شود.

نگاه بلاروس به سمت غرب است یا به سمت شرق؟ آیا به تدریج به سوی دموکراسی می رود یا همچنان روش های استبداد آهنین الکساندر لوکاشنکو را دنبال خواهد کرد.

والری گوریا ، گزارشگر یورونیوز در سفر به این کشور توانسته است با مخالفان سیاسی و فعالان حقوق مدنی و کارگزاران رسمی بلاروس تماس بگیرید.

سوفی کلوده،‌ خبرنگار یورونیوز و مجری برنامه «کندوکاو»‌ با والری گوریا درباره این گزارش و سفرش به بلاروس گفتگویی انجام داده است:‌

سوفی کلوده،‌ خبرنگار یورونیوز‌:‌ در گزارش دیدیم که شما با برخی از مخالفان دولتی‌ و مخالفان رده بالای دولتی ملاقات کردید. آیا دسترسی به آنها ساده بود؟‌

والری گوریا، خبرنگار یورونیوز‌:‌ «نسبتا ساده بود. همه این افراد اشتیاق داشتند که نظراتشان را بگویند. گفتگو با رسانه ها به خصوص رسانه‌های خارجی فرصتی است برای گفتن نظراتشان چون رسانه‌های ملی و محلی با محدودیت های فراوان مواجه هستند.»

@valgauriat
جشن یکصدومین سالگرد تشکیل جمهوری خلق بلاروس@valgauriat

سوفی کلوده،‌ خبرنگار یورونیوز‌:‌ در گزارش دیدیم که مردم نگران هستند. از پلیس، از سیستم، از دولت نگرانی دارند. تو در بلاروس فردی خارجی بودی این ترس را حس می کردی؟

والری گوریا،‌ خبرنگار یورونیوز‌:‌ «خیلی ها می گویند که «هر آنچه را که می بینی باور نکن، خیلی چیزها هست که دیده نمی شود.» و برای ما داستان های زیادی در باره تهدید و ترساندن و همینطور اخراج مردمی که نظراتشان را آشکارا اعلام کرده اند تعریف می کنند.»

بیشتر بخوانید:‌ آیا فضای سیاسی در بلاروس از ترس مسکو باز می‌شود؟

سوفی کلوده،‌ خبرنگار یورونیوز‌:‌ «بنابراین پنجره ای باز شده است یا امکان دست کم اینکه مردم حرفشان را بزنند؟ دیدیم که دولت اجازه داد امسال جشن‌ها برگزار شود. این راه هم شنیدیم که به جنبش سیاسی مخالف دولت اجازه فعالیت داده شده است و در ده سال گذشته این اولین بار است که چنین چیزی اتفاق می افتد. آیا اینها به این معنی است که بلاروس بالاخره به جامعه ای باز تبدیل خواهد شد؟»

والری گوریا،‌ خبرنگار یورونیوز‌:‌ «بعضی آزادی ها داده شده و تغییراتی هم به وجود آمده است. همین که اجازه داده شد جشن های ۲۵ مارس برگزار شود نشانه خیلی مهمی است. بین دولت و جامعه مدنی گفتگو برقرار شده و دولت بلاروس برنامه عملی برای رعایت حقوق بشر دارد. صحبت از تغییر قانون اساسی و اصلاح قانون انتخابات است. می خواهند در باره مجازات اعدام هم که خواست اتحادیه اروپاست تجدید نظر کنند. به‌طور کلی مقامات رسمی مایلند که با اتحادیه اروپا روابط بهتر داشته باشند تا بین نفوذ روسیه و اتحادیه اروپا تعادل به وجود آید. در حال حاضر خیلی به روسیه وابسته هستند.»

تغییرات در بلاروس فقط ظاهری است؟‌

سوفی کلوده،‌ خبرنگار یورونیوز‌:‌ آیا این نگرانی وجود دارد که این تغییرات ظاهری و فقط برای خوشایند اتحادیه اروپا باشد؟

والری گوریا،‌ خبرنگار یورونیوز‌:‌ «احتمالا تغییر نیاز به زمان دراز دارد و همانطور که وزیر خارجه به من گفت ذهنیت ها باید عوض شود.»

سوفی کلوده،‌ خبرنگار یورونیوز‌:‌ اما آیا واقعا می خواهند تغییر کنند یا اینکه تغییرات ظاهری است؟

والری گوریا،‌ خبرنگار یورونیوز‌:‌ «می گویند که می خواهند تغییر کنند. رهبر مخالفان دولت این حرف را باور ندارد و می گوید این تغییرات کافی نیست. می گویند که هنوز سرکوب شدید است و به گفته آنها شکنجه هنوز وجود دارد. به جز چند نفر بقیه مخالفان به شدت سرکوب می شوند.»

سوفی کلوده،‌ خبرنگار یورونیوز‌:‌ یکی از کسانی که در گزارشت با او مصاحبه می کردی نکته خیلی مهمی را به میان آورد و آن ترس از این است که روسیه بلاروس را مانند کریمه ضمیمه خاک خود کند.

والری گوریا، خبرنگار یورونیوز‌:‌ «من با رئیس باشگاه خبر آنجا ملاقات کردم. اشاره کرده که از زمان حوادث اوکراین برخی از رسانه های روسیه شروع کرده اند استقلال بلاروس را زیر سؤال ببرند. بلاروسی زبان است که همراه با روسی دو زبان رسمی کشور است و نیمی از محتوای مطبوعات بلاروس به زبان روسی است. در نتیجه نگرانی بیشتر این است که الحاق بلاروس به شکلی داخلی و تحت نفوذ قوی روسیه انجام شود و نه به صورت اشغال فیزیکی. به نظر من نگرانی اصلی این است اما کسانی هم هستند که می گویند بلاروس کوچک است و از نظر ژئوپولیتیک زیاد اهمیت ندارد در نتیجه به نفع مسکو نیست که به بلاروس حمله کند، ضمن اینکه بلاروس از نظر اقتصادی به روسیه وابسته است و روسیه نیاز ندارد فشار بیشتری بر این کشور وارد کند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بیشتر بخوانید:‌

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چراغ سبز اروپا به کرملین؛ حضور مجدد نمایندگان روسیه در مجمع شورای اروپا

«آخرین دیکتاتور اروپا» رو به دموکراسی پشت به روسیه؟

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت