تنش بی سابقه بین روسیه و بریتانیا در نشست مبارزه با گسترش سلاح شیمیایی

تنش بی سابقه بین روسیه و بریتانیا در نشست مبارزه با گسترش سلاح شیمیایی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شهر لاهه میزبان نشستی ویژه برای یافتن راه حل های مناسی علیه گسترش سلاح های هسته ای در جهان بود.

آگهی

نشست ویژه مبارزه با گسترش سلاح های شیمیایی تحت تاثیر تنش های اخیر بین روسیه و بریتانیا برگزار شد. در این نشست نمایندگان بریتانیا و روسیه اتهامات زیادی به یکدیگر زدند. 

نماینده بریتانیا روسیه را متهم کرد تنها «ادای قربانیان» را در می آورد در حالی که یکی از مهم ترین کشورهای عامل استفاده از سلاح شیمیایی است. جان فوگو روسیه را متهم کرد یکی از مهم ترین عوامل گسترش و استفاده سلاح های شیمیایی در سراسر جهان خصوصا در سوریه است.

این نشست ویژه به همت کاخ کرملین برگزار شد و نماینده روسیه در این نشست از نماینده دولت محافظه کار ترزا می خواست شواهد و مدارک لازم برای اثبات حمله شیمیایی به جاسوس پیشین روس در خاک بریتانیا را نمایش دهد.

همزمان با این جلسه گری ایتکنهد، محقق بریتانیایی در زمینه سلاح های شیمیایی گفت که گاز مورد استفاده در مسمومیت سرگی و یولیا اسکریپال قطعا در روسیه ساخته شده است اما او اعلام نکرد آیا این گاز بدستور مستقیم کرملین در خاک بریتانیا مورد استفاده قرار گرفته است یا نه. البته نماینده بریتانیا در این نشست ویژه بار دیگر تاکید کرد تمام آزمایشات نشان می دهد که این گاز شیمیایی تنها توسط دولت روسیه و بدستور مستقیم کاخ کرملین مورد استفاده قرارگرفته است.

در مقابل نماینده روسیه هم اعلام کرد دولت بریتانیا مانند آن چه که در دو هفته گذشته نشان داده است مدارک مشخص و قطعی برای مداخله دولت روسیه در این حمله را ندارد.

بعدازظهر روز یکشنبه چهارم مارس، پلیس حدود ساعت چهار بعد از ظهر، بدن نیمه‌ جان سرگی اسکریپال به همراه جولیا، دختر سی و سه ساله‌اش را بر روی نیمکتی در نزدیکی مرکز خرید سالزبری پیدا می‌کند. این دو نفر بدون هیچ گونه جراحتی به موجب مسمویت گاز اعصاب به این روز افتادند. مقامات بریتانیایی این اتفاق را یک اقدام تروریستی می‌دانند و روسیه را متهم اصلی آن می‌خوانند.

در روزهای گذشته بیش از صد دیپلمات روس از کشورهای مختلف اروپایی، آمریکای شمالی و استرالیا اخراج شدند تا ترور سرگئی ویکتورویچ اسکریپال ۶۷ ساله به آغازگر تنشی نه تنها میان روسیه و بریتانیا، بلکه روسیه و اتحادیه اروپا و به عبارتی روسیه و غرب بدل شود.

بریتانیا مشخصا روسیه را به قتل اسکریپال محکوم کرد و این اقدام را برخلاف معاهده منع کاربرد سلاح شیمیایی دانست که روسیه هم به آن ملحق شده است. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین نه تنها ارتباط روسیه را با این موضوع به کلی نفی کرده، بلکه از همان زمان انتشار رسمی اتهامات، اعلام کرد مسکو برای همکاری با پلیس بریتانیا در این پرونده آمادگی کامل دارد. با شدت گرفتن مواضع دیگر کشورها و ایالات متحده، وزارت خارجه روسیه خواهان انتشار مدارک ارتباط روسیه با این قتل شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مسمومیت مخالفان در عملیات جاسوسی؛ از خالد مشعل تا سرگئی اسکریپال

شکست طرفداران روسیه در انتخابات کرواسی؛ محافظه‌کاران پیروز نیاز به ائتلاف با راست افراطی دارند

آغاز انتخابات پارلمانی در کرواسی؛ رئیس جمهور منتقد اروپا در سودای نخست‌وزیری است