Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مسمومیت مخالفان در عملیات جاسوسی؛ از خالد مشعل تا سرگئی اسکریپال

خالد مشعل، الکساندر لیتوینینکو، ویکتور یوشچنکو، کیم جونگ نام
خالد مشعل، الکساندر لیتوینینکو، ویکتور یوشچنکو، کیم جونگ نام Copyright آرشیو/رویترز
Copyright آرشیو/رویترز
نگارش از Euronews با استفاده از  Reuters, AFP
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سرگذشت بسیاری از این ماموریت های اطلاعاتی دست کمی از آنچه در کتاب ها و فیلم های جاسوسی روایت می شود ندارد.

آگهی

مسمویت سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روس در بریتانیا که منجر به تنش در روابط لندن با مسکو شده است بار دیگر توجه ها را به عملیات سازمان های اطلاعاتی کشورهای مختلف جلب کرده است.

استفاده از مواد سمی از سوی سازمان های اطلاعاتی برای ترور شخصیت ها بی سابقه نیست. در سالهای گذشته شماری از شخصیت ها در اقصی نقاط جهان قربانی استفاده از مواد سمی شده بودند. سرگذشت بسیاری از این ماموریت ها دست کمی از آنچه در کتاب ها و فیلم های جاسوسی روایت می شود ندارد.

در این گزارش نگاهی انداخته ایم به شماری از ترورهایی که در سالهای گذشته با استفاده از مواد سمی صورت گرفته است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بیشتر بخوانید:

خالد مشعل

یکی از مرموزترین عملیات سازمان های اطلاعاتی در دهه های گذشته ترور خالد مشعل، رهبر گروه حماس در سال ۱۹۹۷ میلادی است. ماموران سازمان اطلاعات خارجی اسرائیل (موساد) در امان، پایتخت اردن با افشاندن مواد سمی به گوش خالد مشعل قصد داشتند او را به قتل برسانند. این ترور به دستور بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در روز ۲۵ سپتامبر سال ۱۹۹۷ انجام شد.

با این حال طرح سازمان موساد در نهایت با شکست روبرو شد. هر دو ماموری که در امان این طرح را اجرا کرده بودند بازداشت شدند. ملک حسین، پادشاه وقت اردن تهدید کرد در صورت عدم پذیرش مسئولیت این اقدام از سوی اسرائیل هر دو مامور موساد را در ملاء عام اعدام خواهد کرد. درخواست ملک حسین از اسرائیل ارسال پادزهر ماده سمی استفاده شده برای ترور خالد مشعل بود تا جان رهبر حماس نجات داده شود.

اسرائیل در نهایت ضمن پذیرش ارسال پادزهر به اردن مجبور به مبادله شماری از زندانیان فلسطینی با ماموران خود شد.

آریل شارون که در آن زمان عضو کابینه بنیامین نتانیاهو بود وعده داد اسرائیل به تلاش برای ترور خالد مشعل ادامه خواهد داد.

خالد مشعل اکنون همچنان در قید حیات است اما از رهبری حماس کناره گیری کرده است.

بیشتر بخوانید:

آرشیو
خالد مشعل، رئیس سابق دفتر سیاسی حماسآرشیو

ویکتور یوشچنکو

ویکتور یوشچنکو یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اوکراین در سال ۲۰۰۴ میلادی بود. او در جریان کارزار انتخاباتی به بیماری مرموزی مبتلا شد که با بروز زخم هایی بر روی چهره اش همراه بود. این بیماری ضمن ایجاد اخلال در کارزار انتخاباتی ویکتور یوشچنکو او را برای چند هفته خانه نشین کرد. بررسی های پزشکی نشان داد که ویکتور یوشچنکو با ماده شیمیایی دیوکسین مسموم شده است.

ویکتور یوشچنکو از این مسمومیت جان به در برد و در نهایت در انتخابات ریاست جمهوری اوکراین پیروز شد.

مقامات انتظامی و قضایی اوکراین هرگز موفق به شناسایی عاملان مسمومیت ویکتور یوشچنکو نشدند. با این حال شخص وی، دیوید ژاوانیا، متحد سابق اش را به دست داشتن در مسمومیت خود متهم کرد. در آن زمان اتهاماتی نیز مبنی بر احتمال دست داشتن روسیه در مسمومیت ویکتور یوشچنکو منتشر شده بود.

ویکتور یوشچنکو همچنان در قید حیات است.

بیشتر بخوانید:

آگهی
Ukraine President Viktor Yushchenko

الکساندر لیتوینینکو

الکساندر لیتوینینکو، یک عضو پیشین سازمان امنیت فدرال روسیه بود که ضمن سرپیچی از دستور مقامات مافوق خود به لندن فرار کرده بود. او به طور ناگهانی در روز اول نوامبر سال ۲۰۰۶ در یک میکده بیمار شد. او در این محل با دو مامور سابق اداره اطلاعات و امنیت اتحاد جماهیر شوروی سابق (کا گ ب) دیدار کرده بود.

حال عمومی الکساندر لیتوینینکو به سرعت رو به وخامت گذاشت. او طی چند روز تمام موهای سر خود را از دست داد. وی در نهایت تنها ۲۲ روز پس از مسمومیت در روز ۲۳ نوامبر درگذشت.

تحقیق دولت بریتانیا در مورد این حادثه از مسمومیت او با ماده پولونیوم-۲۱۰ حکایت داشت. نتیجه این تحقیق همچنین نشان می داد که دستور مسمومیت الکساندر لیتوینینکو «احتمالا» توسط ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه صادر شده بود. شخص الکساندر لیتوینینکو نیز پیش از مرگ، ولادیمیر پوتین را مسئول بیماری و مسمومیت ناگهانی خود معرفی کرد.

بیشتر بخوانید:

آگهی
آرشیو
الکساندر لیتوینینکوآرشیو

کیم جونگ نام

کیم جونگ نام، برادر ناتنی رهبر کره شمالی سال گذشته میلادی در فرودگاه کوالالامپور، پایتخت مالزی توسط دو زن مسموم شد. به گفته مقامات مالزی او بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه پس از مسمومیت درگذشت. ماده ای که کیم جونگ نام با آن مسموم شد ماده شیمیایی «وی ایکس» یا گاز اعصاب بود که از طرف سازمان ملل متحد به عنوان «سلاح کشتار جمعی» شناخته می شود.

کیم جونگ نام از فرودگاه کوالالامپور عازم ماکائو بود. یکی از دو زنی که به اتهام قتل کیم جونگ نام بازداشت شد اهل ویتنام بود و زن دیگر نیز تابعیت اندونزیایی داشت. این دو فرد متهم به افشاندن گاز اعصاب به صورت کیم جونگ نام شده اند.

هر دو متهم اتهامات وارده به خود را رد کرده اند.

پیونگ یانگ هرگونه دخالت در ترور کیم جونگ نام را رد کرده و طرح این اتهامات را توطئه ای تبلیغاتی علیه کره شمالی دانسته است.

آگهی

کیم جونگ نام مغضوب برادر ناتنی خود بود و سالها در تبعیدی اعلام نشده در چین زندگی کرده بود.

بیشتر بخوانید:

کیم جونگ نام

منابع بیشتر • Nbcnews, The Telegraph

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تنش بی سابقه بین روسیه و بریتانیا در نشست مبارزه با گسترش سلاح شیمیایی

جاسوس سابق روس «احتمالا» با تایید پوتین به قتل رسید

آیا جنگ مانع ترانزیت نفت روسیه از اوکراین به اروپا شده است؟