هشدار سندیکای کارگران اروپا: کاهش بی سابقه حقوق پایه فاجعه بار است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
هشدار سندیکای کارگران اروپا: کاهش بی سابقه حقوق پایه فاجعه بار است

آمارهای سندیکای کارگری اروپایی نشان می دهد با وجود افزایش تورم در اروپا در هفت سال گذشته، حقوق پایه شهروندان در ۹ کشور اروپایی با کاهش محسوس روبرو شده است. در راس این کشورها یونانی قرار دارد که حقوق پایه افراد با وجود بهبود وضع اقتصادی این کشور پس از بحران ۱۹ درصد کاهش پیدا کرده است.

قبرس با ۱۰.۲ درصد و پرتغال با ۸.۳ درصد کاهش در میان کشورهایی هستند که با کاهش عمده حقوق پایه شهروندان روبرو هستند. دیگر کشورهای این فهرست را کرواسی، اسپانیا، ایتالیا، بریتانیا و بلژیک و فنلاند تشکیل می دهند.

کاهش محسوس حقوق پایه در این کشورها در حالی است که آمارها نشان می دهند که نرخ بیکاری با افت روبرو شده است و این موضوع باعث نگرانی سندیکاهای کارگری است.

استر لینچ، دبیرکل سندیکای کارگری اروپا می گوید: «پایین آمدن نرخ بیکاری تنها حرکتی عوام فریبانه از سوی دولتها است چرا که تنها عددها تغییر کرده اند و در عمل کارگران هر روز فقیر تر می شوند و قدرت خرید آنها پایین می آید و تنها سیاستمداران به کاهش نرخ بیکاری در کشورهایشان افتخار می کنند.»

حقوق پایه کارگران در یونان سالانه از پانزده هزار یورو کمتر است. وضعیت در پرتغال هم تعریفی ندارد. نمایندگان سندیکاهای کارگری اروپا می گویند کاهش بی رویه حقوق کارگران در حالی است که آمار نشان از افزایش بی رویه سرمایه ثروتمندان دارد، فاجعه بار است.