Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

یونان و گاه شمار بحران اقتصادی آن

یونان و گاه شمار بحران اقتصادی آن
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وضعیت کنونی یونان این سوال را بر می انگیزد که بحران حاکم بر این کشور از کجا آغاز شد؟ ظاهرا همه چیز با برملا شدن یک دروغ دولتی شروع شده است. جورج

آگهی

وضعیت کنونی یونان این سوال را بر می انگیزد که بحران حاکم بر این کشور از کجا آغاز شد؟ ظاهرا همه چیز با برملا شدن یک دروغ دولتی شروع شده است. جورج پاپاندرئو در سال ۲۰۰۹ پس از نشستن بر مسند نخست وزیری پرده از کسری بودجه واقعی دولت برداشت. یونان پیش از این برای ورود به منطقه یورو در مورد وضعیت مالی خود و کلیه آمارهای مربوط به آن دروغ گفته بود.

پاپاندرئو در سخنرانی مشهور خود در آن سال اعلام کرد: «ما اینک با کسری بودجه ای مواجهیم که میزان آن بیش از دوازده و هفت دهم درصد تولید ناخالص داخلی کشور است و نیز یک بدهی بزرگ در سطح ملی به ارزش حدود سیصد میلیارد یورو. نتیجه این وضعیت این است که یونان در حال غرق شدن زیر بار سنگین بدهی هایش قرار گرفته است.»

این آغازی بود بر بحران یونان در اروپا که عملا با سنگین شدن بیش از حد بدهی های خارجی با خطر ناتوانی برای بازپرداخت وام ها روبرو می شد. آتن پس از آن وعده داد سیاست های ریاضت اقتصادی را در پیش گیرد اما خیلی دیر بود چرا که عملا دچار ورشکستگی شده بود.

نخستین اجلاس سران کشورهای اروپایی برای بررسی بحران اقتصادی یونان اوایل فوریه ۲۰۱۰ در بروکسل برگزار شد. در بیانیه اصولی اجلاس، کشورهای عضو اتحادیه اروپا وعده دادند از یونان حمایت کنند.

اندکی بعد با اعلام اینکه بدهی های یونان به بیش از پازده درصد رسیده است، بازارهای مالی دچار آشفتگی شد و در ماه دسامبر مؤسسات اعتبار سنجی مانورهای خود را برای تنزل رتبه اعتباری یونان آغاز کردند.

در سال ۲۰۱۲ ، بدهی های این کشور به سیصد و پنجاه میلیارد یورو افزایش پیدا کرد. یونان دیگر قادر به تامین نیازهای مالی خود نبود و از اروپا و جامعه بین الملل درخواست کمک کرد.
بدین ترتیب یونان نخستین کشور منطقه یورو بود که کمک مالی بین المللی به ارزش یکصد و ده میلیارد یورو دریافت کرد.

یک سال بعد دومین بسته کمک نیز از راه رسید. با این حال یونان هنوز با خطر ناتوانی در بازپرداخت وام ها روبرو بود. مارس ۲۰۱۲ بیش از هشتاد و سه درصد از طلبکاران خصوصی یونان موافقت کردند بخشی از طلب خود را ببخشند و این مرهمی بود بر بخشی از بدهی های سنگین این کشور.

ژانویهِ ۲۰۱۵ حزب سیریزا به رهبری آلکسیس سیپراس با وعده مذاکره مجدد در خصوص طرح نجات اقتصادی و پایان دادن به سیاست های ریاضتی در انتخابات قانونگذاری به پیروزی رسید. این پیروزی در واقع واکنشی بود به سیاست های پنج سال گذشته این کشور که نتیجه ای جز سقوط بیست و پنج درصدی تولید ناخالص داخلی و بیکارشدن یک چهارم از جمعیت یونان به همراه نداشت.

مردم یونان با امید به رها شدن از سیاست های ریاضت اقتصادی، حزب سیریزا را به قدرت رساندند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار سندیکای کارگران اروپا: کاهش بی سابقه حقوق پایه فاجعه بار است

نخست وزیر یونان در مسکو بدنبال چیست؟

اختلافات بین آلمان و یونان، نشانی از تزلزل ساختاری اتحادیه اروپا