Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

واکنش‌ها به حکم اعدام توماج صالحی؛ اسماعیلیون: به خیابان‌ها برمی‌گردیم

توماج صالحی
توماج صالحی Copyright شبکه‌های اجتماعی
Copyright شبکه‌های اجتماعی
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خبر صدور حکم اعدام برای توماج صالحی، رپر معترض ایرانی از سوی دادگاه انقلاب واکنش‌های بسیاری در سطح بین‌المللی در پی داشت. بسیاری از نمایندگان پارلمان‌های اروپایی و چهره‌های سرشناس اپوزیسیون ایران این اقدام را محکوم و خواستار آزادی بی‌قید و شرط آقای صالحی شدند.

آگهی

آبرام پیلی، جانشین فرستاده ویژه دولت آمریکا در امور ایران با انتشار متنی در شبکه اجتماعی ایکس، صدور حکم اعدام برای توماج صالحی و همچنین حکم پنج سال تبعید برای سامان یاسین، دیگر خواننده ایرانی را محکوم کرد.

پیلی افزود: «این‌ها آخرین نمونه ظلم بی‌رحمانه رژیم ایران به شهروندان خود، نادیده گرفتن حقوق بشر و هراس نسبت به تغییر دموکراتیکی است که مردم ایران به دنبال آن هستند.»

ناتالی گوله، نماینده مجلس سنای فرانسه در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «دادگاه توماج، رپر ایرانی را به مرگ محکوم کرده است. باید برای نجات جان او اقدام به برگزاری تظاهرات کنیم.»

حامد اسماعیلیون، نویسنده و از چهره‌های سرشناس اپوزیسیون ایران توماج صالحی را «نمادی از مبارزه قهرمانانه مردم ایران» خواند و نوشت: « اعدام و کشتار و خشونت آخرین ابزار جمهوری اسلامی‌ست. حکومتی که به کشتن امید آمده است. حکومتی که می‌خواهد نتوانستن را به مردم القا کند غافل از این‌که خودش در رویارویی با خشم مردم قافیه را باخته است. حکومتی که از خشم مردم بسیار ترسیده است.»

آقای اسماعیلیون همچنین اعلام کرد که قرار است در روز شنبه و یکشنبه پیش رو «راهپیمایی‌ها و تجمعات متعددی در سراسر جهان» در اعتراض به حکم آقای صالحی برگزار شود.

هلموت برندشتاتر، نماینده پارلمان اتریش و کفیل سیاسی توماج صالحی با انتشار ویدیویی از مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در اتریش، ضمن محکوم کردن حکم اعدام این هنرمند، رژیم ایران را «حکومت ترور» خواند و گفت: «جمهوری اسلامی حکومت ترور است، نه تنها به دلیل حمله به اسرائيل، بلکه بنابر آمار رسمی روزانه سه نفر اعدام می‌شوند، برخی از آن‌ها شاید تنها به خاطر این که میلشان به زندگی در دموکراسی را به زبان آورده‌اند.»

او همچنین از الکساندر شالنبرگ، وزیر امور خارجه اتریش درخواست کرد که برای آزادی آقای صالحی تلاش کند و گفت: «ما نمی‌توانیم همین‌طور دست روی دست بگذاریم و شاهد کشته‌شدن توماج صالحی باشیم.»

رضا پهلوی، فرزند آخرین پادشاه ایران نیز در واکنش به حکم آقای صالحی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: « جمهوری اسلامی، توماج صالحی، خواننده رپ مخالف خود را به اعدام محکوم کرده است. این رژیم از همان آغازش، با هنرمندان، به‌ویژه با هنرمندانی که از استعداد خود برای دفاع از آزادی ایران استفاده کرده‌اند، در ستیز بوده است.»

او افزود: « من از جامعه جهانی به‌ویژه از هنرمندان در سراسر جهان می‌خواهم که صدای توماج باشند و برای لغو فوری این حکم شرم‌آور و آزادی بدون محدودیت او از زندان تلاش کنند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاه انقلاب اصفهان توماج صالحی را به اعدام محکوم کرد

کفیل توماج صالحی به یورونیوز: مهم است که به روایت «وحشت‌افکنی» جمهوری اسلامی ادامه دهیم

جلسه بازپرسی توماج صالحی از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد