درگیری کارگران و پلیس از پاریس تا استانبول

درگیری‌های روز جهانی کارگر در پاریس
درگیری‌های روز جهانی کارگر در پاریس Copyright عکس: رویترز
Copyright عکس: رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مراسم روز جهانی کارگر در ترکیه و فرانسه به خشونت کشیده شد.

آگهی

مراسم روز جهانی کارگر در ترکیه و فرانسه به خشونت کشیده شد.

همزمان با روز جهانی کارگر، میلیون‌ها کارگر روز سه شنبه در سراسر جهان با برگزاری تجمعات و راه‌پیمائی‌هایی تلاش کردند تا مسائل و مشکلات کاری خود را به گوش دولت‌ها و کارفرمایان خود برسانند.

ترکیه

در ترکیه، پلیس استانبول بیش از ۱۰ کارگر را که تلاش می کردند خود را به میدان اصلی شهر برسانند، بازداشت کرد.

پلیس استانبول پیش‌تر اعلام کرده بود که کارگران حق تجمع در میدان تقسیم را ندارند ولی تعدادی از کارگران با سر دادن این شعار که «تقسیم در اول مه محدود شدنی نیست» سعی داشتند که خود را به این میدان برسانند. اما پلیس تمام مسیرهای منتهی به این میدان را مسدود کرده بود.

پلیس استانبول تنها به برخی نمایندگان اتحادیه‌های کارگری اجازه داد تا دقایقی در این میدان حضور یابند.

عکس: رویترز
برخورد پلیس ترکیه با یکی از کارگران معترضعکس: رویترز

میدان تقسیم برای کارگران ترک ارزش نمادین دارد. در مراسم روز جهانی کارگر در سال ۱۹۷۷ حدود ۳۴ نفر در پی شلیک گلوله از یکی از ساختمان‌های مشرف به این میدان کشته شدند.

در آنکارا نیز پلیس در نقاط مشخصی به نمایندگان اتحادیه‌های کارگری اجازه تجمع داد. به دلیل ادامه وضعیت فوق العاده در ترکیه که پس از کودتای نافرجام دو سال پیش وضع شده، پلیس مانع از برگزاری هرگونه تجمع اعتراضی می‌شود.

فرانسه

در پاریس هم تجمع گسترده اعضاء اتحادیه‌های کارگری به تخریب اموال عمومی و پرتاب اشیاء و بمب دستی آتش‌زا منتهی شد. در مقابل پلیس اقدام به پرتاب گاز اشک آور و استفاده از ماشین‌های آب‌پاش کرد. وزارت کشور فرانسه ضمن محکوم کردن بروز خشونت در تجمع روز سه شنبه، اعلام کرد که حدود هزار و ۲۰۰ نفر را که آنها را افرادی مشکوک عنوان کرده، شناسایی شده‌اند که قصد برهم زدن نظم عمومی و ایجاد اختشاش را داشته‌اند.

عکس: رویترز
تجمع روز جهانی کارگر در پاریسعکس: رویترز

اتحادیه‌های کارگری فرانسه طی ماه‌های گذشته بارها مخالفت خود را با سیاست‌های اقتصادی امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری این کشور اعلام کرده‌اند. رهبران اتحادیه‌های کارگری منتقد سیاست‌های آزادسازی اقتصادی دولت هستند.

بیشتر بخوانید:

تجمع روز کارگر در برابر خانه کارگر و مجلس ایران

همبستگی کارگران و دانشجویان زنگ خطری برای اصلاحات نئولیبرال ماکرون

عکس: رویترز
بروز خشونت در تجمع روز جهانی کارگر در پاریسعکس: رویترز

سریلانکا

در سریلانکا اما دولت برگزاری مراسم روز اول ماه مه را به تعویق انداخت. با توجه به ادامه برگزاری فستیوال ملی «وساک»، دولت از کارگران خواسته تا در روز دیگری که احتمالا هفتم ماه مه خواهد بود، تجمع کنند.

کره جنوبی

یکی از بزرگ‌ترین تجمعات روز سه شنبه از سئول کره جنوبی گزارش شده است. بیش از ۱۰ هزار کارگر کره ای خواستار افزایش حداقل دستمزد و برقراری عدالت در پرداخت دستمزد شدند. همچنین کارگران کره ای خواستار بازگشت صنایع بزرگ این کشور از جمله خودروسازی و کشتی‌سازی تحت مدیریت دولت شدند.

اندونزی

در اندونزی نیز تجمع مشابهی برگزار شد. حدود ۱۰ هزار کارگر اندونزیایی ساکن شهرهای مختلف این کشور با سفر به جاکارتا در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری این کشور تجمع کردند و از دولت خواستند تا ضمن افزایش دستمزدها از فعالیت کارگران خارجی در اندونزی جلوگیری کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طرح ضد کارگری دولت فنلاند در پارلمان این کشور رای آورد

هشدار سندیکای کارگران اروپا: کاهش بی سابقه حقوق پایه فاجعه بار است

افت ۲۰ درصدی دستمزد کارگران در ۹ کشور اروپایی