Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نشست وارنا؛ شانس کم کسب توافق بین اردوغان و اروپا

نشست وارنا؛ شانس کم کسب توافق بین اردوغان و اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بلغارستان میزبان نشست اتحادیه اروپا با ترکیه است. هدف از این نشست یافتن راه حل در موضوعات مورد بحث فراوان بین ترکیه و اتحادیه اروپا است.

آگهی

دوشنبه دیدار مهم رهبران نمایندگان اتحادیه اروپا و رهبران ترکیه در وارنای بلغارستان انجام می شود.

در این نشست مهم که میزبانی آن برعهده نخست وزیر بلغارستان، رئیس دوره ای اتحادیه اروپا، است ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا، دونالد توسک، رئیس شورای اروپا و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه حضوردارند.

موضوعاتی مهم از جمله رابطه اروپا و ترکیه، اقتصاد و تجارت و امنیت و همچنین استراتژی های مهم سیاسی مورد بحث و بررسی قرارمی گیرد.

هدف مهم دیگر در این نشست ساده کردن روند الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا و همچنین کنترل ورود و خروج مهاجران از ترکیه به اروپا خواهد بود.

مقامات ترک هم در این نشست از مقامات اروپایی می خواهند که سرانجام کسب ویزا برای شهروندان ترک که قصد آمدن به اروپا را دارند، لغو شود.

با این حال اظهارات چند هفته گذشته مقامات ترک و نمایندگان اتحادیه اروپا نشان می دهد که شانس کمی برای دستیابی به یک توافق مشترک وجود خواهد داشت. حتی در روزهای گذشته تلاش هایی هم شد تا این نشست برگزار نشود. خصوصا مقامات ترکیه در واکنش های متعددی تهدید به عدم شرکت در این نشست کرده بودند.

حزب عدالت و توسعه؛ زمانی عامل و زمانی مانع الحاق

حزب عدالت و توسعه که اردوغان رهبری آن را برعهده دارد و در خود یکی از موسسان آن بوده است، بین سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۷ بدلیل اصلاحات مهمی که در ترکیه انجام شد موفق شد این کشور را بیش از همیشه به اتحادیه اروپا نزدیک کرند. اما از زمان به قدرت رسیدن آنگلا مرکل در آلمان و نیکولا سارکوزی در فرانسه فاصله ترکیه از اتحادیه دوباره زیاد شد.

در ۸ سال اخیر ماجرا بنوعی پیش رفته است که کمترین کورسوهای امید برای پیوستن ترکیه به اروپا هم یکی پس از دیگری ناپدید می شوند. از دخالت ترکیه در جنگ سوریه و فروش سلاح به گروه های مخالف بشار اسد تا کودتا و زندانی شدن ده هزار مخالف ترک میراث عثمانی ها را از اروپای تاریخا مسیحی دور کرده است. به همه این ها باید مداخله مستقیم ترکیه در آب های متعلق به قبرس و برداشت گاز از دریای این کشور نیز اضافه شود.

ترکیه در آخرین اقدام در یکماه اخیر عملیات گسترده به گروه های ترک متحد گروه ائتلاف در سوریه را آغاز کرده است. نظامیان ترک موفق شدند بتازگی طی یک عملیات فراگیر و گسترده در خاک سوریه شهر عفرین را اشغال کنند. اردوغان حتی وعده داده است که شهر مهم و استراتژیک تلعفر را نیز اشغال خواهد کرد تا کردهای به گفته اردوغان «تروریست» را مجازات کند.

به این بحران باید تنش های میان ترکیه و آلمان، پرنفوذ و پر قدرت ترین عضو اتحادیه اروپا را نیز باید اضافه کنیم. روابط دو کشور سال گذشته پس از اینکه مقامات آلمانی اجازه سخنرانی یکی از وزرای دولت اردوغان در جهت حمایت از اصلاحات قانون اساسی را ندادند تیره و تار شد. تا امروز با وجود سفر نخست وزیر ترکیه به آلمان و دیدار او با آنگلا مرکل صدراعظم همچنان روابط دو کشور پرتنش است. آلمان میزبان بیشترین تعداد ترک تباران جهان پس از موطن اصلی این افراد است.

به این ترتیب به نظر نمی رسد که نشست وارنا بتواند گره کور روابط بین اتحادیه اروپا و ترکیه حتی کمی باز کند. نآمیدی از همین موضوع در ماه های اخیر باعث شده است که ترکیه روابط خود با روسیه ولادیمیر پوتین را بیش از پیش تقویت کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه به دنبال خرید سامانه پدافند هوایی از اروپا و آمریکا

ترکیه پخش برنامه‌های اینترنتی را سانسور می‌کند

اعلام جشن سوسیالیست‌ها؛ حزب راست افراطی «وُکس» اسپانیا از دولت‌های ائتلافی ۵ منطقه کناره‌گیری کرد