Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ترکیه پخش برنامه‌های اینترنتی را سانسور می‌کند

ترکیه پخش برنامه‌های اینترنتی را سانسور می‌کند
Copyright 
نگارش از Ilia Nick
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این لایحه حاشیه امنیتی را که برخی رسانه‌های ترکیه برای گریز از ممیزی در اختیار داشتند به کلی مسدود می‌کند.

آگهی

مجلس ترکیه لایحه‌ای تصویب کرد که به موجب آن ناظران رادیو تلویزیونی این کشور می‌توانند محتوای تولیدات آنلاین را نیز کنترل کنند. امری که به نگرانی درباره محدودیت رسانه‌های در این کشور دامن می‌زند.

این کار حاشیه امنیتی را که برخی رسانه‌های ترکیه برای گریز از ممیزی (سانسور) در اختیار داشتند به کلی مسدود می‌کند و مقررات سفت و سختی برای رسانه‌های اینترنتی وضع می‌کند.

دو شبکه تلویزیونی «پوهو تی‌وی» و «بلو تی‌وی»، برنامه‌های پربیننده‌ای تولید کردند که به خاطر محتوا و لحن خاصشان احتمالا در پخش تلویزیونی سانسور خواهند شد. یکی از این سریال‌ها، داستان روانشناسی‌ است که عاشق یک رقاص می‌شود و گفتگوها و صحنه‌های شهوت‌انگیز زیادی دارد.

حتی نت‌فلیکس (Netflix) که یکی از غولهای پخش اینترنتی در زمینه سرگرمی است به تازگی سریالی در دست ساخت دارد که در آن از صنعت تلویزیون ترکیه کمک می‌گیرد.

این لایحه شرکتهای پخش اینترنتی را ملزم می‌کند از «شورای عالی رادیو و تلویزیون» این کشور تقاضای مجوز پخش کنند. این شورا همچنین می‌تواند پخش سریالهای بدون مجوز را با حکم دادگاه ممنوع کند.

شورای مذکور پیش از این نیز برنامه‌ها و سریال‌هایی را جریمه کرده یا پخش آنها را متوقف کرده بود،‌ دلیل عمده این کار نیز محتوای نامناسب، زبان زننده و تصاویر سکسی،‌ مصرف الکل و تنباکو عنوان شده بود.

یکی از اعضای «شورای عالی رادیو و تلویزیون» که عضو حزب جمهوری خلق، ‌حزب مخالف دولت این کشور است اعلام کرد که صدور مجوزها بسیار سختگیرانه‌تر از پیش شده است،‌ چراکه این کار نیازمند تأیید آژانس امنیت ملی است. عصمت دمیردوگان به خبرنگار رویترز گفت:‌ «مجوز سازمانهای حامی دولت خیلی سریعتر از بقیه صادر می‌شود در حالی که برخی درخواستها بیش از یک سال و نیم منتظر می‌مانند.»

باریس یارکاداش از حزب جمهوری خلق ترکیه نیز گفت:‌ «حزب حاکم می‌خواهد تا پیش از انتخابات هیچگونه فضای رسانه‌ای برای ابراز عقیده مخالفان به جا نگذارد.»

بیشتر بخوانید:

دهها رسانه مستقل پس از کودتای نافرجام ترکیه به سبب آنچه دولت ارتباط آنها با تروریسم می‌نامد تعطیل شده‌اند. انجمن روزنامه‌نگاران ترکیه می‌گوید از ماه ژانویه تا کنون ۱۵۴ روزنامه نگار زندانی شده‌اند.

به نقل از رویترز

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نشست وارنا؛ شانس کم کسب توافق بین اردوغان و اروپا

جشنواره فیلم آنتالیا در ترکیه در پی جنجال بر سر «سانسور» یک اثر مستند لغو شد

تظاهرات بزرگ در تفلیس؛ حامیان اتحادیه اروپا «لایحه اقتباسی از قوانین استبدادی روسیه» را نمی‌خواهند