Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نشست بودجه‌ای پسا برکسیت در بروکسل: مخالفت با پیشنهاد مرکل برای بودجه پناهجویان

نشست بودجه‌ای پسا برکسیت در بروکسل: مخالفت با پیشنهاد مرکل برای بودجه پناهجویان
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، لهستان بیشترین سهم را از بودجه ساختاری سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ به خود اختصاص داده است.

آگهی

لهستان و چند کشور دیگر اروپای مرکزی با پیشنهاد آلمان برای لحاظ کردن موضوع پناهجوان در بودجه آینده اتحادیه اروپا مخالفت کردند. آنگلا مرکل در نشست سران اتحادیه اروپا پیشنهاد داده بود که ارزش‌های اروپا در بودجه آتی اتحادیه لحاظ شده و به همین منظور منبع درآمدی جایگزین برای هزینه‌های ناشی از هجوم پناهجویان پیش‌بینی شود.

لهستان، جمهوری چک، اسلواکی و مجارستان از پذیرفتن پناهجویانی که از طریق ایتالیا و یونان وارد خاک اروپا می‌شوند، سر باز می‌زنند. این در حالی است که در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، لهستان بیشترین سهم را از بودجه ساختاری سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ به خود اختصاص داده است.

مرکل روز پنج شنبه نیز در پارلمان آلمان در دفاع از تصویب بودجه برای پناهجویان سخن گفته بود.

بیشتر بخوانید:

آینده اتحادیه اروپا بدون بریتانیا: آلمان نگران پناهجویان است

پیشنهاد منابع درآمد جایگزین در نشست بروکسل

۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در روز جمعه چهارم اسفند ماه در نشستی غیر رسمی در بروکسل، پایتخت بلژیک در مورد مشکلات بودجه‌ای در دوران پسا برکسیت گفتگو کردند. خروج بریتانیا، در زمینه‌های مختلفی از جمله بحران پناهجویان، مسائل دفاعی و امنیت مرزها اتحادیه اروپا را با مشکل بودجه‌ای روبرو کرده است.

رویترز
ژان گلود یونکر (راست) و امانوئل ماکرون (چپ) در نشست بروکسلرویترز

مقام‌های عالی رتبه اروپایی در نشست خود به منظور جبران از دست دادن مشارکت بریتانیا در بودجه، پیشنهادهای جدیدی را به بحث گذاشتند. افزایش یک درصدی مشارکت اعضا در بودجه، کاهش یارانه‌ها به ویژه در بخش کشاورزی، بالا بردن میزان عوارض آلودگی دریافتی از صنایع، عوارض تجارت اینترنتی و تراکنش‌های بانکی بین‌المللی و بالاخره کاهش شمار نمایندگان پارلمان اروپا از جمله پیشنهادهایی است که سران اتحادیه برای جبران کمبود بودجه ناشی از غیبت بریتانیا مطرح کردند.

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در نشست روز جمعه گفت: «اگر ما بخواهیم برای آینده اولویت‌های جدید و سیاست‌ گذاری‌های جدید داشته باشیم ولی نتوانیم تمام این سیاست گذاری‌ها را به درستی انجام دهیم، پس کشورهای عضو باید سهم بیشتری برای بودجه بپردازند.»

آنتونیو تاجانی، رئیس پارلمان اروپا نیز گفت: «ما در پارلمان اروپا سخت مشغول کار روی پیشنهاد منابع درآمد هستیم. یکی از این پیشنهادها تصویب مالیات برای سایت‌های اینترنتی است زیرا این پذیرفتنی نیست که شرکت هایی در اروپا کار کنند بدون آنکه مالیات بدهند.»

از میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، هلند، دانمارک و اتریش مخالفت خود را با پیشنهاد افزایش سهم مشارکت بودجه به میزان ۱ تا ۱،۲ از درآمد ناخلص ملی اعلام کردند. اما آلمان، کشورهای چنوب اروپا و نیز اروپای مرکزی با این سیاست موافقند.

پیشنهاد افزایش مالیات‌ها که از سوی پرتغال مطرح شده بود مورد استقبال فرانسه، اسپانیا و ایتالیا قرار گرفت و کشورهای اروپای جنوبی و مرکزی با پیشنهاد کاهش یارانه‌های کشاورزی مخالفت کردند.

از سوی دیگر پارلمان اروپا قرار است با رفتن بریتانیا، تعداد نمایندگان خود را از ۷۵۱ به ۷۰۵ نفر کاهش دهد. فرانسوا ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز از پیشنهاد فهرست‌های انتخاباتی «فراملیتی» برای پارلمان اروپا دفاع کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس شورای اروپا: نباید بین اروپا و بریتانیا دیوار بکشیم

رئیس کمیسیون اروپا که به جانبداری از اسرائیل متهم بود: غزه و بشریت دیگر تحمل خونریزی را ندارند

طنز و شوخی با ترور نافرجام ترامپ؛ آیا آزادی بیان در آلمان استانداردی دوگانه دارد؟