گفتگویی با خانواده دو قربانی حمله تروریستی بروکسل

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
گفتگویی با خانواده دو قربانی حمله تروریستی بروکسل

یورونیوز در بروکسل با دو تن از اعضای خانواده قربانیان حمله تروریستی ۲۲ مارس سال ۲۰۱۶ گفتگو کرد. این گفتگو در آستانه دادگاهی کردن صلاح عبدالسلام، یکی از اعضای مهم تروریستهای حامی گروه اسلام گرای داعش بود که پس از شرکت در حمله ۱۳ نوامبر پاریس به بروکسل آمد و ابتدا در محله مولن بک و بعد در محله فورست مخفی شد.  نیروهای پلیس بلژیک او را در همین محله فورست در یک درگیری مسلحانه بازداشت کردند. هر چند او در یک سال و نیم اخیر نه در پاریس و نه در بروکسل درباره حملات تروریستی پاریس و بروکسل حرفی نزده است اما گفته می شود یکی از برنامه ریزهای اصلی حمله ماه مارس بروکسل هم بود.

کاتارینا ویکتورسون مادرش را در حمله تروریستی بروکسل در فرودگاه زاونتم از دست داد. خبرنگار یورونیوز از او می پرسد چه احساسی دارد زمانی که می بیند صلاح عبدالسلام پس از ماه‌ها نمی خواهد در دادگاه صحبتی بکند. او می گوید: «من رنج زیادی کشیده ام، همچنان رنج و درد زیادی دارم، به همین دلیل سعی می کنم به صلاح عبدالسلام فکر نکنم، فکر کردن به او تنها دردهایم را افزایش می دهد. نمی خواهم او در ذهن من جایی داشته باشد. او اصلا ارزش فکر کردن را ندارد. »

روز بیست و دوم مارس سال ۲۰۱۶، دو انفجار در خروجی پروازهای بین المللی فرودگاه بروکسل روی داد. یک ساعت بعد، بمب دیگری در ایستگاه متروی مالبیک منفجر شد. در این حملات تروریستی ۳۴ نفر کشته شدند.

صلاح عبدالسلام به دلیل شرکت درحمله تروریستی سیزدهم نوامبر در فرانسه که به کشته شدن ۱۳۰ نفر انجامید پس از بازداشت در منطقه فورست بروکسل به زندان فلوری مروجیس در فرانسه منتقل شد.

فیلیپ وانستینکیست، خواهرش را در حمله ۲۲ مارس بروکسل از دست داد. او می گوید: « آنچه که برای ما اهمیت دارد این است که سرانجام متوجه بشویم رابطه اصلی سلول تروریستی که حملات پاریس و بروکسل را برنامه ریزی کرد از کجا هدایت می شده است.»

در جریان حملات تروریستی سیزدهم نوامبر سال ۲۰۱۵ در مناطق مختلف پاریس از جمله سالن کنسرت بتکلان، استاد دو فرانس و نیز یک میخانه و رستوران ۱۳۰ نفر کشته و بیش از ۳۵۰ نفر نیز مجروح شدند.