طرح کمیسیون اروپا برای ۲۰ میلیون شهروندی که آب آشامیدنی ندارند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
طرح کمیسیون اروپا برای ۲۰ میلیون شهروندی که آب آشامیدنی ندارند

برای اولین بار کمیسیون اروپا طرحی را به پارلمان اروپا پیشنهاد داده که طی آن دولت های اروپایی موظف خواهند شد دسترسی به آب آشامیدنی را برای تمام شهروندان اروپایی میسر کنند. کمیسیون اتحادیه اروپا می گوید نزدیک به ۲۰ میلیون نفر از شهروندان اروپایی از حق اولیه برخورداری از آب آشامیدنی بی‌بهره اند.

درصد بالای این شهروندان را کولی‌های اروپایی تشکیل می دهند. رئیس بخش توزیع آب آشامیدنی کمیسیون اروپا می گوید باید تمام کشورهای اروپایی شرایطی را فراهم کنند که آب آشامیدنی در اختیار تمام شهروندان قرارگیرد حتی آنهایی که توان پرداخت قبض‌هایشان را ندارند.

در اسپانیا نمونه هایی زیادی از خانواده هایی وجود دارد که بدلیل عدم پرداخت بموقع قبض آب، از این نعمت بی بهره می شوند. یکی از دلایل اصلی این بحران خصوصی سازی شرکت‌های خدمات توزیع  آب و برق در اروپا است. این شرکت‌ها افزایش ویژه‌ای در قیمت‌ها داده اند و به این ترتیب پرداخت قبوض آب و برق برای بسیاری از خانواده‌ها مقدور و میسر نیست. در برخی از کشورهای اروپایی شرکت‌های خصوصی متصدی توزیع آب آشامیدنی پول بیشتری از خانواده هایی که شرایط مالی بهتری دارند می گیرند تا در صورت عدم توانایی قشر محروم آب آشامیدنی و سالم این افراد قطع نشود.

سال ۲۰۱۰ مجمع عمومی سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه‌ای دسترسی به آب آشامیدنی سالم و سیستم تخلیه فاضلاب را یکی از حقوق اساسی انسان‌ها اعلام کرد. به گفته این سازمان یکی از حق‌های حداقلی درمانی بهداشتی حق دسترسی به آب آشامیدنی سالم است. یعنی اینکه افراد به طور مستمر دسترسی کافی به آب سالم برای مصارف شخصی و خانگی داشته باشند و به لحاظ فیزیکی و اقتصادی این دسترسی وجود داشته و تبعیض‌آمیز نباشد و اطلاعات مربوط به آب سالم در اختیار همگان قرار گیرد. 

بر اساس آمار سازمان ملل متحد، حداقل یک میلیارد نفر در جهان به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند و دست کم دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون نفر هم از شبکه فاضلاب مناسب محرومند. سالانه مرگ حداقل یک و نیم میلیون کودک زیر پنج سال در دنیا به دلیل عوارض ناشی از آلودگی آب یا عدم وجود شبکه فاضلاب مناسب است.