طرح کمیسیون اروپا برای ۲۰ میلیون شهروندی که آب آشامیدنی ندارند

طرح کمیسیون اروپا برای ۲۰ میلیون شهروندی که آب آشامیدنی ندارند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمیسیون اروپا در حرکتی بی سابقه با ارائه یک طرح به پارلمان از دولتهای عضو اتحادیه خواسته است تا حق بشری آب آشامیدنی برای تمام شهروندان فراهم شود.

آگهی

برای اولین بار کمیسیون اروپا طرحی را به پارلمان اروپا پیشنهاد داده که طی آن دولت های اروپایی موظف خواهند شد دسترسی به آب آشامیدنی را برای تمام شهروندان اروپایی میسر کنند. کمیسیون اتحادیه اروپا می گوید نزدیک به ۲۰ میلیون نفر از شهروندان اروپایی از حق اولیه برخورداری از آب آشامیدنی بی‌بهره اند.

درصد بالای این شهروندان را کولی‌های اروپایی تشکیل می دهند. رئیس بخش توزیع آب آشامیدنی کمیسیون اروپا می گوید باید تمام کشورهای اروپایی شرایطی را فراهم کنند که آب آشامیدنی در اختیار تمام شهروندان قرارگیرد حتی آنهایی که توان پرداخت قبض‌هایشان را ندارند.

در اسپانیا نمونه هایی زیادی از خانواده هایی وجود دارد که بدلیل عدم پرداخت بموقع قبض آب، از این نعمت بی بهره می شوند. یکی از دلایل اصلی این بحران خصوصی سازی شرکت‌های خدمات توزیع  آب و برق در اروپا است. این شرکت‌ها افزایش ویژه‌ای در قیمت‌ها داده اند و به این ترتیب پرداخت قبوض آب و برق برای بسیاری از خانواده‌ها مقدور و میسر نیست. در برخی از کشورهای اروپایی شرکت‌های خصوصی متصدی توزیع آب آشامیدنی پول بیشتری از خانواده هایی که شرایط مالی بهتری دارند می گیرند تا در صورت عدم توانایی قشر محروم آب آشامیدنی و سالم این افراد قطع نشود.

سال ۲۰۱۰ مجمع عمومی سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه‌ای دسترسی به آب آشامیدنی سالم و سیستم تخلیه فاضلاب را یکی از حقوق اساسی انسان‌ها اعلام کرد. به گفته این سازمان یکی از حق‌های حداقلی درمانی بهداشتی حق دسترسی به آب آشامیدنی سالم است. یعنی اینکه افراد به طور مستمر دسترسی کافی به آب سالم برای مصارف شخصی و خانگی داشته باشند و به لحاظ فیزیکی و اقتصادی این دسترسی وجود داشته و تبعیض‌آمیز نباشد و اطلاعات مربوط به آب سالم در اختیار همگان قرار گیرد. 

بر اساس آمار سازمان ملل متحد، حداقل یک میلیارد نفر در جهان به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند و دست کم دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون نفر هم از شبکه فاضلاب مناسب محرومند. سالانه مرگ حداقل یک و نیم میلیون کودک زیر پنج سال در دنیا به دلیل عوارض ناشی از آلودگی آب یا عدم وجود شبکه فاضلاب مناسب است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زلزله زدگان اکوادور از کمبود موادغذایی و آب آشامیدنی رنج می برند

اعتراض ایرلندیها به پولی شدن آب آشامیدنی

موافقت اتحادیه اروپا با نخستین قانون مبارزه با خشونت علیه زنان؛ بر سر تعریف تجاوز جنسی توافق نشد