Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کسب توافقات اولیه مذاکرات برکسیت را به مرحله بعد رساند

کسب توافقات اولیه مذاکرات برکسیت را به مرحله بعد رساند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

کمیسیون اروپا و دولت محافظه کار بریتانیا پایان اولین دور مذاکرات برکسیت را پس از توافقات لازم روی محورهای فاز اول مذاکرات اعلام کردند. محورهای مورد توافق اولین دور مذاکرات، وضعیت شهروندان بریتانیایی مقیم اروپا و شهروندان اروپایی مقیم بریتانیا، نقش دادگاه عالی اروپا و تبیین گذرگاههای مرزی بین دو ایرلند که یکی از آنها یعنی جمهوری ایرلند عضوی از اتحادیه اروپا است می باشد.

میشل بارنیه، کمیسر مسئول مذاکرات برکسیت می گوید: «میلیونها شهروند اروپایی تصمیم گرفته اند در یکی از کشورهای عضو اتحادیه زندگی کنند با توجه به اینکه حقوق خود را حفظ خواهند کرد. باید در آینده هم بتوانیم به حقوق این شهروندان با وجود برکسیت احترام بگذاریم.»

شهروندان بریتانیایی مقیم اتحادیه اروپا هم با توجه به توافقات بدست آمده کاملا حقوق پیشین خود در کشورهای عضو اتحادیه را حفظ خواهند کرد. قضات بریتانیایی که تا پیش از این تحت قوانین مورد تایید دادگاه اروپا کار می کردند همچنان باید تحت قوانین این دادگاه قضاوت کنند.

میشل بارنیه در کنفرانس روز جمعه پس از پایان آخرین دور مذاکرات اعلام کرد شرایط کاملا پیچیده‌ای را تجربه می کنیم. می توان گفت برخلاف انتظارات از دولت ترزا می برکسیت نرم بجای برکسیت سخت در جریان است و این موضوع می تواند جایگاه خانم می در مقام نخست وزیر را متزلزل تر از قبل کند. درباره مرز بین دو ایرلند توافق خانم می بر عدم استقرارگذرگاههای مرزی می تواند انتقادات از سوی گروههای راست بریتانیایی و ضدمهاجر را بیشتر کند.

تاریخ نهایی جدایی کامل بریتانیا از اتحادیه اروپا مارس سال ۲۰۱۹ است. اولین مرحله این مذاکرات با وجود تمام موانع پس از شش ماه گفتگو با نتیجه به پایان رسید. بریتانیا همواره می تواند در صورت عدم موافقت با برکسیت در هشت سال آینده نسبت به مفاد آن به دادگاه عالی اروپا شکایت کند. به نظر می رسد دست کم دو تا سه سال برای اینکه بریتانیا تمام حق رای در نهادهای اروپایی را از دست می دهد طول بکشد. به این ترتیب تا دو سال آینده همچنان این کشور در کنار ۲۷ عضو اتحادیه در استراتژی‌های اروپایی شرکت خواهد کرد. اینکه بعد از جدایی کامل تکلیف رابطه اتحادیه اروپا و بریتانیا چه خواهد شد مساله‌ای دیگر است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ورهوفشتات: بریتانیا نمی تواند با تبعیض شهروندان اروپایی را طبقه بندی کند

نایجل فاراژ: برکسیت می تواند در سراسر اروپا رخ دهد

اعلام جشن سوسیالیست‌ها؛ حزب راست افراطی «وُکس» اسپانیا از دولت‌های ائتلافی ۵ منطقه کناره‌گیری کرد