«دشمن سازی» محور اصلی گفتمان دولت راست گرای مجارستان

«دشمن سازی» محور اصلی گفتمان دولت راست گرای مجارستان
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مهاجران، سازمانهای غیردولتی و اروپا «دشمنان جدی» دولت راست گرای مجارستان هستند.

ویکتور اوربان، رهبر حزب محافظه کار و راست گرای «فیدش» و نسخت وزیر مجارستان که از سال ۲۰۱۰ میلادی نخست وزیر است، برای پیروزی درانتخابات سراسری سال آینده میلادی دورخیز کرده است. دفاع از هویت مجار در مقابل هجوم مهاجران یکی اولویتهای دولت راست گرای این کشور است. جنبشهای مهاجر ستیز و نژادپرستانه شکل می گیرد. مهاجران، سازمانهای غیر دولتی، «دشمنان» مجارستان هستند که هدف حملات دولت قرار می گیرند. گروه کوچک مخالفان سیاستهای دولت، خواهان دموکراسی و آزادی بیان بیشتر هستند.

روز ۲۳ اکتبر روز بزرگداشت قیام مردم در سال ۱۹۵۶ علیه رژیم کمونیستی وقت در مجارستان بود. این روز بهترین فرصت برای ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان بود تا به کسانی حمله کند که به گفته خودش برای تخریب تمدن اروپا برنامه ریزی می کنند.

وی گفت: «نیروهایی که دنیا را به سوی جهانی شدن تجارت سوق می دهند تلاش می کنند ما مجار ها را هم به انسان بروکسل (Homo Brusselius) تبدیل کنند. امروز در سیل جهانی شدن تجارت، امپراطوری های مالی دست بالا را گرفته اند و بروکسل و چند کشور عضو اتحادیه اروپا را مال خود کرده اند. این امپراطوری باعث امواج میلیونی مهاجرت شده است و ما را تحت تهاجم مهاجرین قرار داده است. برنامه ای دارند برای اینکه اروپا را به قاره ای با مخلوطی از نژادها تبدیل کنند. ما تنها کسانی هستیم که در حال حاضر در برابر این امپراطوری ایستاده ایم.»

صدای معترضان و مخالفان سیاستهای دولت از میان جمعیت به گوش می رسد. نیروهای امنیتی، آنها را به زور از میان جمعیت می رانند. یکی از این افراد فریاد می زند: «دولت فاسد باید بر کنار شود. شما مایه ننگ قیام ۱۹۵۶ هستید با یک باند دزدان کثیف روبرو هستیم.»

یک فعال حقوق بشر می گوید: «به خاطر فسادی که در کشور وجود دارد، اعتراض می کنیم و به خاطر شکل گیری این دولت پلیسی، به خاطر اینکه حقوق مدنی ما پایمال می شود. کم کم آزادی مان را از دست می دهیم. جوانان زیادی کشور را ترک می کنند و به جاهایی می روند که آزادانه زندگی کنند. اما ما باید بمانیم و به مبارزه ادامه بدهیم.»

جنبش تازه تاسیسِ نژاد پرستانه خود را برای شرکت در انتخابات آماده می کند

بولاژ لاسلو ۲۲ ساله به شکل دیگری مبارزه می کند. او جنبشی به راه انداخته که «قدرت و اراده» نام دارد. او تصمیم گرفته با این جنبش راست افراطی در انتخابات سراسری بهار آینده در مجارستان شرکت کند.

وی می گوید: «طبق آمار ۵۰ یا ۶۰ سال آینده جمعیت قاره اروپا از نظر قومی و نژادی تغییر خواهد کرد. تخمین زده می شود که در حال حاضر حدود ۳۰ الی ۷۰ میلیون مسلمانان خاورمیانه ای در اروپا زندگی می کنند. تعداد کولی های اروپای شرقی حدود ۱۰ الی ۲۰ میلیون نفر است، بدون در نظر گرفتن مهاجران آفریقایی. می توان گفت که تا ۱۰ سال دیگر یک میلیارد نفر از آفریقا مهاجرت می کنند. جمعیت ما بطور مدام کاهش می یابد در حالیکه تعداد کسانی که به اروپا می آیند یا اینک در اروپا زندگی می کنند مدام رو به افزایش است. اگر این واقعیت را نادیده بگیریم، خواهیم دید که سفیدپوستان ناپدید می شوند.»

به سراغ حامیان این جنبش می رویم تا انگیزه شان را بدانیم. یکی از آنها می گوید: «ما باید مانع ورود نئو لیبرالیسم و مهاجران مسلمان به کشورمان بشویم. نباید اجازه بدهیم این اتفاقها در کشورهای غربی رخ بدهد. به نظر من این پدیده ها غرب را به سمت ویرانی می کشاند.»

از یکی دیگر از حامیان می پرسیم که چه پاسخی برای کسانی دارید که می گویند حزب «قدرت و اراده» حزب نئو نازی است؟ این فرد بدون این که جوابمان را بدهد، دشنام می دهد. به جز رهبر جنبش با هیچکس نمی توانیم صحبت کنیم.

La Hongrie, carrefour des extrêmes droites https://t.co/KOSByySd7z | Par BlaiseGauquelin</a></p>&mdash; Le Monde (lemondefr) 24 août 2017

جورج سورس و اتحادیه اروپا «دشمنان خطرناک» دولت راست گرای مجارستان هستند

هدف جدیدترین حملات و انتقادات ویکتور اوربان که بدنبال پیروزی در انتخابات سال آینده در مجارستان است، جورج سورس، میلیاردر یهودی آمریکایی مجار تبار است. نخست وزیر مجارستان، جورج سوروس را متهم می کند که برای هجوم و ورود مهاجران به اروپا برنامه ریزی کرده است.

بیشتر بخوانید: انتقادات شدید جورج سوروس از دولت مجارستان

میلیاردر و سرمایه گذار آمریکایی همچنین هدف قانون جدیدی در مجارستان است که بنا بر آن، سازمانهای غیر دولتی که سالانه بیش از ۲۴ هزار یورو کمک از خارج از کشور دریافت می کنند باید فهرستی از حامیان مالی شان را در اختیار دولت قرار بدهند و خود را به صورت سازمانی که بودجه اش از خارج تأمین می شود اعلام کنند. کمیسیون اروپا اکنون مشغول بررسی حقوقی این قانون است

سوروس که به خاطر یهودی ستیزی به بریتانیا و بعدها به آمریکا مهاجرت کرده بود، موسس بنیاد جامعه باز است.

این بنیاد متشکل از سازمانهای غیر دولتی است. شاخه مجار این سازمان می گوید که وضع قانون علیه فعالیتهای بشر دوستانه در مجارستان خطرناک است.

سخنگوی این بنیاد در مجارستان می گوید: «این قانون برای این وضع شده که داغ ننگ وابستگی به بیگانه را بر پیشانی سازمانهای غیردولتی بگذارد و کار تامین بودجه این سازمانها را سختتر کند. چون احتمال اینکه مردم از عوامل بیگانه حمایت کنند کمتر است. این اقدامات عواقب جدی تری هم دارند. در واقع این اقدامات دشمن می تراشند. اول می گویند سازمانهای غیردولتی دشمن هستند، بعد بروکسل، بعد هم جورج سوروس. بعد باید ببینند دشمن بعدی کیست. و معمولا دشمنی خشونت می آورد. خیلی آرزو داریم که این پروژه دشمن تراشی به اتمام برسد.»

به مقر بنیاد آئورور می رویم. این بنیاد شامل سازمانهای غیر دولتی است که در زمینه حقوق بشر و حقوق اقلیتها فعالیت می کنند گروهی از افراد راست افراطی روی علیه پیاده روی جلوی این بنیاد شعارهایی علیه سوروس چاپ کرده اند.

سخنگوی بنیاد آئورورا می گوید: «در اینجا از حقوق یهودی ها، کولی ها، همجنس گراها دفاع می شود. بیشتر این سازمان های غیردولتی هدف حملات و تبلیغات دولت قرار گرفته اند. دولت بسیاری از بخش های مختلف جامعه مجارستان و عمدتا کسانی را که نیازمند هستند به حال خود رها کرده و این سازمان های غیردولتی تلاش می کنند به اینها کمک کنند. اما کار کردن تحت وضعیت فعلی بسیار دشوار می شود. چون می توانید نفرت و خشمی را که این تبلیغات می آفریند حس کنید.»

En Hongrie, Viktor Orban mène une campagne massive de dénigrement de l'opposant George Soros aux relents antisémites https://t.co/lPI51dMK0v

— Libération Monde (@LibeMonde) 17 juillet 2017

آشوت هالوم، شهر کوچک مرزی مهاجر ستیز

در جنوب کشور در مرز صربستان، پس از آن که در سال ۲۰۱۵ هزاران پناهجوی غیر قانونی از این مرز وارد خاک مجارستان شدند، حصارهایی بطول ۱۷۵ کیلومتر کشیده شد.

بیشتر بخوانید:حصارکشی مرز مجارستان با صربستان قانونی شد

مردم در شهر کوچک مرزی «آشوت هالوم» Asotthalom از دیدگاه طرفدار مهاجرت سوروس منزجر هستند. یکی از ساکنان این شهر کوچک می گوید: پیرمرد باید اعدام شود. نمی شود عقیده کسی را که اینطور فکر می کند عوض کرد. تنها راه برای مبارزه با اینها این است که زیر زمین دفن شوند.»

یک زن هم می گوید: «نمی خواهیم که آلوده شویم. نمی خواهیم دیگران مزاحم مسیحیت ما شوند. ما پناهنده نمی خواهیم، ادیان دیگر را نمی خواهیم.»

لاسلو تورتسکی، شهردار آشتوهالوم، ویدئویی برای مبارزه با ورود مهاجران به مجارستان تهیه کرده است. در این ویدئو به مهاجران غیرقانونی که تلاش می کنند به آلمان بروند گفته می شود که به مجارستان نیایند و به جای مجارستان، از کرواسی و اسلوونی به آلمان بروند.

در این ویدئو به آنها هشدار داده می شود که عبور از مجارستان جرم است و در پایان ویدئو هم گفته می شود: «انتخاب مجارستان اشتباه بزرگی است و آمدن به آشوت هالوم بدترین اشتباه است.» این ویدئو دو میلیون بار در یوتیوب دیده شده است.

توروتسکی نایب رئیس حزب یوبیک، حزب دست راستی افراطی مجارستان است که به بزرگترین رقیب حزب حکام، حزب «فیدز» تبدیل شده است. او برای خودش گروهی شبه نظامی برای حفاظت از مرز ایجاد کرده است و می گوید که بیشتر از پلیس دولتی مهاجر غیرقانونی دستگیر کرده است.

وی می گوید: «خیلی ها از پاکستان آمده اند یا از بنگلادش یا مثلا از مراکش و کوزوو. این جاها که جنگ نیست و اینها پناهنده نیستند. اما همه هر هفته به این حصار مرزی حمله می کنند.»

از او می پرسیم پس چه کسی را حاضرید به شهرتان راه بدهید. و او جواب می دهد: «می خواهیم سنت هایمان را حفظ کنیم. من به اسلام احترام می گذارم، اما اسلام در کشور ما غیرممکن است چون با سنت های مجارستان همخوانی ندارد. اینجا شهری مجار و کاتولیک است. ما تابع کلیسای کاتولیک رم هستیم. کسانی را به شهر راه می دهیم که این واقعیت را محترم بشمارند که شهر ما مجار، کاتولیک، و اروپایی است.»

یکی دیگر از دلایل شهرت لاسلو تورتسکی این است که لباس سنتی مسلمانان، اذان و همچنین «ترویج ازدواج همجنسگرایان» و اظهار علاقه همجنسگرایان در ملأ عام را به بهانه «دفاع» از سنتهای دهکده، ممنوع اعلام کرده است.

شهر «آشوت هالوم» را اغلب دست راستیهای افراطی و طرفداران برتری سفید پوستان در اروپا و ایالات متحده مثال می آورند، کسانی که دیدگاه های مشابه دارند به این دهکده جذب شده اند.

رگینا زنی آلمانی است که به تازگی به این شهر آمده است. خانه او چند صد متر با نرده های حصار ضد مهاجران فاصله دارد و می گوید که در اینجا احساس امنیت می کند.

وی می گوید: «فاجعه است: مرزهای آلمان امروز باز است! فاجعه! فکر کردم باید فرار کنم و دیدم که اینجا خوب است مرزی وجود دارد که از آن محافظت می شود و می دانم که اگر مهاجری از آن سوی مرز به این سو برسد مرا نخواهد کشت و برای پول به آلمان خواهد رفت! پول پول! اما روزی می رسد که در آلمان پول تمام می شود.»

La Hongrie envoie la facture de sa clôture antimigrants (800 millions d'euros) à Bruxelles https://t.co/Om7ecDPB33#AFPpic.twitter.com/diuNXo4Vza

— Agence France-Presse (@afpfr) 1 septembre 2017

پناهجویان بلاتکلیف در صربستان

در بهار گذشته پارلمان مجارستان متمم هایی به قانون پناهندگی کشور اضافه کرد که امکان قانونی بازداشت بلافاصله تمام مهاجرین در اردوگاه های موقت مرزی را فراهم می کند.

این رأی پارلمان باعث اعتراض شدید گروه های حقوق بشر و اقدام کمیسیون اروپا برای بررسی نقض قوانین اروپایی شده است.

حدود ۶۰۰۰ پناهجو در اردوگاه سوبوتیکا (Subotica) در صربستان که نزدیکترین اردوگاه به مرز مجارستان است در وضعیت بلاتکلیفی به سر می برند. خبرنگاران اجازه ندارند به اردوگاه ها وارد شوند. در اینجا خانواده هایی هستند که باید یک سال، و گاهی بیشتر صبر کنند تا در فهرست کسانی قرار بگیرند که تشخیص داده می شود شرایط لازم برای تقاضای پناهندگی را دارند.

کمسیر پناهجویان و مهاجران در صربستان می گوید: «به این ترتیب صربستان به مرکز بزرگی برای پناهجویانی تبدیل شده است که می خواهند از اتحادیه اروپا تقاضای پناهندگی کنند. همه این قوانین که تقاضای پناهندگی را مشکل می کند و باعث می شود پناهجو مدت طولانی تری در انتظار تصمیم نهایی بمانند، در را به روی قاچاق و قاچاقچیان باز می کند.»

«رژیم های مستبد و اتوکراتیک همیشه نیاز دارند دشمن داشته باشند»

در پایان سفر به مجارستان باز می گردیم. چند کیلومتر دور از مرز میان صربستان، رومانی و مجارستان به دهکده ای می رویم که خصوصیات ویژه ای دارد. کسانی که به شهر کوچکده کوبکازا Kübekháza می آیند با گل و پرچم های اتحادیه اروپا را روبرو می شوند. گفته می شود در اینجا چند پوستر ضد سوروس شبانه نصب شد.

این شهر کوچک در طی دو جنگ جهانی دوران پرتلاطمی را پشت سر گذاشته است، اما مردم اینک با مردم کشورهای همسایه، صربستان و رومانی در صلح و صفا به سر می برد.

رلبرت مولنار، شهردار را در کافه ای که شهرداری اداره می کند و او اغلب برای کمک آنجا می رود، ملاقات می کنیم. او با حصار مرزی مخالف است و از سیاست مرزهای بسته ویکتور اوربان خشمگین است. او می گوید که این سیاست تنها باعث انزوای بیشتر مجارستان و ایجاد نفاق و دودستگی در کشور شده و باعث می شود مشکلات واقعی (اولویت های واقعی) فراموش شود.

وی می گوید: «رژیم های مستبد و تمامیت خواه همیشه نیاز دارند دشمن داشته باشند و مردم را به مبارزه با این دشمن تحریک کنند، فقط به این منظور که مردم مشکلات واقعی را از یاد ببرند. مشکل سیستم بهداشت و درمان حل نشده است و هفتصدهزار نفر از این کشور مهاجرت کرده اند تا از این وضعیت فرار کنند چون آینده و امیدی برای آینده نمی بینند. امروز در مجارستان در باره همه چیز صحبت می شود به جز در باره مردم.»

Orban's dream come true: More of his “center-right” voters fear migrants than those of the “extremist” Jobbik. https://t.co/XUWmq32pCkpic.twitter.com/RDHI9M1zhz

— Ivan Kalmar (@ramlaknavi) 9 octobre 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماکرون قدرت گیری احزاب راست‌افراطی در اروپا را با ظهور هیتلر مقایسه کرد

آیا مجارستان حقوق اساسی دموکراتیک در اروپا را نقض می کند؟

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت