ماکرون قدرت گیری احزاب راست‌افراطی در اروپا را با ظهور هیتلر مقایسه کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ماکرون قدرت گیری احزاب راست‌افراطی در اروپا را با ظهور هیتلر مقایسه کرد

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز دوشنبه ۵ نوامبر (۱۴ آبان) نسبت به قدرت گرفتن احزاب راست‌افراطی در اروپا هشدار داد و آن را با زمان به قدرت رسیدن هیتلر مقایسه کرد.

آقای ماکرون که در مصاحبه‌ای با یک روزنامه محلی درباره احزاب راست‌گرا صحبت می‌کرد، در پاسخ به سوال یک خبرنگار درباره اغراق در این موضوع گفت: «البته که الان دوران متفاوتی است اما دقت کنید. چه حزبی انتخابات اروپا در فرانسه را برد؟ جبهه ملی. چه حزبی در انتخابات منطقه‌ای شمال فرانسه برد؟ جبهه ملی. چه کسی در رقابت انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم رسید؟ نامزد جبهه ملی.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

«جبهه ملی فرانسه» به رهبری مارین لوپن یک حزب راست‌گرای افراطی است که سیاست‌های ضد مهاجرتی و ملی‌گرایانه دارد. چندی پیش با پیشنهاد خانم لوپن، تغییر نام حزب از «جبهه ملی فرانسه» به «اتحاد ملی فرانسه» به رای گذاشته شد.

رییس جمهوری فرانسه هشدار داد اگر تصور شود که احزاب راست‌گرای افراطی و ملی‌گرای امروز در مقایسه با احزاب راست‌گرای گذشته تهدید محسوب نمی شوند، احتمال غفلت از آنها وجود دارد.

آقای ماکرون گفت: «من پیشنهاد می‌کنم روزنامه‌های آن دوران را بخوانید. افراد تحصیل کرده و متفکر آن دوران معتقد بودند که می‌توانند با ملی‌گرایان کنار بیایند. حتی ثروتمند‌ترین و تحصیل‌کرده‌ترین افراد آن دوران، هیچ‌کدام جلوی به قدرت رسیدن هیتلر و یا موسولینی را نگرفتند.»

رییس جمهوری فرانسه با اشاره به احیای جریان‌های اقتدارگرایانه در دنیا، گفت: «ما باید در برابر ملی‌گرایان و افراط‌گرایان بایستیم و به ریشه‌های نابرابری و مشکلات بپردازیم.»

بیشتر بخوانید: