بحران کاتالونیا؛ سوال بحث برانگیز پوجدمون از رهبران اتحادیه اروپا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بحران کاتالونیا؛ سوال بحث برانگیز پوجدمون از رهبران اتحادیه اروپا

حدود ۲۰۰ نفر از شهرداران و دهداران منطقه کاتالونیا در حمایت از کارلس پوجدمون و حقوق مردم منطقه کاتالونیا به بروکسل آمده اند تا با رهبران کمیسیون و پارلمان اروپایی مذاکره کنند. این درحالیست که مقامات منطقه کاتالونیا در ماه دسامبر در انتخابات سراسری اسپانیا مشخص خواهند شد. کارلس پوجدمون رهبر معلق این منطقه که در بروکسل است سوال مهمی را در کنفرانس خبری اخیر مطرح کرد.

کارلس پوجدمون در کنفرانس خبری سوال مهم و جالبی را مطرح کرد. وی گفت: «آقای یونکر، آقای تایانی، آیا شما نتیجه جدید انتخابات در منطقه کاتالونیا را می پذیرید. اگر که نتیجه این انتخابات دموکراتیک را قبول می کنید و بار دیگر استقلال طلبان برنده این انتخابات شوند و این استقلال طلبان بخواهند نتیجه همه پرسی استقلال از اسپانیا را اجرایی کنند امکان دارد که اتحادیه اروپایی انتخاب دموکراتیک و تصمیم آنها را برسمیت بشناسد یا اینکه باز از دولت اسپانیا دفاع خواهید کرد. آیا باز هم از راخوی و کودتایش دفاع خواهید کرد.»

شهردار والس کاتالونیا هم می گوید اینجا آمده ایم تا نگرانی‌های خود را نسبت به بحران کاتالونیا اعلام کنیم. ما بسیار نگران هستیم. شهردار سابادل هم می گوید: « به اینجا آمده ایم تا اروپا به حرفهایمان گوش فرا دهد. باید به دولت اسپانیا بگوییم دیگر قدرتنمای کافی است. آنها باید اجازه استقلال را به کاتالونیا بدهند. مردم کاتالونیا باید سرنوشت خود را بدست بگیرند.»

خبرنگار ما می گوید اقدام شهرداران بنوعی وسیله‌ای است برای رسانه‌ای کردن تمام عیار بحران کاتالونیا، تصور آن می رود که به اندازه تعداد شهرداران حاضر در بروکسل شاهد حضور خبرنگاران بی‌شمار خواهیم بود.