بحران کاتالونیا عامل افزایش تنش بین اسپانیا و بلژیک

بحران کاتالونیا عامل افزایش تنش بین اسپانیا و بلژیک
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بحران کاتالونیا و حضور کارلس پوجدمون در بروکسل باعث شده تا هر روز تنشها میان دولت بلژیک و اسپانیا افزایش پیدا کند. یان ژامبون وزیر کشور بلژیک در یک مصاحبه تلویزیونی اعلام کرد که کاملا حامی رهبران کاتالونیای در تبعید است. سخنان او با واکنشهای متفاوتی از جمله نماینده حزب حامی دولت اسپانیا در پارلمان اروپا مواجه شد.

آگهی

استبان گونزالس دراینباره گفت که وزیرکشور بلژیک نماینده حزبی است که در جریان اشغال بلژیک در جنگ دوم جهانی با آلمان نازیها همکاری کرده است. این نماینده اسپانیایی ژامبون را یک نژادپرست واقعی دانست. ژامبون عضو حزب ان و آ بلژیک حزبی راستگرا است که خواهان استقلال منطقه فلاندر از بلژیک است.

اعضای این حزب از همان اولین روزهای بحران از استقلال کاتالونیا استقبال کردند. یکی از اعضای تاثیرگذار این حزب و نماینده پارلمان اروپا، مارک دمسمیکر دی اینباره می گوید: «در بحران کاتالونیا و حضور پوجدمون در بروکسل تنها وظیفه دادگاه است تا در اینباره تصمیم گیری کند. سیستم عدالت و قضای ما کاملا مستقل است. در حالی که دادگاه عالی اسپانیا کاملا وابسته به دولتهای بر سر کار این کشور است و تصمیمات آنها کاملا سیاسی است.»

تنها گروههای راستگرا و استقلال طلب بلژیک نیستند که حامی استقلال طلبان کاتالان در این کشور هستند. نخست وزیر سابق بلژیک الیودی روپو هم در اظهارنظری بی سابقه از رهبران کاتالونیا حمایت کرد و دولت اسپانیا را غیردموکراتیک خواند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از طرح مشترک کارشناسان آلمانی و فرانسوی برای اصلاح اتحادیه اروپا و گسترش آن چه می‌دانیم؟

تجربه‌های اروپایی؛ چند کشور اروپایی بالای ۱۰ میلیون و کدام شهرها بیش از ۱ میلیون نفر جمعیت دارند؟

کارنامه عملکرد رئیس کمیسیون اروپا؛ آیا تعهدات و وعده‌های سال گذشته محقق شد؟