«ماموریت غیرممکن» اروپا برای میانجیگری در بحران کاتالونیا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
«ماموریت غیرممکن» اروپا برای میانجیگری در بحران کاتالونیا

رئیس منطقه کاتالونیا، کارلوس پوجدمون بارها از نهادهای بین‌المللی برای میانجی گری در بحران استقلال این منطقه درخواست کرده است. رییس منطقه کاتالونیا که دولت اسپانیا او را مقصر اصلی بحران فعلی این کشور می داند رسما چهارشنبه اعلام کرد دوشنبه آینده کاتالونیا اعلام استقلال می کند.

آنتیژ هربرگ، دبیرکل سازمان میانجی گری اروپا می گوید:« اگر دو طرف درگیری از اروپا بخواهند که برای میانجی گری متعهد شود اروپا می تواند این نقش را بدرستی بازی کند.»

با این حال پیشتر مقامات مهم نهادهای اروپایی اعلام کرده اند با توجه به ارتباط مستقیم اتحادیه اروپا با اسپانیا و وابستگی اروپا به اسپانیا در این زمینه راحت نمی توان تصور کرد که اتحادیه بتواند به عنوان میانجی درگفتگو بین دو طرف بحران شرکت کند.

اما از میانجی گری های دیگر از جمله سازمان ملل نام برده شده است و گفته می شود فدریکا موگرینی و فرانتس تیمرمن می توانند بر مذاکرات نظارت کنند. همچنین از سیاستمداران نامی اروپایی ازجمله خاویر سولانا و یا مارتین شولتز و کارل بیلدت و اندا کلر هم صحبتهای شده است.

با این حال تا رسیدن به مذاکرات پایاپای راه درازی در پیش است. مقامات دولت اسپانیا به جز اختلاف میان حزبی به این زودی ها نمی پذیرند با دولتی سر یک میز بنشینند که هیچ حقی را برای آن دولت برسمیت نمی شناسند.